ИН4С

ИН4С портал

Пицула: ЕУ је преспоро реаговала кад је пандемија почела, солидарност заказала на почетку

Пандемија је показала како цијели низ европских механизама преспоро реагује у иницијалним фазама криза, казао је у интервјуу Побједи извјестилац Европског парламента за Црну Гору Тонино Пицула. 

Тонино Пицула; фото: grabancijas.com

Пандемија је показала како цијели низ европских механизама преспоро реагује у иницијалним фазама криза, казао је у интервјуу Побједи извјестилац Европског парламента за Црну Гору Тонино Пицула.

На питање Побједе, како се Црна Гора бори против пандемије корона вируса и да ли су предузете економске мјере довољне да се одржи стабилност економског система, Пицула је навео да релативно повољне прилике у Црној Гори у овој тешкој ситуацији глобалне пандемије посљедица су двије околности. С једне стране, први случај заразе у Црној Гори забиљежен је релативно касно у односу на друге земље, а с друге, Црна Гора је одмах кренула с примјеном строжих мјера предострожности и спречавања заразе, што је резултирало још увијек добрим бројкама.

„Наравно на то, колико ми је познато, ускоро у Црној Гори креће и попуштање мјера и надам се да ће с њима ићи полако и опрезно, поновно узимајући у обзир искуства других земаља“, казао је.

Он је такође казао и да ЕУ није одреаговала како треба на пандемију.

„Сматрам да је пандемија показала како цијели низ европских механизама преспоро реагује у иницијалним фазама криза. Показало се да су ти механизми недјелотворни, бирократизовни и националним владама дају могућност да се понашају, условно речено, неевропски.

На самом почетку кризе, нажалост, солидарност је заказала и тек кад су сви схватили големе размјере пошасти, дошло је до адекватнијег поступања. Мјере помоћи најпогођенијим земљама, као што је Италија, поступно се надограђују и врло вјероватно ће бити довољне. Међутим, сматрам да убудуће морамо учинити далеко више. Због чега се с једним бројем колега у ЕП залажем за успоставу нових гарантних финансијских механизама којима бисмо заједно пребродили кризу. Јер ова криза не смије за посљедицу имати то што ће неке чланице опет морати радикално резати социјалне трансфере па онда ради опоравка чекати коњунктуру у најснажнијим чланицама попут Њемачке, истакао је Пицула.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *