Подјела граница или размјена територија Косова и Метохије, веома лоша идеја
1 min read
Космет
Ових дана услед много информација, понеких изјава са свих страна, може се чути како се у одређеним круговима самопроглашене лажне државе тзв Косово* помиње подјела граница, размјена територија, па чак и помињање Прешевске долине у том контексту. Нажалост и са српске стране могло се спорадично чути да би подјела Косова и Метохије могла доћи у обзир. Јасно је шта би то значило за српски народ на Косову и Метохији, за Србе уопште, посебно за Српску православну цркву.
„Назовите га подјела или „корекција граница“, и биће отворена Пандорина кутија и ситуација на Балкану ће покренути ширу европску нестабилност како је господин Сервер мудро указао. Срби ће се наћи у још тежем положају јер би их Београд оставио без било какве конкретне заштите (У Бриселу се није говорило о заштити православних светиња на пример).
До сада смо могли да видимо да Влада Косова* не поштује своје законе и да ће учинити све да Косово* у етнички буде чиста албанска територија у неколико година, ако не и раније. На крају то ће постати јасно подјелом. Промјена положаја вис-а-вис подјелом неких кругова у ЕУ и САД је трагична грешка која ће бити само почетак много ширег низа проблема и неће помоћи ни Србију, ни Космету а нарочито не у ЕУ. Оба протагониста имају своју историју у рату на Космету 90-их година и не могу дати вјеродостојни допринос трајном миру.
Оба друштва су аутократска и оптерећена организованим криминалом криминала. Као резултат до Тачи-Вучић деал националистичких покрета и група у земљама ЕУ ће бити охрабрени у њиховим сепаратистичким идејама за „исправни“ границе. Дијалог Београд-Приштина ће остати упамћен као историјски пример лошег и, дефинитивно …. нови времена ће почети. “ Оба протагониста овог маху имају своју историју у рату на Косову у 90-их година и не може бити вјеродостојни допринос трајном миру. Оба друштва су политички аутократски и оптерећени организованим криминалом. Као резултат договора Тачи-Вучић националистички покрети и радикалне групе у земљама ЕУ ће бити охрабрени у њиховим сепаратистичким идејама за „исправљање“ граница. Дијалог Београд-Приштина ће остати упамћен као историјски примјер лошег и, дефинитивно …. нова времена ће почети, казао је О. Сава Јањић, коментаришући ауторски текст Данијела Сервера који је објављен на сајту портала „peacefare.net“.
Данијел Сервер је професор на на америчком Универзитету “Џон Хопкинс“, експерт за Балкан, који је на поменутом сајту написао текст под називом „Лоша идеја, чије вријеме још није дошло“, наводећи много чињеница он је у тексту написао:
“Косовски* предсједник је јасно рекао да намјерава да разговара о промјени границе Косова са српским председником. Он одбија да то значи етничку подјелу Косова и ту намјеру назива корекцијом граница, еуфемизмом који би требало да буде замјена за формулацију ‘размјена територија’. Претпоставка је да је он отворен за размјену дјелова косовске* територије са већински српским становништвом за општине на југу Србије коју већином насељавају Албанци. Тај договор би, наравно, морао да укључи и узајамно дипломатско признање јер само суверене државе могу да размењују територије. Та идеја је последњих недеља кружила у јавности, али су Тачијеве речи прва јасна потврда са албанске стране о идеји ‘изједначавања’.
То се не би догађало без сагласности САД и Европе. Брисел и Вашингтон су вероватно одлучили да је интеграција северних српских општина у остатак Косова толико тешка, па су одустали од претходних чврстих позиција”.
Потом додаје и да је корекција граница, или како год се то звало, лоша идеја због много разлога.
“Већина косовских Срба, а још важније, српски манастири и други верски објекти нису на сјеверу Косова. Људи и објекти који се налазе јужно од ријеке Ибар би били у опасности, и краткорочно и дугорочно, уколико дође до размјене територија. Размјена би дала вјетар у леђа оним косовским Албанцима који желе уједињене са Албанијом. То би ишло у прилог и Албанцима у Македонији, који би такође желели “Велику Албанију”, што би дестабилизовало Македонију. Даље, Република Српска, коју већински насељавају Срби и заузима 49 одсто територије БиХ би могла да прогласи независност и да изнесе захтјев за уједињење са Србијом. У том случају би могао да се догоди и реципрочан потез босанских Хрвата. Руси би преседан корекције граница искористили у Јужној Осетији и Абхазији у Грузији, Транснистрији у Молдавији, као и Донбасу у Украјини. Зато би Русима могла и да се свиди идеја о учлањењу Косова у УН, што би била пирова побједа уколико се Косово* укључи у идеју стварања “Велике Албаније” или ако Кина одлучи да уложи вето на чланство Косова”, објашњава Сервер.
Сервер је истакао и да се нада да ће договор о тој “лошој идеји” бити веома тешко постићи.
“Србија има добре безбједносне разлоге да не да територију на југу свог централног дијела јер се он налази на главном путу ка мору. Српска православна црква би била највећи губитник ако дође до “корекције”. Такође, Косово има добре разлоге да не пренагљује у захтјеву за корекцијом граница које ће тешко остати мирне”, додаје Сервер и наглашава да би покрет Самоопредељење, који заговара уједињење са Албанијом, био велики побједник цијеле акције.
“Демократско Косово* и демократска Србија би требало да омогуће заштиту националних мањина без ризичне размјене територија. То је прави проблем – не постоји консолидована демократија, а и у Приштини* и у Београду владају националисти који немају довољно поштовање за мањине. Идеја о размјени територија је лоша и за њу сада није вријеме”, закључио је Сервер у свом тексту.
Највише би страдали Срби који живе уз линију разграничења
Највише би страдали Срби који живе уз ту линију разграничења, они би били највише „кажњени“, један је од коментара испод текста, у коме се даље додаје да:
„Одлазак Срба је неизбјежан ако се подјела заиста деси, и свако ко има било каква сазнања и реално зна стање на терену не може то порећи. Ово није реализам већ само покушај да се окрутности и етничког инжењеринга који ће додатно погоршати поштовање европских вредности у региону.“
На крају, хвала, господину Серверу, зато што је глас разума у овим опасним временима за мултиетнички Космет, наводи се у коментару.
„Нова реалност“ Балкана
Бивши аустријски дипломата и некадашњи европски изасланик за Космет Волфганг Петрич коментарисао је да, ако уопште дође до корекције граница, то бити мање (козметичке) корекције, које ће утицати на мали број села у Бујановцу и околини Митровице.
„Оне неће измијенити етничку структуру нити једне нити друге државе, и тиме неће имати такве ефекте, какве сте навели у вашој иначе изврсној оцјени“, прокоментарисао је Петрич наводе Сервера и додао:
„То је ‘нова реалност’ Балкана.
Прави проблем представља руско-мађарско медијско мијешање, нео-отомански форуми (Изетбеговић и остали), блискоисточне инвестиције у БиХ (али и у Србију) и – прије свега – проблем представља брза експанзија Кине у државе Југоисточне европе.
„Балкански Пут свиле и формат 16 и 1 представљају прави изазов како за регион, тако и за ЕУ. Подржимо стога договора на линији Тачи/Вучић.
Болно сам свјестан да то представља разочарање за нас који смо одавно на Балкану. Али, времена се мијењају“, казао је помирљиво Петрич.
*Тренутно окупирана територија на југу Републике Србије

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ni kraće, ni bolje rečeno!
Sve si rekao, Cvorak, sve!
Od losih ljudi nema dobrih resenja.