ИН4С

ИН4С портал

Поднесено 295 кривичних пријава за бесправну сјечу шума, 104 у Колашину

Грађани су поднијели и 52 пријаве за нелегалну сјечу у Беранама, док се 39 односи на Бијело Поље, односно 21 и 15 пријава на Подгорицу и Никшић.

илустрација

Укупно 295 кривичних пријава поднијето је прошле године због бесправне сјече шума, наводи се у Извјештају о здравственом стању шума који је Влада усвојила на посљедњој сједници.

Према подацима, највише кривичних пријава, 104, односи се на бесправну сјечу у Колашину.

Грађани су поднијели и 52 пријаве за нелегалну сјечу у Беранама, док се 39 односи на Бијело Поље, односно 21 и 15 пријава на Подгорицу и Никшић.

По десет пријава стигло је Тужилаштву из Плава и Мојковца, девет из Петњице, седам из Андријевице, по шест из Пљеваља и Рожаја и пет из Шавника.

Најмање кривичних пријава односи се на бесправну сјечу у Плужинама четири, док су три из Котора и по двије из Гусиња и са Жабљака.

Кривичне пријаве ниј есу поднијете по основу бесправне сјече у Даниловграду.

У Извјештају, који је припремило Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, наводи се да је обим евидентираних и процесуираних бесправних сјеча нижи, док је у порасту број поднесених кривичних пријава

“За претходну годину се може констатовати значајно постојање бесправних активности у шумарству”, истакнуто је у Владином документу.

Како се додаје, здравствено стање шума током 2020. није било на задовољавајућем нивоу.

“Ипак, виталност, дугорочна стабилност и отпорност шума нијесу угрожени”, наводи се у Извјештају.

Министарство је саопштило да, кроз санационе мјере у шумама деградираним пожарима, ниј е уклоњена значајна количина опожарене дрвне масе.

“Око 20 одсто шумских састојина у Црној Гори налази се у разним фазама деградације, па је приоритетан задатак елиминисање кључних узрочника деградације”, указано је у Извјештају.

Влада је констатовала и да у Пљевљима постоји проблем сушења шума, због чега је апеловала на надлежне службе, кориснике шума у државној својини и власнике приватних шума да хитно реагују.

Потписници извјештаја су нагласили и да је знатан дио шума опожарен, те да санирање те штете није завршено.

“Неопходно је подредити редовне мјере на газдовању шумама у подручној јединици Пљевља спровођењу санитарних мјера које су у претходном периоду изостајале, а које ће унаприједити здравствено стање шума, посебно на бившем концесионом подручју пљеваљске фирме “Вектра Јакић”, закључено је у Извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *