ИН4С

ИН4С портал

Пилоти не дају Музеј ваздухопловства

1 min read
У њиховом захтјеву се тврди да се Музеј цивилног ваздухопловства може и мора сачувати тако што треба да добије статус самосталне културне институције

Музеј ваздухопловства

Влада Србије донела је одлуку о укидању Музеја ваздухопловства у Београду јер, како се наводи, потребе за делатношћу установе могу да се задовоље на рационалнији и ефикаснији начин. Бивши радници ЈАТ-а се не слажу са том одлуком, односно са „де факто” гашењем цивилног Музеја ваздухопловста и зато су упутили петицију председници Владе Ани Брнабић, како би Влада преиспитала ту одлуку и сачувала Музеј ваздухопловства, преноси „Политика“.

-Радници бившег Југословенског аеротранспорта и других предузећа и установа цивилног ваздухопловства, који смо нашим средствима подигли Музеј и попунили га нашим експонатима, као и наши истомишљеници и поштоваоци 110 година дуге традиције цивилног ваздухопловства у Србији, од Владе Србије тражимо да преиспита и опозове своју одлуку о преношењу комплетног Музеја ваздухопловства у надлежност Министарства одбране и „де факто” укидања цивилног Музеја ваздухопловства, кажу они.

У њиховом захтјеву се тврди да се Музеј цивилног ваздухопловства може  и мора сачувати тако што треба да добије статус самосталне културне институције, што у ствари и јесте, и што је једини исправан однос друштва и власти према светлој и богатој традицији цивилног ваздухопловства Србије.

Сходно томе, будући статус Музеја ваздухопловства треба да се реши преношењем свих оснивачких права на Министарство културе Републике Србије и да се, под окриљем овог министарства, регулише статус ове вредне културне институције, која ни по свом велелепном изгледу ни по богатству музејске грађе не заостаје за реномираним музејима ваздухопловства у свету”, наводе они.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Пилоти не дају Музеј ваздухопловства

  1. Музеј је једноставно сјајан, богат експонатима и чињеницама које бацају друго светло на неке ствари. Да ли сте знали колико је намачких авиона оборено 6.априла 1941? Има у музеју информација и није весела за оне који тврде да антифашистичка борба почиње тек негде у јулу исте године. Кап која је прелила чашу код оних који кроје судбину и ове куће културе свакако су ратни трофеји из 1999. За еврофиличаре-атлантисте то је нешто што се не прашта.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *