ИН4С

ИН4С портал

Подвала до Драча: Може ли Србија после „историјског договора“ да избије на море

1 min read
Понуда за „велики компромис“ – да се Србији омогући излазак на море преко највеће албанске луке, Драча, могла би да буде само политичка подвала. Јер, у тој идеји нема никакве реалности.

Понуда за „велики компромис“ – да се Србији омогући излазак на море преко највеће албанске луке, Драча, могла би да буде само политичка подвала. Јер, у тој идеји нема никакве реалности.

Иако српски предсједник Александар Вучић демантује постојање оваквог предлога на столу, министар за европске интеграције привремених приштинских институција Бљерим Река изјавио је да се Србији нуди „велики компромис“ – излазак на луку Драч у Албанији преко Косова. Тако нешто тврде и косовски медији на албанском језику, као што је приштински лист „Бота Сот“.

Овај лист објавио је да су САД припремиле нацрт споразума Београда и Приштине, да нуде, алтеранативно, корекцију границе или Заједницу плус, уз посебне захтјеве Србије.

Чувати се људи који цртају мапе

Идеја о изласку Србије на море преко Драча са тунелима, заштићеним коридорима и лукама је бесмислица, коментарише за “Спутњик” новинар из Грачанице Живојин Ракочевић идеју да Србија у замјену за признање косовске независности  добије излазак на луку Драч у Албанији преко тзв. Косова.

„Требало би се чувати људи који цртају мапе, а не знају географију и прстом не могу да покажу гдје је Балкан. Посебно су опасни историчари хобисти који су препуни немогућих историјских аналогија“, каже Ракочевић.

А историјска аналогија коју Ракочевић помиње је идеја српског министра спољних послова Милована Миловановића, који је 1908, у јеку кризе око аустроугарске анексије БиХ, предложио великим силама да Србија призна анексију БиХ, а да заузврат добије излаз на море на албанској обали.

Албанска обала, луке Драч, Валона и Медова, биле су на мети српских претензија и у Првом балканском рату. Након што су велике силе, под притиском Аустроугарске, спријечиле Србију да добије излаз на море преко данашње Албаније, та идеја више није спомињана, осим у разматрањима америчког предсједника Вудроа Вилсона 1919.

Идеју да Србија добије излаз на море на албанској обали у замјену за признање косовске независности први је актуелизовао директор Института за стратешке студије из Вашингтону Грегори Копли септембра прошле године у контексту спекулација о размјени територија између Београда и Приштине.

Зар је Драч једини!?

Несумњиво је да је Србији потребан излаз на море, каже историчар Љубодраг Димић. Међутим, шта би Србија изласком на Драч могла да добије и зашто су јој затворена врата у Солуну или Бару, пита се он.

„То јесте некада био сан српских политичара, то је у првим деценијама 20. вијека могло да буде нешто што је понуда, поготово у временима прије него што је настала југословенска држава. али, мислим да је од четири правца који повезују Србију са Медитераном, овај најлошији и најмање фреквентан“, каже Димић.

Идеја да Србија изађе на море преко албанске обале, били су покушаји тражења, напипавања Србије стратешких излаза на море. Србија је почетком прошлог вијека, подсјећамо, била једна од двије европске државе која није имала излаз на море.

О фреквентности правца према Драчу говори Ракочевић, који се, како каже, вратио са путовања аутопутем Драч-Кукеш, који повезује највећу албанску луку са Косовом и Метохијом. Овај аутопут, дужине 114 километара важи за једну од најскупљих инвестиција у Европи, а цијена путарине такође је веома висока. На њему је, каже Ракочевић, видио свега десетак камиона који углавном превозе старо гвожђе.

<

Идеја о српском изласку на море преко Драча најобичнија је подвала, закључује Ракочевић.

„То нема никакве подлоге, нема ничег реалног у свему томе“, каже он.

Прочитајте ЈОШ:

Ердоган Меркеловој: Наш споразум не функционише

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

19 thoughts on “Подвала до Драча: Може ли Србија после „историјског договора“ да избије на море

  1. Sve je to nekada bilo nase, srpsko. Trebalo bi da podijelimo tu zemlju, jednog dana kada Albanije vise ne bude. Nama Metohija i Skadar, Srbiji Drac i Kosovo polje. Jug neka uzme Grcka.

    9
    2
  2. Ovo je propagandni trik. Ipak, ne treba zaboraviti da je to sve istorijska srpska zemlja bila hiljadama godina pre nego sto su siptari slucajno stupili na srpsko tlo gde je danasnja Albanija. zamolili su srpskog vladara da ostanu na planini Jablanici da budu stocari. Jablanica se i danas tako zove a i Drac je srpski naziv. Gradu Beratu, koga su Srbi osnovali, pravo ime je Belgrad. Skadar je hiljadu godina bio srpska prestonica. Isto vazi za mnoga druga mesta. Znaci, to je zemlja sa srpskom istorijskom tapijom.

    12
    1
  3. Србија у тренутној геополитичкој расподели снага неће добити излаз на море у смислу суверене територије која је на било који начин повезана са континеталним делом.Све мере које се примењуују на Србију од стране “западних пријатеља написане су у писму Вилиа Вимера Герхарду Шредеру ,а у форми заклључака састанка НАТО пакта и савезника 2000.год у Прагу.Друга опције је улазак Србије у ЕУ,али та варијанта захтева тоталну капитулацију по питању КиМ и нови услов који ће бити улазак у НАТО уз отказивање трговинских и политичких односа са Русијом и Кином. Чак и тада Србија би у најбољој варијанти имала излаз на море једнако као Аустрија ,Чешка,Мађарска или Словачка .Црна Гора и кад се промени власт не може све и да хоће помоћи Србији (давање луке у закуп- као нпр. уговор који су имали Краљевина Србија, касније Југославија са Грчком о делу луке у Солуну) јер инфраструктура може задовоњити само део транспортних потреба . Пуштање оваквих вести има искључиви циљ за даљу демонизацију праведне борбе народа у Црној Гори од стране режима у Подгорици и њихових наредбодаваца .

    15
  4. Већ је написано. Пропагандне будалаштине.
    Да српски Барон Минхаузен безболније преда свето Косово.

    18
    2
  5. Мислим да је прича око тога губљење времена. Ајте молим вас, колико земаља, да кажем, богатијих од Србије, немају излазак на море, и шта им фали. Не наседајте на шиптарске форе и лажи. Швајцарска, Аустрија, Мађарска и да не набрајам даље. Богатији од Србије и “преживљавају” без излаза на море.

    18
    1. Несторовић Милутин – Нема таквих много у Европи, од богатих држава само Аустрија, Швајцарска, Чешка и Словачка (донекле), остале државе су сиромашније иако и оне имају много више повољнији приступ мору и лукама сусједних држава, од којих свака има веома повољан приступ мору и сусједним лукама као да су њихове и не брани им се закуп лука. Србији се приступ лукама дебело наплаћује и чак се минирају закупи лука од стране запада. То је велика препрека у бољем економском развоју сваке земље па и Србије

  6. За почетак куповање Луке Бар и Жељезнице ,иза тога аутопута и тако се успостваља еконмски опоравак и учвршћење неке заједнице без политичког уједињења кој еће доћи касније, сада није за разматрање,неке ствари треба радити полагано и смислено.Међутим код нас се ујединила мафија а народ раздвојен,то ће се мијењати брзих дана јер у правом смислу мафије нема ,сем врх државе и ови несретни поштараи штосе убијају међу собом
    Који црни Драч ,тамо треба имати одноисе са њиховим људима који су заинтересовани за неку сарадњу што вјероватно има тих промејра али приоритет Драч ко побогу сије ту маглу и увлаче нас у још неке лудости ради наводне експанзије.

    20
    2
  7. Традиционална српска престоница, па и лука, је СКАДАР. Све остало су наклапања.

    35
    4
    1. име познато редакцији – Скадар је био вишевјековна пријестоница а до Драча је била све Српска земља, иза Драча Грци…

      11
  8. zasto se ovolika kuka i motika digla na crnu goru od spc i svesrba… vidi se iz namjere srbije da izadje na more pored crne gore..pa da joj primorje otme s mora…oce srbija albanski drac kao biograd na moru …do kojega ce dolaziti autoputom 114 km sve kroz albaniju…litija pod hitno zabraniti..spc u crnoj gori da se ponasa kao nerezident sto je vazda i bio…

    5
    57
    1. Једина тупља ствар од ове “вести”, коју је ових дана могуће прочитати, јесте ваш коментар. Са њим такмичења у умоболности нема! Шта каже стручњак за геополитику, стратег велики “Ружа Вељова”: Србија се у ствари шуња Црној Гори са мора, на тај начин што ће изаћи на море поред Драча, па се ушуњати у Црну Гору и отет Милу обалу. Јао мајко мила… Човек се просто запита, од ових свих баљезгарија, да ли је могуће да смо ми Срби такви империјалисти јбт? Па Енглези, Американци и Руси испадоше деца у поређењу са нама. Шта су Хитлер, Наполеон, Јамамото, Стаљин, Леополд други и краљица Елизабета за нас Србе? Тја, дечурлија! Ми бре из ока отимамо! Деци из колевке! У Београду чим се дете роди, дају му мали глобус да бира себи ћошак планете, да отме кад порасте. Легло империјалистичких хорди Београд кује мрачне планове о отимању Антарктика, док се наивне чланице савета безбедности дубоким сном спавају…Драче, стижемо!

      15
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!