ИН4С

ИН4С портал

Петер Хандке не прихвата наметнуте матрице и стереотипе

Током разговора о књижевном раду и дјелу Хандкеа у амфитеатру "Бели Вук" на Тврдимићима у оквиру манифестације "Дани града Источно Сарајево", Короман је нагласио да је Хандке тражио диференцирани приступ западних медија према дешавањима и према категоризацији одређених дешавања на простору бивше Југославије.

Фото: РТРС

Животни принцип нобеловца Петера Хандкеа јесте да не прихвата наметнуте матрице и стереотипе, те тако није прихватио ни пропаганду у западним медијима о грађанском рату у бившој Југославији, већ је током бомбардовања дошао да се лично увјери у то шта се дешава, рекао је данас предсједник Скупштине града Источно Сарајево Бранко Короман

Током разговора о књижевном раду и дјелу Хандкеа у амфитеатру „Бели Вук“ на Тврдимићима у оквиру манифестације „Дани града Источно Сарајево“, Короман је нагласио да је Хандке тражио диференцирани приступ западних медија према дешавањима и према категоризацији одређених дешавања на простору бивше Југославије.

Он је истакао и да Хандке кроз своје есеје „Правда Србију“.

– Човјек је имао свој став о дешавањима и треба да га поштујемо – истакао је Короман.

Он је подсјетио и да је Хандкеов партнер био чувени њемачки режисер Вим Вендерс, који је ове године добио награду „Срце Сарајева“.

Короман је напоменуо да у овом данашњем разговору о дјелу Петера Хандкеа не треба стављати никакве политичке конотације и најавио да ће и у наредном периоду бити пракса да се у Источном Сарајеву током обиљежавања „Дана града“ организују разговори о дјелима и других значајних писаца.

Представник групе грађана читалаца Славица Драшковић рекла је да је Хандке свјетско име у књижевности иза којег је више од стотину наслова различитих жанрова.

Она је истакла да је Хандке остварен као књижевник и сценариста, те да је са Вендерсом писао сценарио за филм „Небо над Берлином“.

Према њеним ријечима, постоји и неколико путописа, есеја који су значајни да се помену.

Наводећи да је Хандке добитник Нобелове награде за 2019. годину, Драшковићева је додала да се мање помиње то и да је 1995. био у најужем избору за исту награду.

Драшковићева је истакла да је данас била прилика да се све то представи – Хандкеов однос према наградама, јавности, писаној ријечи и читаоцима.

– Стога смо и дали назив „Хандке у Источном Сарајеву“ јер писац је увијек ту гдје се његово дјело чита – истакла је Драшковићева, пише РТРС.

Прочитајте ЈОШ:

Књига „Успон једне идеје“ занимљива због историјских података

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *