ИН4С

ИН4С портал

Полеће Монтенегро и ниско паде (Други дио)

1 min read

Монтенегро eрлајнз

Пише: В. Д.

Прије него пређемо на нализу финансијког и ревизорког извјештаја славне компаније објаснимо како је Гебелсовским методима једна лаж прихваћена у друштву као истина.

То је лаж о МА као кључној карици црногорског туризма. Да то мало објаснимо бројкама. Туризам је по званичним подацима прошле године донио 1.2 милијарде евра. Претпоставимо да је авиосаобраћај генерисао око 55% тога износа (мањи број туриста долази авионима јер већина из регије долази сопсгтвеним превозом или другим облицима друмског саобраћаја али су гости који  долазе авионом обично бољи потрошачи). То даје око 660 милиона евра генерисаног авио саобраћајем.

Монтенегро ерлајнс имао око 35-37% саобраћаја али од тога око 40% су линије према Београду. Стога МА не доноси више од 25% туриста у ЦГ од оних који долазе авионом. То значи око 165 милиона у ЦГ оставе туристи које је је довела ова компанија а за те паре МА генерише 100 милиона акумулираног губитака. То значи да се сваког МА туристу грађани ЦГ субвенционишу око 60 центи.

На примјер чартери из бившег СССР доведу исти број туриста без иједног цента субвенција на било који начин. Ситуација је заправо још много гора што ће се показати кроз анализу финансијских извјештаја.

У финансијском извјештају овога предузећа пише да је његов капитал -60 милиона дакле када се од вриједности имовине одузму обавезе добија се наведени минус! Дугороче обавзе предузећа су око 14 милиона а краткорочне (требало би до годину дана) безмало 90 милиона!

Пословни приходи (којима се овај најбољи дрђавни пројекат зорио) износили су 80 милиона али су расходи износили око 85 милиона. Само разлика приходи минус расходи је -5 милиона. Када се на ово додају други расходи и порези долази се до губитка од 8 милиона.

Све ово су ипак сувопарни финансијски индикатори, сами по себи необични да може уопште да постоји и опстаје предузеће са оваквим показатељима.

Погледајмо неке од података из ревизорског и других извјешаја компаније. Следећа табела представља списак авиона које компанија користи.

Само три оператива Фокера 100 су у власништву компаније, сва су приземљена и врјеватно се тешко могу употријебити и продати евентуално користити за дјелове, два фоереа су изнајмљена. Ембраери су у стању лизинга а авиони Бионг који се помињу су изнајмљивани од других компанија током сезоне (највише од Малтешке компаније). Дакле „возни“ парк је прилично спорног статуса и његово одржавање и занављање захтјева значајна средства.

Интересантно  је да је предузеће закупило у форми лизинга и резервне дјелове и то четири мотора за авионе што се види у извјештају доље.

Запослени генеришу око 10.4 милиона трошкова годишње. Трошкови у 2019 су расли и поред смањења броја запослених на 372 са 385 претходне године. Да ситуација буде горе у финансијски извјештај нису ушле плате за децембар 2019 већ су обухваћени само трошкови закључно са новембром.

Прошле године је плаћен дио дуговања према Сматси у износу око 1.7 милиона евра. Недомаћинсо пословање свејдоче стални отписи који су у 2019 износили по разним ставкама око 4 милиона.

У следећем наставку видјећемо зашто је ова птица „одлетјела“ своје …

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Полеће Монтенегро и ниско паде (Други дио)

  1. Do sada je MA napravio 100 miliona minusa + pomoci od 155 miliona subvencija = 255 miliona !.
    Pa da su te novce uplatili u penzioni fond zaposlenima, bi radnici imali dozivotnu penziju a da ne mrdnu prstom !.
    Samo onda Djukanovic i njegove DPS fukare ne bi mogli preko MA da peru novac iz drugih nezakonitih poslova !!!.
    Jedna osnovano preduzece koje radi uvek sa minusom je dobra institucija za pranje prljavog novca !!!.
    U takva preduzeca bi se mogle i Plantaze usvrstati !!!.

    36
    1
  2. Субвенција МА са би на лизинг узели авионе од фирме са Малте. Превише се спомиње Малта у пословима власти. Не по добром.

    37
    1
  3. Ja ocekujem hapsenja poslanika koji su izglasali da se 155 miliona eura naseg novca spiska u truli MA.
    Nakon hapsenja iste treba smjestiti u relevantne psihijatrijske ustanove.
    Normalan covjek ne moze donijeti takvu odluku da ogromna sredstva injektira u firmicu koja nema nikakve sanse da prezivi na trzistu pored udruzenih svjetskih avio kompanija.
    Gost u CG moze doci bilo cijim avionom ali moze sletjeti samo na crnogorski aerodrom.
    A sta SVETOVA banda radi? Investira ogromni novac gradjana u trulu avio kompaniju a privredne subjekte sa MONOPOLOM kao sta su npr. aerodromi daje pod nekakve sumnjive i neisplative koncesije.

    42
    1
  4. Угасити и распродати имовину овог губиташа који је направљен искључиво за потребе јачања новодукљанског идентитета у неовисном Монтепркну.Ова пропала авио компанија је камен око врата мале и сиромашне земље и не служи ничему осим за курчење Милових јатагана.Пошто већина летова иде према Београду и преко београдског аеродрома умјесто Монтепркно ерлајнса превоз путника може да обавља Air Serbia и то много боље и за нижу цијену карата.

    46
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *