ИН4С

ИН4С портал

По којим параметрима се крај југословенства десио у Вуковару а не у Словенији, Сплиту или Јасеновцу?

1 min read
Реакција на текстове из јучерашњег издања дневног листа "Данас"
Radonjić

Лука Радоњић

Пише: Лука Радоњић

Реакција на текстове из јучерашњег издања дневног листа „Данас“

(„Југословенство је пало са Вуковаром“ https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/jugoslovenstvo-je-palo-sa-vukovarom/

и „Како нас мрзе и како ми њих мрзимо“ https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/kako-nas-mrze-i-kako-mi-njih-mrzimo/)

У циљу пружања доприноса опстанку штампаних медија, а и због константне приче о угрожености слободе медија у Србији, у последње вријеме чешће купујем “Данас” него “Политику”. Па ћу као читалац мало и да их коментаришем. У јучерашњем броју изашла су два текста са веома спорним тезама.

Први је накићен насловом “Крај југословенства”. Како Данас повремено објављује архиву штампаних медија из предратног периода, тако сам ја помислио да је у питању наслов из 1934. када је убијен краљ Александар. Или из 1928. када су убијени посланици ХСС-а (“Након убиства краља Александра и Стјепана Радића, бесмислено је било говорити о заједничкој држави Срба и Хрвата”, Милан Ст. Протић).

Но, није у питању била архива, већ ауторски текст који потписује Милосављевић Стефан – сарадник Центра за суочавање са прошлошћу из Загреба. Аутор је непознатом математиком израчунао да се “крај југословенства” десио 1991. године – и то у Вуковару. Ако би чак и занемарили питање – зашто се догађај у Вуковару назива падом а не ослобођењем, и ако би удовољили аутору и прихватили 1991. годину као годину краја југословенства, остаје питање – зашто баш Вуковар?

Знамо зашто не Дубровник – јер се десио пар седмица касније, али зашто не Словенија? Исте 1991. године, неколико мјесеци прије рата у Вуковару, у Словенији су убијена 44 припадника Југословенске народне армије (многи су имали мање од 20 година), а 180 је рањено. Зашто аутор текста – масакр у Словенији не види као пад – чувеног југословенства?

Ако се већ организација чији је аутор текста сарадник, бави суочавањем са прошлошћу, зашто аутор није закорачио “још мало” у прошлост? Стигао би до легендарног града Сплита у којем је у мају исте 1991. године, убијен деветнаестогодишњи војник ЈНА из Македоније. У истом периоду, сплитски демонстранти су се попели на тенк и покушали да задаве војника у њему, о чему су остали и видео трагови.

Јесу ли сплитски “давитељи” били можда чувари југословенства? Штавише, управо би Сплит могао да буде мјесто пада југословенства – град који се снажније него иједан други, залијетао у прву а сузе ронио за другом Југославијом, да би данас постао мјесто кулминације хрватског национализма и националне нетрпељивости, због чега га бројни хрватски повијесничари коментаришу са дозом сажаљења и дозом подсмјеха. Ако се оде на дуг пут у прошлост, може аутор текста као и сви остали, да стигне до НДХ и до Јасеновца. И ту би чекало исто питање: Зашто Јасеновац није крај југословенствам него Вуковар који се десио неколико деценија касније? Ипак, то није кључно питање за аутора. Већ сљедеће: Ако за Вас прошлост почиње љета 1991. године, како називате период прије тога?

У другом тексту под насловом “Како на смрзе и како ми њих мрзимо”, а који потписује Деспотовић Катарина, списатељица, пјесникиња и новинарка, каже се, између осталог: “Читам како млади Јуре преправља графите са „Уби Србина“ у „Љуби Србина“ и некако ми топло око срца. Ето га. Наш. Воли нас. Али где су Срби који преправљају графите „Закољи Хрвата“?”

Није питање ђе су Срби који преправљају графите “Закољи Хрвата”, већ, ђе су такви графити?! Скоро да и не постоје. Наравно, могу се наћи графити другачије садржине: “Уби’ усташу”. Што нас упућује на врло једноставан закључак али и одговор на питање за којим трага наслов “Како нас мрзе и како ми њих мрзимо”. Па ето тако –  хрватска мржња према Србима очигледно је национална, тотална (“Убиј Србина”), док на другој страни испада да је српска према Хрватима селективна (“Уби’ усташу”) и представља реакцију на усташки геноцид и злочине у фашистичкој творевини – НДХ, чије се вриједности у Хрватској и дан данас величају.

Свака мржња је лоша. И свака порука која је никла из мржње, па и она „мржња која је одговор на мржњу“ такође је лоша, али особито и највише – она мржња која је за резултат имала стотине хиљада мучених и звјерски убијених, као што је случај са хрватском и усташком.

А велики српски пјесник, писац и дипломата Јован Дучић, у својим пјесмама „Хорда“ и „Сину тисућљетне културе“, то је много боље и дубље објаснио него ја.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “По којим параметрима се крај југословенства десио у Вуковару а не у Словенији, Сплиту или Јасеновцу?

  1. Odavno to govorim, ali ponoviću, „drugosrbijanci“ su odvratniji, lažljiviji i bezobzirniji od ustaša, vehabija, balista, dudukljana i komunista zajedno!

  2. Сјајан коментар Лука!!Не треба ништа додати ни одузети.Само се треба чешће оглашавати по оваквим темама и разобличити другосрбијанске протуве.

  3. Оваквих реакција у Србији је све мање. Критичка интелигенција заведена либерално демократским идејама Друге Србије, показује националну неодговорност. Мислећу омладину регрутују другосрбијански штабови. Зашто овако нешто не напише макар 1 од наводних 5 милиона? Зато што су прихватили „истине“ српских непријатеља.

    Како време пролази, све ми се чини да ћемо извор за националну снагу опет потражити у Црној Гори. Ко некад. Не могу Запад и Мило да покоре Црну Гору колико она може да понуди нових, обновљивих извора снажне српске енергије.

    1. Ахахахаххх…

      Е па што се чини од црногорствујушчих…

      Јес,видимо у НДЦГ на све стране обновљиве изворе снажне српске енергије,обневиђесмо од њих.

      Живјела Србија!

      1. Ооо, dežurni kritičar je tu. Sad ti više ni Radonja ne odgovara pretpostavljam? Niko i ništa iz CG ne valja, ali je Milo gospodin?

        1. Радоњић је главом и раменима изнад свих који се професионално баве овим темама.Моја једина замјерка му је да дозвољава лошијим од себе да му/нам кроје капу.

          А то је ли Милојица господин и из фине фамеље виђи са Митрополитом.

  4. Стипе Месић је постао предсједник Југославије, предходно је рекао: „Дошао сам да будем последњи предсједник“, по сценарију …. Дакле, 26.11.1991 године потписали су МЕМОРАНДУМ о разбијању Југославије: Папа, Геншер и Месић. Коментар је сувишан.

  5. По којим параметрима се крај југословенства десио у Вуковару а не у Словенији, Сплиту , Јасеновцу и У МАС-ПОК ХИСТЕРИЈИ 70-тих !?
    ЈУГОСЛАВИЈА ЈЕ ПОСЛУЖИЛА ИСКЉУЧИВО ДА БИ СЕ ОПРАЛИ АУСТРО-УГАРСКИ, А ЗАТИМ ХРВАТСКИ, БУГАРСКИ, МАЂАРСКИ, ШИПТАРСКИ….. ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА У ПРВОМ И ДРУГОМ СВ.РАТУ ! КАДА СУ ТИ ЗЛОЧИНИ „АМНЕСТИРАНИ“ МАНТРОМ О НОБ „СВИХ НАРОДА И НАРОДНОСТИ „,“БРАТСТВУ И ЈЕДИНСТВУ“,“БРАТУ ХРВАТУ“…., ОНДА СЕ ЈУГОСЛАВИЈА РАСПАЛА. ПРЕОСТАЈЕ ЈОШ САМО ДА „ПРЕОРУ ЈАСЕНОВАЦ“ И КОНСТАТУЈУ ДА НЕ ПОСТОЈЕ МОНСТРУМ ГРОБНИЦЕ И У ЊИМА 700.000 УБИЈЕНИХ СРБА НАКОН ШТО СМО МИ, СРБИ, ДОЗВОЛИЛИ ДА КРВАВА УСТАШКА ЧИЗМА КРОЧИ У НАЈВЕЋИ СРБСКИ ГРАД ПОД ЗЕМЉОМ.

  6. Темељно, аргументовано и ефикасно.

    Једина замјерка је што уопште купујеш Данас.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *