ИН4С

ИН4С портал

Подршка Кине: Пекинг жели јаку и снажну Србију

Vučić Srbija

Вучић и Си, фото: Новости

У периоду великих потреса на међународној сцени Србија је осигурала дугорочну политичку у економску подршку Кине, једне од најутицајнијих свјетских сила. Захваљујући томе, Србија улази у период одлучујуће битке за Косово и Метохију са снажним савезником, чији је глас пресудан у светској арени, пишу Новости, након званичне посете председника Александра Вучића Кини.

Посебно се издвајају и поруке које су кинески председник и премијер, Си Ђинпинг и Ли Кећијанг, пренели шефу Србије – да Пекинг жели независну, јаку и снажну Србију. Ова посјета је отворила и ново поглавље у привредној сарадњи двију земаља и осигурала пакет инвестиција у Србију вриједних више од три милијарде долара.

Потпредсједник Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић каже, за „Новости“, да је захваљујући Вучићевим сусретима с највишим кинеским званичницима Србија ојачала везе са још једним стратешким партнером:

„Видјели смо да на Кину можемо да се ослонимо у међународној арени, а посебно током наше битке за одбрану КиМ и спречавања Приштине да уђе у најважније организације. Уз то, и најновије велике инвестиције осигураће да се учврсте везе“, рекао је Дачић.

Интензивни контакти између Београда и Пекинга наставиће се већ следеће недеље, када ће се Дачић, на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку, срести са кинеским колегом, министром спољних послова Ванг Јием.

Министар одбране Александар Вулин оцијенио је посјету Вучића Кини као историјску, којом је Србија ушла на велика врата на светску позорницу:

„Изборити се за таквог пријатеља као што је Кина, као што је председник Кине, то је нешто што ни много веће, важније и богатије земље у међународним односима не могу да кажу за себе. И лични односи које је Вучић развио са кинеским руководством показују колико је важно ко води вашу земљу“, нагласио је Вулин.

Кад се подвуче црта под вишедневну Вучићеву посету Пекингу и Тјенђину и њене резултате, јасно је да је Кина одабрала да Србија буде њен стратешки партнер у Европи. То, по Владиславу Јовановићу, некадашњем шефу дипломатије, прије свега доноси престиж и признање српској политици независности и бројне економске користи.

Ово је досад невиђени замах у развоју односа са великом силом. Ни са Русијом никада није достигнута оваква размјера сарадње, а камоли са западним земљама. То привлачи пажњу суседа, који су љубоморни на успехе Србије и прибојавају се да ћемо још више ојачати. Али, и великих западних сила, које су Балкан поодавно виделе у свом џепу, а сада схватају да то није баш тако, односно да имају посла са новонасталом светском силом, која свој утицај шири брзином светлости, не томахавцима и бомбама, већ новцем и умећем.

Највећа инвестиција од 2000.

Као најзначајније резултате посете Стеван Рапаић, из Института за међународну политику и привреду, издваја два од укупно 11 потписаних уговора:

– То су уговор за РТБ „Бор“ и оно што је можда још важније – за изградњу фабрике аутомобилских гума у Зрењанину са „Шандонг Линглонг“. То улагање од скоро милијарду долара највећа је гринфилд страна инвестиција коју је Србија имала од 2000. године.

Убрзавање свих радова

Осим што је наша делегација, предвођена Вучићем, из Кине дошла са потписаних 11 важних уговора, српска страна је од домаћина добила и чврста уверавања да ће неколико започетих пројеката бити максимално интензивирани, али и ускоро започети нови.

Кинези су дали гаранције да ће прионути на завршетак обилазнице око Београда, од Остружнице до Бубањ потока, а озбиљно су „загризли“ и за изградњу моста код Винче и отварање луке на Дунаву, како би инфраструктурно заокружили индустријски парк у Борчи, чија градња ускоро треба да почне.

Извор: Новости

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *