ИН4С

ИН4С портал

Патријарх Порфирије: Срби у Сарајеву живе најмање од 14. вијека; различитости су ту да би окретале људе једне према другима

Његова светост патријарх српски Порфирије рекао је у бесједи у Саборној цркви у Сарајеву да православни Срби у овом граду живе најмање од 14. вијека и моле се Богу о чему свједочи и овај стари храм, те да различитости нису ту да би раздвајале већ окретале људе једне према другима.

„На само неколико стотина метара налазе се богомоље народа других вјера, које све потичу из истог корјена, стваралачке љубави своје“, рекао је српски патријарх.

Препознавајући свој идентитет и различитост, он је навео да то није дато да би раздвајало већ било одскочна даска која баца једне према другима у загрљај.

„Не треба да дозволимо да споља неко насилно показује и указује. Као они који вјерујемо у Бога треба да будемо отворени једни према другима, да разговарамо једни са другима, да размјењујемо искуство и љубав што је много више од једног спољашњег често политичког и политикантског дијалога„, истакао је партијарх Порфирије.

Према његовим ријечима, треба оставити високо и високопарне ријечи и свјетске политике и теорије и спустити се на најнижу могућу тачку вјере у Бога.

Нема те вјере у Бога која је уткана у темеље овога града, а да не упућује да је сваки човјек Богом створен, да нико не постоји без оног другог и да не постоји онај који може рећи да му други није потребан. Долазићемо овдје у духу Јеванђеља и мира и да се утврђујемо у вјери. Мир треба да буде алфа и омега наших хтијења и напора„, нагласио је српски патријарх.

Он је додао да је мало рећи да му је срце испуњено истинском радошћу што је по благослову и позиву митрополита дабробосанског Хризостома стигао у Саборну цркву, предивни град Сарајево и ову земљу.

Сарајево је град, иако опточен планинама, ипак отворен са све четири стране свијета. Ово је јединствен град по богатству и љепоти оних који су га стварали са свим својим различитостима„, рекао је патријарх Порфирије.

Он је нагласио да је мало оваквих градова у свијету, а да их у Европи готово и нема.

„Много пута је било да нисмо препознавали једни друге, као ни себе као једнога, а често нисмо знали ко смо и шта смо, јер смо заборављали апостола Павла који је говорио ко смо и шта смо. Много пута падали смо појединачно и колективно, али исто тако историја нас учи да смо после сваког промашаја и пада налазили начина препознамо једни друге“, рекао је патријарх.

Зато, сматра, не треба да чуди што смо једни са другима прожети, те указао да је то све промисао Божија.

У Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву вечерас је служена доксологија у част Његове светости који је стигао у посјету Митрполији даборбосанској. Уз српског патријарха служили су митрополит Хризостом и бројно свештенство.

Српски патријарх ће сјутра у 9.30 часова служити Свету архијерејску литургију у Саборном храму, уз саслужење митрополита, епископа и свештенства.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Патријарх Порфирије: Срби у Сарајеву живе најмање од 14. вијека; различитости су ту да би окретале људе једне према другима

  1. Срби овде, на Хелму, живе бар 7529г, колико већ броје године…
    Срби су једини народ на овом простору, остало су нације, углавном накалемљене од српског народа
    Порфирогенитов спис је ватиканска превара јер се појављује тек нестанком српске државне у 15. веку уз доста грешака које писци тада нису знали

  2. Prvi turski defter iz 1468 god. kaže da u Sarajevu imaju 42 muskimanske kuće, 103 hrišćanske i 8 dubrovačkih kuća. Sarajevski Muslimani smatraju da je osnivač Sarajeva Isak beg Isaković, porijeklom od Kosača tj. Hranušića dakle bez ikakve sumnje Srbin.
    Crkva Arhangela Mihaila i Gavrila je postojala u Sarajevu, na Baščaršiji, prije nego je Isak beg 1562 God. osnovao Sarajevo, jer je grad, očigledno, postojao i prije dolaska Turaka, a sve je urađeno da se rana srednjovjekovna srpska istorija tog kraja sakrije. Stara Crkva na Baščaršiji je, nesumnjivo, najstariji sakralni objekat na teritoriji današnjeg Sarajeva i naš Patrijarh je, vjerovatno, imao tu činjenicu na umu, a da su Srbi živjeli u tim krajevima od uvijek je danas potpuno dokazano.

  3. Njegova svetost je pomenuo 14-ti vek, kao period kada su Srbi naselili oblast današnjeg Sarajeva iz prostog razloga, zato što je Sarajevo osnovano u 15-om veku na prostoru srpske naseobine (srpske jer tada tu osim Srba niko drugi nije živeo) Zlatni Do, pa su Turci formiranjem grada dali mu ime Sarajevo. Nemojte braćo podučavati Patrijaha, teško da među nama ima nekog ko bi to mogao.

  4. Srbi su najveci i najstariji narod na balkanu. Ne razumem kakav 14 vek pominje patrijarh .Mislim da je ova njegova izjava totalno pogresna.

    11
    8
    1. Само погрешна? Да исто као што се није као снашао када је Марији Бургоглију у Ватикану пољубио погану руку??? Биће још грешки, само полако, тек је ово почетак.

      4
      1
  5. I ovdje tekst nije prenijet kako valja, pa se moze izvuci iz konteksta. Pretpostavljam da je pomenuo 14. vijek zbog stare crkve na Bascarsiji, koja potice iz tog perioda, i koja je, ja mislim, najstariji vjerski objekat u Sarajevu. Starija je od svih katolickih crkvi i dzamija u Sarajevu. Znaci u pitanju je stara crkva na Bascarsiji, a ne Saborna crkva kako bi se moglo iz ovog teksta zakljuciti.

    12
    2
  6. Vizantijski car Porfirogenit je jasno u svom djelu „De administrando imperio“ (О управљању царством) napisao da od 7 vijeka Srbi žive u Duklji, Travuniji, Bosni, Raškoj, Paganiji ( između rijeka Cetine, Bojane , Bosne i Ibra ). Sto godina živio naš partijarh Porfirije ali car Porfirogenit je jasan.

    51
    49
      1. Vizantijski istoričar Jovan Skilica (11. vijek) u svojoj „Kratkoj Istoriji“ kralja Vojislava naziva „arhontom Srba“. U opisu bitke protiv Istočnih Romeja 1042. Skilica decidno kaže da su kod Bara Srbi razbili Romeje, a ne ni Dukljani/Zećani/Crnogorci. Zablude montenegrinskih istoričara koji uporno Vladimirovu, Mihailovu i Vojislavovu državu nazivaju Dukljom a ne Srbijom su u cilju da se napravi falš istorija.

        41
        38
        1. NK i Nadbiskup Barski nosi Titulu Primas Srpski od 11 vijeka do dana danasnjkeg ,Vatikan mu je dao tu titulu jer se nalazio na srpskoj zemlji i sluzio vjernicima Srbima Katolicima.
          Nije mu titula dukljanski ,zecanski ,ili crnogorski.

          Znaci i Vatikan ne samo Vizantija smatrali su Duklju kao Srpsku drzavu a njen narod Srbima.

          32
          29
      2. назив Дукље, jедне од ондашњих српских земаља потиче од израза „див клено“ односно „див колено“ , где колено представља синоним за потомке – колено, покољења… то би на савреманом говори значило „потомци дивова“ или „потомци високих“ што је чињеночно тачно јер је просечна висина становништва на том простору највећа и данас…

        3
        24
        1. … Ne vrijedi, ne prima se!
          Kakva Duklja srpska zemlja, kakva zemlja divova … etc.
          I2A2a (Dinaric) je i zvanično čovek sa najvećom prosječnom visinom od 184,9 cm!
          Zemlja divova, dabome.

    1. То је дјело које је настало вјековима након наводног досељавања. То је као да ја пишем шта је било прије неколико вјекова са 100% сигурношћу. Друго наводи енормну војску Хрвата који у Франачким аналима се ни не спомињу а до Наполеонових ратова нема толиких коњица значи очигледни фалсификат. Треће зове Београд Београдом а не Сигидунумом што указује на много касније издање. Прочитај књигу Није било сеобе Срба на Балкан од Шаргића ђе су буквално уништили Порфирогенита да се никад више не чита. Дјела о досељавању има пар, а дјела о Србима као старосједиоцима има на стотину. До пада Немањићке Државе о народима као Хрвати и Бошњаци засебан етнос нема помена! Све најбоље.

  7. Шта прича он ово Срби су старосједиоци предјела данашње Босне од кад је свијета и вијека хиљадама година!?

    39
    30
  8. Патријарх Порфирије: Срби у Сарајеву живе најмање од 14. вијека; различитости су ту да би окретале људе једне према другима
    Da vjerovatno da je tako,a od kada zive na Kosovo i Metohiju ,zasto nije bilo ustolicenje u Patrijarsiji u Peci Patrijarhovo ,niko od zvanicniak u srbiji-brnabicka to ne pita jer oni trebaju da obezbijede sigurnot i pristup tamo,a kako ? Zatao sva frka i vika oko ustolicenja na Cetinje,hm ili se varam nesto drzavne vlasti tu nijesu dosledene,ipak je Pec i Patrijarsija vaznija od Cetinja ,ili …………..

    36
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *