Побиједите страх од порођаја у пет корака

Илустрација
Трудноћа је праћена буром емоција, а једна од најчешћих свакако је страх од порођаја. Помоћи ћемо вам да га се ослободите…
Током девет мјесеци јављају се различите врсте страхова, а доминантан је онај да ли ће с бебом све бити у реду. Што је термин за порођај ближи, трудница се све више брине о томе како ће протећи и, наравно, да ли ће бити болан.
Упознајте непријатеља!
Страх од порођаја је у ствари страх од бола. Механизам дјеловања страха заиста је једноставан: он ствара психичку напетост, а она физичку. Физичка напетост доводи до грчења цијелог тијела, првенствено материце, што доводи до њеног неправилног рада и бола. Самим тим, врло је једноставно прекинути овај зачарани круг: наравно, уклањањем прве карике у ланцу – страха.
Не потискујте страх!
Потискивање страха, као и емоција уопште, може бити веома штетно јер он нема куда да оде. Уколико избјегавамо да се суочимо с њим, страх од порођајног бола само ће привремено бити потиснут у дубље слојеве свијести, гдје ће, притајен, “чучати” чекајући да исплива онда када га најмање очекујемо.
Суочите се са страхом, претворите га у ријечи. Признајте себи шта вас конкретно плаши, подијелите своје стрепње са супругом, мајком или пријатељицом. Можете чак направити скалу страха од 1 до 10 , па ћете врло брзо увидјети га успјевате контролисати и да он временом постаје мањи. Немојте се стидјети својих емоција, а понајмање страха. Жена која се прибојава порођаја ни у ком случају није кукавица, то је природно, не треба да осјећа стид, кривицу или кајање.
Замишљајте и маштајте!
Трудноћа је период током којег можете лешкарити колико год желите, а да притом не осјећате грижу савјести. Док се удобно смјештене одмарате, затворите очи, дишите дубоко и опуштајте тијело, најпрје главу и врат, потом рамена и руке. Трудите се да свој ум растеретите негативних мисли и свакодневних брига.
Замишљајте порођај, како одлазите у болницу и у најбољем реду, без икаквих компликација и патње, рађате своју предивну, румену бебу и привијате је на груди. Зар није предиван осећај? Ову вјежбицу пред крај трудноће можете радити свакодневно јер ће вас опустити, оплеменити и психолошки припремити за порођајни чин.
Наоружајте се!
Да бисте успјешно побједиле страх од порођајног бола, до детаља се упознајте са свим што вас очекује. У многим градовима при домовима здравља или приватним клиникама организују се школе за труднице. У њима се труднице информишу о правилној њези током трудноће, припремају се за порођај и упознају са свим што је неопходно да знају током првих дана с новорођенчетом.
Стручно медицинско особље упознаје будуће породиље са свим могућим детаљима тог незаборавног чина. Оно што је нарочито значајно – научићете како да препознате контракције, како да се релаксирате и дисањем ублажите порођајни бол. Наоружана таквим знањем, будућа мама више није уплашена и збуњена пред непознатим. Она је опуштена, не паничи и одлично сарађује са бабицом и љекарима, а порођај се најчешће завршава без компликација и рађа се здрава беба.
Избјегавајте непровјерене приче!
Клоните се полуистина, бапских прича и предрасуда. Да ли сте се икада запитале како је могуће да су све те жене, после наводне голготе, убрзо родиле још једно дијете? Зар су обољеле од неког поремећаја памћења? Истина је да су оне трпјеле болове, али ви, сада већ прекаљени борци против страха од порођаја, знате и зашто. Не зато што се природа, толико окрутна и сурова, намерачила на женски род, него због оног ланца с почетка приче: страх – напетост – јак бол.
Клоните се, дакле, таквих прича, наоружајте се правим информацијама, побједите страх од порођаја и опуштено дочекајте тај јединствен догађај, који ће вас заувјек промјенити и подарити вам најплеменитију животну улогу – улогу мајке.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

