ИН4С

ИН4С портал

Пејовић: Поступак давања шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању био успјешан

1 min read
Вршилац дужности директора Управе за шуме, Срђан Пејовић истакао је да је поносан на коначни исход Јавног позива, који је доказао да планиране реформе у којима ће посебан акценат бити на цијени дрвних сортимената имају добро утемељење у пракси

Поступка давања шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању, за 2021. годину био је успјешан и поред притисака и проблема са којима се суочавала Тендерска комисија. То је оцјењено из Управе за шуме након званичне објаве резултата поступка.

„Управа за шуме обавјештава сву заинтересовану јавност да смо веома задовољни са оствареним резултатима. Посебно смо поносни што смо и поред бројних саботажа и осуда по питању Јавног позива 4 постигли веома добар успјех, са веома добром цијеном за преосталу дрвну масу која је била предмет овог позива. Поред свих изазова, притисака и проблема са којима се суочила Тендерска комисија у овом процесу, са задовољством констатујемо да је успјешно завршила спровођење поступка за давање шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању, за 2021. годину по Јавном позиву 4 и да су Одлуке по овом позиву објављене на нашем wеб сајту. Узимајући у обзир квалитет преостале дрвне масе, који није био на завидном нивоу, а која је додјељена путем овог позива, позитивно смо изненађени како бројем пристиглих понуда, тако и постигнутом високом цијеном“, саопштено је из Управе за шуме.

Напомињу да су на овом јавном позиву било понуђача који су по први пут учествовали, што их како истичу посебно радује.

„С обзиром да услед раније утврђених процедура, које сада нису могле бити промјењене, на начин на који бисмо ми жељели, а што ћемо у наредном периоду урадити, жао нам је што одређени број понуђача и поред добре понуђене цијене није могао учествовати на позиву, због чега је и одзив је био нешто мањи. Међутим, коначни резулатати су веома задовољавајући, посебно уколико узмемо у обзир чињеницу да на овом Јавном позиву 4 имамо и понуђаче који учествују први пут, што нас посебно радује“, наводи се у саопштњу.

Вршилац дужности директора Управе за шуме, Срђан Пејовић истакао је да је поносан на коначни исход Јавног позива, који је доказао да планиране реформе у којима ће посебан акценат бити на цијени дрвних сортимената имају добро утемељење у пракси.

„Само у овом позиву одређене количине су додјељене по цијени од 75 еура по метру кубном, што се у прошлости додјељивало за 17 еура. Рачуница је и више него јасна и очигледна због чега је по ко зна који пут приказана мањкавост досадашњег концесионог модела“, рекао је Пејовић.

Нагласио је да и поред одличних финансијских ефеката Јавног позива 4 и даље по тренутно важећим законима 70 одсто оствареног прихода одлази у буџет локалних самоуправа, а преосталих 30 одсто у државни буџет, због чега Управи за шуме руке остају везане да реализује било какве активности којима би се стање црногорских шума побољшало.

„Чињеница да је из године у годину буџет Управе за шуме све мањи и мањи, и поред добрих пословних резултата, не оставља простора за било какве активности којима бисмо унаприједили и побољшали тренутно стање у шумарском сектору. У наредном периоду активно ћемо радити на трансформацији досадашњег начина газдовања црногорским шумама и радити на развијању оваквог система који би допринио економски исплативом и одрживом газдовању црногорским шумама. Уколико имате у виду да нам за реализацију овогодишњег Програма газдовања шумама недостаје 3 милиона еура, онда је тешко да можете говорити о унапријеђењу, реформама и улагању у црногроске шуме“, рекао је Пејовић.

Истиче да што хитније мора доћи до темељних измјена одређених законских рјешења.

„Које би нам помогле да успјешне финансијске резултате пословања уложимо у наше шуме, стручни кадар и које би нам омогућиле да запослимо знатно већи број људи у шумарству, како би унаприједили и заштитили национални ресурс на начин на који то заслужује. Уложићемо додатне напоре како бисмо утемељили пут развоја црногорског шумарства по угледу на развијене земље, којим је одавно требало да се крене. У тим плановима очекујемо активну подршку свих релевантних институција, чиме ћемо изградити стабилан шумарски сектор који ће бити носилац црногорског привредног и економског развоја“, закључио је Пејовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Пејовић: Поступак давања шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању био успјешан

  1. Iako pričate da pojedinim koncesionarima nijesu istekli ugovori, morate neke stvari korigovati. Visinu naknade po m³ obavezno povećati. Dovoljan razlog je što nijesu koristili „zapregu“za izvlačenje i sa mašinama uništili mladu šumu, zatim,nijesu slagali tzv šumski red, itd….itd….Jednostavno opustošili su šume zahvaljujući u dobroj mjeri i neradu Uprave za šume (korupciji doznačara, otpremača, lugara, idr.)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *