ИН4С

ИН4С портал

Подела НЕ – резолуција 1244 ДА

1 min read
Подела подразумева да север КиМ остаје У Србији, а остатак да иде Албанцима, с тим што би Срби у енклавама, њих више од 50 хиљада, добили широку аутономију у оквиру независног Косова, а манастири би били под међународном заштитом. Безбедност Србима би гарантовао КФОР.

Пише: Марко Перић

Зашто је подела лоше решење и шта је добра алтернатива?

Подела подразумева да север КиМ остаје У Србији, а остатак да иде Албанцима, с тим што би Срби у енклавама, њих више од 50 хиљада, добили широку аутономију у оквиру независног Косова, а манастири би били под међународном заштитом. Безбедност Србима би гарантовао КФОР.

 

Будимо реални, КФОР није спречио ни погром 2004. када је на терену имао чак десет пута више војника, да ли ико очекује да би КФОР сада спречио погром када их је десет пута мање, и када већина КФОР контингената признаје независно Косово? Наравно да не би.

 

КФОР не би ни морао да спречава ништа, јер би Срби из енклава сами у колонама кренули ка централној Србији, исто као што је био случај и јуна 99-те.

Да ли неко мисли да би Срби по други пут након 2004. чекали да буду глинени голубови?

Срби који би ипак и даље остали у енклавама би дочекали стварање ЗСО 31. фебруара 2025. када им га донесе Маја Коцијанчић.

ЗСО није направљена у протеклих 5 година у зениту дијалога са Београдом и уз сав ,,притисак” Брисела и Вашингтона, зашто би Приштина онда стварала ЗСО након што се дијалог заврши, након што добије све што јој је потребно и када више ни не буде међународног притиска?

Подела као подела можда и није лоше решење у теорији, али оваква подела је апсолутно катастрофално решење и довешће до масовног егзодуса и угрожавања безбедности Србима у енклавама, али тиме и Србији, која би морала да их штити, што се генералу Куочију не би свидело.

Да не буде да ми ,,љубитељи митова” само критикујемо, ево не једно, него два решења, једно краткорочно и друго дугорочно.

Решење 1 – ,,КФОР плус”

Тренутно КФОР неће да штити Србе, дозвољава специјалним јединицама из Приштине да упадају на север, да хапсе Србе по енклавама и слично, а истовремено Србија не може војском да штити свој народ на КиМ без да ризикује да започне конфликт са НАТО-ом. Како онда осигурати безбедност Србима?

 

<

Путем резолуције 1244.

 

КФОР не чине само НАТО државе, чине га и неутралне државе попут Аустрије, Чилеа, Марока и других, Србија има потпуно право према резолуцији 1244 да затражи од Белорусије, Кине и Русије да пошаљу своје контингенте на Косово и да штите српска места (наравно уз позитиван одговор Минска, Пекинга и Москве).

 

Ако Мароко или Малезија могу да имају своје војнике на Косову, зашто не би могле и Европске државе попут Русије и Белорусије?

 

То нам је једина нада да се спречи нови погром и да се гарантује нормалан живот Србима, све друге државе на свету би одавно искористиле ту могућност.

 

Ако то не урадимо сада, за пар година ће запад престати да поштује резолуцију 1244 и онда ће бити прекасно.

Решење 2 – ,,Њујорк”

То што су за време прошле власти преговори из Њујорка пребачени у Брисел не значи да за време ове власти не могу да буду враћени у Њујорк.

 

Тешко, не у једном дану, али могу. У Бриселу нема Русије и Кине, у Бриселу постоје само Федерика Могерини и Маја Коцијанчић, које се смешкају док се сликају са Тачијем. Чему можемо да се надамо у таквим условима?

Након ових 5 година Србија има свако право да прекине учешће у бриселским преговорима, али тек након што би на КиМ дошли миротворци из Русије (решење 1) или неке друге пријатељске државе, јер Приштина тада не би могла да се ,,освети” за иступање Србије из бриселских преговора и Београд би на миру могао да врати преговоре у Њујорк.

 

Као што је рекао амбасадор Кине Ли Манчанг, не треба постављати рокове, Кина је ослобођење Хонг Конга чекала 100 година, а ми ослобођење Косова и много дуже од тога, ништа нам неће бити ако причекамо још коју годину.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “Подела НЕ – резолуција 1244 ДА

  1. Како да се позову Руски војници да дођу у КФОР, када Вучићу дупе жваће гаће када му неко каже да Русима у Нишу да дипломатски статус?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<