Покрет солидарности са Палестином: Изјава Милатовића о Гази је дипломатски неозбиљна
1 min read
Израел, Палестина
Изјава предсједника Црне Горе, Јакова Милатовића, којом „поздравља договор о примирју у Гази“ и изражава захвалност на „неуморним дипломатским напорима предсједника Доналда Трампа“, представља у више димензија – непримјерен, политички површно артикулисан и правно неодржив званични црногорски одговор на једну од најсложенијих и најтрагичнијих хуманитарних катастрофа у савременом свијету.
То сматрају у Покрету солидарности са Палестином и додају да „поздрављање“ примирја – као замјена правне одговорности политичким ПР-ом – у ситуацији у којој су се пред очима цијелог свијета догодила озбиљна кршења међународног хуманитарног права, укључујући ратне злочине и злочине против човјечности, за државу са слободарским насљеђем, која претендује на статус правне и демократске заједнице, представља вишеструко неприхватљив чин.
– Црна Гора не може себи дозволити неозбиљност декларативног „поздрављања“ договора, већ има обавезу да дјелује у складу са Женевским конвенцијама, додатним протоколима црногорског парламента који осуђују геноцид, Конвенцијом о спрјечавању и кажњавању злочина геноцида, као и другим важећим међународним нормама. Као потписница међународних уговора, и као земља кандидат за чланство у Европској унији, Црна Гора има правну обавезу да, у складу с међународним правом, дјелује превентивно и заштитно – примјеном свих разумно доступних мјера: ембаргом на оружје, суспензијом билатералних споразума, подршком раду Међународног кривичног суда и подршком међународним механизмима истраге и правде – рекли су из Покрета.
То су захтјеви које, како сматрају они, грађани Црне Горе с правом очекују од својих институција.
– Умјесто поздрављања, предсједник државе је морао да јасно именује стране које крше међународне норме, да позове на међународну истрагу и процесуирање одговорних, те да осуди неселективно бомбардовање цивилних циљева, колективно кажњавање, употребу глади као оружја рата и системска заустављања хуманитарне помоћи. Изјава у којој се изражава захвалност Доналду Трампу представља још један вид лицемјерне „посвећености Црне Горе миру“ – изостанак било какве осуде израелске војне агресије, у којој је, према подацима Уједињених нација и бројних хуманитарних организација, страдало на десетине хиљада људи – међу којима огроман број дјеце – чини да изјава о „посвећености миру и стабилности на Блиском истоку“ дјелује као шупља дипломатска фраза без стварног значења – и то заиста јесте – оцијенили су из Покрета солидарности са Палестином.
Црна Гора не може бити, вјерују они, вјеродостојан актер мира док не назове злочине правим именом и не инсистира на поштовању међународног права без двоструких стандарда, нити је увела ембарго на оружје, нити прекинула институционалну сарадњу са државом која стоји иза систематске агресије.
– Изјава предсједника Милатовића је: дипломатски неозбиљна, правно неодржива, политички компромитујућа и, у својој суштини – морално погрешна. Осим што представља увреду за интелигенцију црногорских грађана. У времену када се међународно право урушава под тежином политичких интереса и оружане силе, државе попут Црне Горе – мале, али слободне и међународно признате – имају моралну и правну обавезу не да „поздрављају“, већ да дјелују – навели су из Покрета.








NEOZBILJNO JE NEJAKOVLJEVE IZJAVE RAZMATRATI…OSOBA KOJA PONIZILA UVREDILA PREVARILA SLAGALA NAROD KOJI GA IZGLASAO …BEZ JA BEZ VLASTI NAD MISLIMA OSECANJIMA SOPSTVENIM …DAVNO SPOSOBNOST STIDA IZGUBIO I NE SECA SE KADA …MOZDA NA OSTRVU POK.EP STA JNA …ITD. I TOME SLICNO …