ИН4С

ИН4С портал

Подаци полиције БиХ: Спријечили улазак око 10 000 миграната из Црне Горе

Гранична полиција Босне и Херцеговине спријечила је готово 10 000 миграната, који су од 2017. године покушавали илегално да уђу у ту државу

Мигранти / Илустрација

Гранична полиција Босне и Херцеговине спријечила је готово 10 000 миграната, који су од 2017. године покушавали илегално да уђу у ту државу, објавиле су „Вијести“

То је “Вијестима” саопштила портпаролка те институције Франка Вицан.

“У временском раздобљу од 1. 1. 2017. године до 31. 10. 2019. године, Гранична полиција БиХ у илегалном преласку државне границе или покушају илегалног преласка државне границе из Црне Горе у Босну и Херцеговину открила је 838 особа.
Такође, у претходно наведеном временском раздобљу, Гранична полиција БиХ је подузела мјере одвраћања од незаконитог преласка државне границе на улазу у БиХ из Црне Горе за 9.966 особа”, наводи се у одговорима Вицан.
Репортери „Вијести“ провели су у Пљевљима неколико дана са држављанима Марока, Авганистана, Ирана, Сирије… и свједочили њиховим покушајима да илегално уђу у сусједну државу.Из Граничне полиције БиХ, саопштили су да су њихови службеници током 2017. године, на граници између двије државе, евидентирали два кривична дјела – кријумчарење људи, за која су осумњичене три особе.

“Током 2018. године, припадници Граничне полиције Босне и Херцеговине, на граници између БиХ и Црне Горе, евидентирали су тринаест кривичних дјела – кријумчарење људи, за која је осумњичено 14 особа. У првих 10 мјесеци 2019. године, припадници Граничне полиције Босне и Херцеговине, на граници између БиХ и Црне Горе, евидентирали су седам кривичних дјела – кријумчарење људи, за која је осумњичено 11 особа”, рекла је Вицан.

Подаци су, према њеним ријечима, мало другачији када је ријеч о укупном броју откривених кривичних дјела – кријумчарење људи, укључујући кривична дјела – организовање скупине или удружења за обављање кривичног дјела – кријумчарење миграната:

“Током 2017. године, откривено је укупно 28 кривичних дјела – кријумчарење људи, за која су осумњичене 64 особе… Током 2018. године откривена су укупно 74 кривичних дјела – кријумчарење људи, за која је осумњичено 135 особа… У првих 10 мјесеци 2019. године, откривено је укупно 68 кривичних дјела – кријумчарење људи, за која је осумњичено 107 особа”, наводи се у одговорима Граничне полиције БиХ.

У Црној Гори процесуирано 65 особа

Десетине миграната сваке вечери покушава илегално да пређе из Црне Горе у Босну и Херцеговину, како би наставили ка државама Европске уније, али нема званичних података колико њих успије у томе.

На подручју те општине, полиција је за једанаест мјесеци 2019. године процесуирала седам лица због сумње да су починила осам кривичних дјела недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи”….

Прије пар дана Пљевљак Данко Даниловић (35) осумњичен је да је починио кривично дјело – недозвољен прелазак границе, након што је наводно крајем октобра двојици миграната наплатио 550 евра да им обезбиједи сигуран пролаз до БиХ. Црногорска гранична полиција вратила их је у град под Голубињом.

“Због кривичног дјела – недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи, од 1. јануара 2017. године до данас, процесуирано је 65 лица. Током 2017. године регистровано је укупно осам ових кривичних дјела због којих су поднијете кривичне пријаве против 13 лица. Када је ријеч о 2018. години, у том периоду регистровано је девет кривичних дјела – недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи, због којих су поднијете кривичне пријаве против девет лица. У 2019. години укупно су регистрована 33 оваква кривична дјела, због којих су против 43 лица поднијете кривичне пријаве”, саопштено је из Управе полиције.
Репортерима Вијести речено је да мигранти који се одлуче да шумским стазама сами крену у авантуру илегалног преласка границе, плаћају евентуално такси превоз од Пљеваља до пограничних села.

Други, међутим, тврде да морају издвојити пар хиљада еура особама које им гарантују сигуран улазак у БиХ, а мимо званичних граничних прелаза.

“То је широка мрежа, сви који дођу овдје знају ко се бави тим послом и гдје да га нађу. Знају да мигранте превози комбијем… Авганистанцу са двоје дјеце узели су 3 000 евра да их пребаце до БиХ”, саопштио је прије дестак дана један од саговорника упућен у та дешавања.

Из Интернационалне организације за мигранте (ИОМ) Вијестима су одговорили да број миграната који улазе у Црну Гору расте – од 807 колико их је ушло 2017. године, до 7.477 колико их је ове године стигло у државу.

“Мигранти најчешће из Црне Горе одлазе у Босну и Херцеговину и то користећи путни правац ка Никшићу и Пљевљима”, одговорила је шефица канцеларије ИОМ за Црну Гору Душица Живковић.

Један од пљеваљских таксиста тврди да је без разлога осуђен, иако је мигранте возио у локалу, не преко границе…

Из Управе полиције незванично су саопштили да таксистима није забрањено да превозе мигранте, али да гранични полицајци обевјештавају колеге из криминалистике уколико те стране држављане у возилима примијете недалеко од границе и мимо главних путева…

Извори листа тврде да је око 10.000 миграната из Подгорице за три године стигло у Пљевља, али у тој општини на сјеверу Црне Горе готово да не остане ниједан од оних који не успију да илегално пређу границу, најчешће се врате у главни град.
Поједини мигранти остају по пар ноћи како би поново покушали да уђу у БиХ. На располагању им је више тајних путева.
Не крију да у телефонима имају укуцане руте којих се прецизно држе, али и да готово сви добијају инструкције које полицијске пунктове да избјегавају, гдје ће их ко сачекати, ко их и чиме вози до мјеста од ког им је граница најближа…

Тридесетак миграната са којима су репортери “Вијести” разговарали, саопштили су да су у Пљевља допутовали редовном аутобуском линијом из Подгорице, што је фоторепортер и документовао.

У суботу вече – 23. новембра, 62 мигранта стигла су у Пљевља. Ноћ касније још 19 њих, само у једном аутобусу.

За пар минута десетак их је већ било на путу ка граници. Ван ограде градске аутобуске станице чекали су их спремни превозници…

Мигранти од 2017. године извршили 27 кривичних дјела, међу којима и покушај убиства

Од 1. јануара 2017. године до данас било је 27 кривичних дјела извршених од стране миграната на територији Црне Горе, од чега и један покушај убиства. То је “Вијестима” саопштено из Управе полиције.

“Од 1. јануара 2017. године до данас било је 27 кривичних дјела извршених од стране миграната на територији Црне Горе. Од тога, њих осам су кривична дјела крађа, једно кривично дјело одузимање возила, два кривична дјела фалсификовање исправе, два кривична дјела тешка крађа, пет кривичних дјела тешка крађа у продуженом трајању, четири кривична дјела разбојништво, једно кривично дјело уништење и оштећење туђе ствари, једно кривично дјело лака тјелесна повреда, једно кривично дјело недозвољене полне радње, једно кривично дјело трговина људима и једно кривично дјело убиство у покушају”, наводи се у одговорима Управе полиције, редакцији „Вијести“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *