ИН4С

ИН4С портал

Покрет Европа сад капитализовао литије и заборавио на српски језик 

1 min read

Питање избјегавања решавања статуса српског језика у Црној Гори данас је индикатор дубљег идентитетског и политичког проблема и то оног који открива како се Покрет Европа сад, од пројекта који је у великој мјери политички рођен на таласу литија, претворио у технократску власт која се труди да се не замјери никоме, а нарочито не онима који не праштају било какво помињање српског имена у јавном животу. Дакле, да се на замјери старом режиму ДПС-а из којег на било које питање које се тиче укидања апартхејд стања које су наметнули током своје тридесетогодишње владавине уредно стижу ничим оправдане уцјене како се тобоже ради о потезању тема које поларизују друштво.

Милојко Спајић и посланици његовог покрета доследно одбијају да подрже иницијативе за увођење српског као службеног језика правдајући се потребом за ширим консензусом. И не само то, решавање статуса српског језика, али и права на двоструко држављансто, проглашено је сметњом у предугом процесу приступања Европској Унији, што није и не би могло да буде тачно. Тако је српски, као језик већине, и то не само по процентима које биљежи на пописима становништа у Црној Гори, већ као дубоко укоријењена историјска чињеница, сведен на културну маргину, а све у функцији политичке коректности и амортизовања пријетњи опструкцијом старих структура моћи.

Са друге стране, јавност свједочи да су и сам премијер и више посланика из ПЕС-а потврдили да говоре српским језиком, али, парадоксално, избјегавају да подрже било какву иницијативу која би водила ка његовом службеном признању.

Умјесто јасне подршке ономе што је суштина демократске већине и праву на упражњавање стотинама годинама потврђиваног језичког идентитета, ПЕС нуди ДПС-ов стандардни вокабулар како „немамо већину“, што узгред буди речено није тачно, или „не желимо поларизацију“. Додамо ли овоме и оно чувено „сад није вријеме“, не можемо да се не запитамо како се стигло да садашње, ипак, јасне парламентарне већине којом оркестрира странка премијера Спајића. Ако сад није вријеме, изгледа да je вријеме било када их је требало изабрати гласовима оних који су 2020. године носили иконе и због мирног проношења крста били хапшени и прогањани како би онемогућили режим да доврши прогон и коначно порази Српску православну цркву на територији Црне Горе.

Да није било тог покрета отпора, литијске енергије и духовног препорода народа, не би било ни Спајића, ни његових министара, ни ПЕС-а као алтернативе ДПС-у. Иронија је да се сада управо они, под изговором проевропске агенде, дистанцирају од темеља на којима су настали. Невјешто заобилажење и самог разговора о отпочињању процеса у којем би се решавало питање српског језика дио је оне политике која се огледа и у прилично нејасном и површном односу према питању двојног држављанства. Та тема директно се тиче грађана који се национално изјашњавају као Срби, али не нужно и само њих. Примјера је много. Споменимо недоумице, како је то дио србофобне јавности потенцирао, које су дуго кружиле око самог Спајића и његовог српског држављанства. Или, са друге стране, на хиљаде грађана Црне Горе избјеглих са подручја обухваћеним ратним разарањима који већ више деценија живе у Црној Гори, али не добијају црногорско држављанство.

Језик и држављанство нису техничка, већ суштинска питања. ПЕС је, у жељи да се представи као умјерена, технократска власт која прави отклон од подјела у друштву, са те позиције, у ствари, наставио политику ДПС режима и то тамо где је најосетјљивије – у идентитетским темама.

Срби и шире српскојезичка заједница у Црној Гори данас, срећом, имају све мање непријатеља у лику Мила Ђукановића. Међутим, влада у којој ПЕС даје такт и доминатно вуче евро-конце одбија да их именује као равноправне.

ПЕС је капитализовао литије и заборавио на српски језик. Борба за српски језик и достојанство свих оних којима је српски матерњи траје.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Покрет Европа сад капитализовао литије и заборавио на српски језик 

  1. O jeziku pričaju neznalice. Da vidite u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj koliko se varijanti priča. Jedni druge ne razumiju. Isti smo narod uključujući i Bošnjake i Hrvate. Sulude su ovo podjele. Umjesto da se uvažavamo i poštujemo jedni druge vrijeđanja i oduzimanje prava. Vidite Engleski jezik. Ne priča niko ni američki, ni kanadski, ni novozelandski, ni australijski. Svi pričaju engleski. Uz eventualno prisvojni pridjev kao geografska odrednica.

    3
    7
  2. Рјешење је једноставно. Одвојити политичку њушку од ЕУ корита и окренути је на другу страну и онда ће све бити лакше.

    13
    3
  3. …niko od vas koji imate za srpskim jezikom ne govori srpski nego bas crnogorski….svi vi govorite i sj i zj…ali ocete da ugasite sve crnogorsko da bi od crne gore napravili banovinu velike Srbije ..

    2
    22
  4. Ко каже да Мицкеј говори српским језиком. То је прича за гласаче. Али, Мицкеј није ту сјео као Србин, али јесу Манда, Пипун и дружина. А они ћуте, цинцулирају, и повремено пиљаре. Срби немају нажалост праве представнике у парламенту. Не мислим ту на радикализоване штеточине који би да се баве политиком Шешеља, већ на образоване људе, универзитетске професоре, интелектуалце, писце, умјетнике, доказане привреднике.
    Овако док нас буду представљали Милан Кнежевић без дана радног стажа или Дајко и Марко надрљали смо.

    10
    8
    1. …niko od vas koji imate za srpskim jezikom ne govori srpski nego bas crnogorski….svi vi govorite i sj i zj…ali ocete da ugasite sve crnogorsko da bi od crne gore napravili banovinu velike Srbije ..

      2
      16
      1. Моја баба из Ријечке нахије је имала такво грлено А као да је држала предавања за катедром на Сорбони. Штета, не уврстише тај глас у ваш „црногорски“. А од бабе сам чуо само да говори српски, Маљугане. И не само то, рецитоваше ми наизуст српске народне пјесме. Тако сам први пут чуо о Милошу Обилићу, Цару Лазару и осталим српским јунацима. Маљуго једна!

        7
        2
  5. PES je zdravo tkivo DPS i to treba valjda da je svakom jasno, ali, nažalost, veselim Srbima to ništa ne znači. Veseli Srbi uporno su glasali protiv sebe i izgleda će to tako i ostati. U početku su glasali zajednički DPS, sad PES jer im je obećao 450€ penzije. Sad će im obećati i više, a nacionalna pitanja će gurnuti u zaborav.
    Veseli Srbi već odavno nemaju ni predstavnike, jer ovi koji su trenutno na vlasti su čuvari fotelja. Zato poslušno su prihvatili i razrešenja nekih srpskih direktora. Da su njihove fotelje bile u pitanju, ustali bi odmah. E, iz svega ovoga jezik i druga prava Srba neće biti rešena.

    26
    3
  6. Па ПЕС је настао расцјепом ДПСа. Покупили су дио њихивих гласача , дио оних који су виђели ПЕС да као и код ДПСа се брзо обогате. И дио лаковјерних Срба . Лаковић,Ињац ,Чарапић , све је то ДПС кадар. Мицхејов ујак. Не знам од куда ви нада да ће ПЕС било шта учинити у корист Срба . Мицхеј је обични шибицар из Сингапура. Нити га занима политика нити Срби а да будем поштен ни Монтенигрини ,њега занима само лични материјални интерес. За гиворницом је јако неотесан ,јако често лицемеран о вулгаран ,без васпитања ,омаловажава посланике.

    24
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *