Пејовић: Држава формира „Црна Гора шуме“, завршено је са привилегованима
1 min read
Пејовић
ВД директора Управе за шуме мр Срђан Пејовић на састанку који је организован данас у Привредној комори Црне Горе, на иницијативу 29 концесионара и дрвопрерађивача, обратио се писмом у коме је одговорио на њихову заинтересованост поводом актуелне ситуације у шумарском сектору.
Пејовићеву поруку преносимо интегрално:
„Господо дрвопрерађивачи, цијенећи вашу иницијативу, а нарочито вашу заинтересованост за визију и перспективе развоја шумарства и дрвопрераде, те у вашем допису исказану запитаност на који начин ћете у будућем периоду моћи да обезбјеђујете дрвну сировину, али и вашу знатижељу о томе „ко су били привилеговани дрвопрерађивачи“ у Црној Гори, желим да вас информишем о следећем:
Концесиони модел коришћења шума који дуги низ година постоји у Црној Гори, а који није препознат од струке у Европи, нанио је огромну штету буџету и шумама Црне Горе. Такав систем, под патронатом бивше власти и бивших водећих људи Управе за шуме, омогућио је појединим приватним фирмама, великим концесионарима – неки су и потписници ваше иницијативе – привилеговани статус у сектору шумарства.
Информишем вас да је процес ревизије рада Управе за шуме, па и концесионих уговора у току, тако да ћемо чим буде завршен направити анализу и надлежним институцијама, али и јавности дати одговоре на оно што и ви у овој иницијативи питате, а то је ко су привилеговани.
Оно у шта нема никакве дилеме је да концесиони уговори са концесионарима у великој мјери нису поштовани те да је на тај начин буџет Црне Горе оштећен за енормне своте новца, а што ће ова држава и њени надлежни органи детаљно испитати и утврдити појединачну кривично-правну одговорност свих актера који су учествовали у овој пљачки највећег блага Црне Горе.
Док су се поједини енормно богатили, користећи за енормно ниске своте новца природне ресурсе свих нас, огроман број дрвопрерађивача, али и грађана, нису имали законит и поштен приступ шумама. Док су велики, под покровитељством бивших челних људи и појединаца у шумарском сектору несметано експлоатисали, па и арчили, наше шуме, они мањи, многи и данас присутни овдје, били су дискриминисани, а многи били принуђени и да угасе своје муком изграђене скромне погоне.