Пленум – ново лице старе подвале

Пише: Милош Томић
Планирање операције рушења Србије поново је активирало Пленум — са истим циљем као и пре више од шест деценија на Брионима. Разлика је само у реквизитима, али је сценарио препознатљив: делегитимизација државе, слабљење институција, дискредитација Срба унутар сопственог система.
Да бисмо разумели дух и структуру савременог Пленума, морамо се вратити у јул 1966. године, на чувени Брионски пленум Савеза комуниста Југославије, када је под диригентском палицом Јосипа Броза Тита извршен брутални обрачун са Александром Ранковићем и српским кадровима у служби безбедности. У име “демократизације” и “самоуправне обнове”, практично је демонтиран утицај Србије у савезним органима. Први пут је отворено артикулисан антисрпски курс, прикривен под паролама “братства и јединства”.
Последице тог Пленума биле су далекосежне: убрзано је спроведена децентрализација државе, створене републичке службе безбедности, отворен простор за албански сепаратизам на Косову, и што је најважније — посејано је семе уставне ампутације Србије која ће кулминирати Уставом из 1974. године. Парадоксално, Србија је била једина република која није имала унутрашњи суверенитет над целином своје територије.
Данас, више од пола века касније, дух Бриона поново шета — али у новој форми.
Савремени Пленум, смештен на факултете и универзитете, представља ванинституционалну структуру која се понаша као парадржавни орган. Под плаштом “аутономије универзитета”, доноси незваничне, али практично обавезујуће одлуке, преузимајући надлежности факултетских већа, наставних катедри, па чак и државних органа.
Из академског простора излази се са политичким захтевима: распуштање Народне скупштине, расписивање ванредних избора, ревизија уставног поретка. Најављују чак и састављање изборних листа са “професорима блокадерима” — углавном онима који су се до јуче заклањали иза “слободе мисли”, а сада отворено газе право већине да буде другачијег мишљења.
Уместо студената — на првим линијама Пленума су НВО активисти, аутошовинисти, разочарани марксисти, коминтерновски вишак историје, као и неки умишљени интелектуалци који о држави говоре као о грешци, а о нацији као о злочину.
Морамо да учимо из искуства, то је једини начин да опстанемо.
Plenum nikada neće srušiti Srbiju.
Blokaderske akcije su preuzete od Hrvata koji zdušno podržavaju rušenje Srbije.
Srbija je snažna zemlja koja se hrabro odupire pokušajima sprovođenja državnog udara.
Srbija je pokazala visok stepen spremnosti da sačuva svoj državni i ustavin poredak.
Srbija se nikada neće predati i pasti u ruke neprijatelja.
Plenum je vec jednom pokazao jos 1966 godine odrzan na Brionima koja mu je svrha razbijanje i decentralizacija to su pokusali ponovo preko Dokica koji je osnovao plenum