ИН4С

ИН4С портал

Патријарх Јован: Ми смо једна породица, која припада православљу

1 min read
Митрополија црногорско-приморска и сви православни вјерници у Црној Гори имаће велики благослов да данас угосте предстојатеља древне Антиохијске патријаршије, патрајарха Антиохије и цијелог Истока Јована X, који ће доћи у пратњи патријарха српског Иринеја.
Dolazak patrijarh u Hram hristovog vaskrsenja

Препун Храм Хирстовог васкрсења дочекао патријархе , Фото: Митрополија

Патријарх Антиохије и цијелог Истока Јован X, у пратњи патријарха српског Иринеја, борави данас у Црној Гори, гдје ће обићи српске светиње.

Патријарх антиохијски Јован Десети и патријарх Иринеј у Цетињском манастиру су се поклонили кивоту Светог Петра Цетињског, руци Светог Јована Крститеља и честици Часног крста Господњег.

Митрополит је новинарима на Цетињу казао да су неки медији форсирали „потпуно лажљиву причу“ о доласку патријарха Иринеја.

„Имамо и писмо премијера и предсједник је позван, пошто је мало времена, они не могу под Острог доћи, али су припремили видите колику пратњу од стране државе, тако да је то потпуно нормално“, навео је Амфилохије, и поручио новинарима да не потенцирају подјеле.

Митрополит Амфилохије: Против смо мржње и диоба

„Немојте да стварате диобе тамо гдје оне не постоје. Црква је она која сједињује, то је улога цркве већ 2.000 година и немојте да на основама цркве стварате мржње“, поручио је Амфилохије.

Коментаришући изјаву патријарха Иринеја да је положај цркве у Црној Гори данас гори него у вријеме окупације Османлија, а да је положај Срба као у вријеме НДХ-а, Амфилохије је навео да је то патријарх СПЦ саопштио у контексту протјеривања свештенства СПЦ.

Извор: Митрополија

Амфилохије каже да за 30 монаха, монахиља и свештеника СПЦ, није одобрен боравак у Црној Гори.

„Никада то у Црној Гори није било да се избацују свештеницу, то је он рекао, зато што то данас раде неки који не воле цркву, или стварају неку лажну цркву“, казао је Амфилохије.

Митрополит Амфилохије је казао да су у Цетињски манастир долазили и остали православни патријарси – цариградски, московски, јерусалимски и антиохијски.

А ево сада благослов Божији и ваш долазак у овај краљевски град. Велики дар Божији који сте нам донијели као свједок најстарије међу најстаријим хришћанским црквама, антиохијске патријаршије, благослов великих ваших претходника, посебно Светог Јована Златоустога, чију литургију сваки дан служимо„, рекао је митрополит Амфилохије.

Он је казао да после јерусалимске цркве, мајке свих цркава, антиохијска црква патријаршија заузима друго мјесто у свеукупном хришћанству, па и у православљу.

„Цјеливали смо мошти светога Петра Цетињскога који носи име Петра који је утемељио цркву Свете антиохије, као и дио часноига крста господњега, десну руку Св Јована Крститеља, која је крстила Господа у ријеци Јордану, па ево и сада цјеливамо Вашу руку свету, којом сте нам донијели благослов цркве Светог Петра и Павла из велике Антиохије“, рекао је митрополит Амфилохије.

То је, према његовим ријечима, велики благослов за све, за краљевски град, храм, за Црну Гору, малу по простору, али која је изњедрила велике мученике и светитеље кроз историју.

Овдје су мошти насљедника Светога Саве, Арсенија, Светог Василија, Светог Стефана Пиперског, Симеона Дајбабског, двојице свештеника мученика и 40 ђака мученика у Подгорици у Момишићима. Све те мошти, заједно са нама се радују вашем доласку, јер су постале мошти управо јер су ти светитељи слиједили пут који су научили од ваших претходника Св. Петра и Павла и Св. Јована Златоустог“, навео је митрополит Амфилохије.

Извор: Митрополија

Он је рекао да су спремни да изнад Цетињског манастира граде и храм Свете Тројице.

Патријарх Јован Десети казао је да је, када је стигао у Манастир видио љубав.

Видјели смо људе који су срећни, и свети оци, свештеници, монаси и народ„, рекао је Јован Десети.

Он је, како је навео, осјетио да му је свачије лице поручивало „Добродошао наш брате“.

Тако сам осјетио да њихово лице каже „Добродошао наш брате у Христу код нас“. Овом посјетом видјели смо да смо једна породица, да припадамо једној породици а то је наша заједничка православна„, казао је патријарх Јован Десети .Он је рекао да су сви срећни што су дошли у Црну Гору.

Ово је наша мирна посјета, да сведочимо да смо браћа, да имамо љубав, да смо једна породица која припада православљу„, поручио је Јован Десети.

Извор: Митрополија

Како је навео, све је то једна породица, „и ништа не може да нас удаљи једне од других“.

„Кроз историју смо имали добар однос са српском црквом. Ми бодримо вашу цркву и браћа смо у Христу и то није од сада него одувијек“, рекао је Јован Десети.

Како је навео, Црна Гора је изњедрила много мучитеља и светитеља.

Заједница је наша вјера и то што смо једнако у Христу“, закључио је антиохијски патријарх.

Патријарх Иринеј: Ми смо један народ, иако смо подијељени

Иринеј је казао да се радује што је у Црној Гори заједно са Патријархом антиохијским Јованом.

Патријарх Јован Х, Извор: Митрополија

Био сам прије 1969/1970 године управник у Острогу, те сам тада имао прилику да посјетим готово цијелу Црну Гору из које је и моја мајка поријеклом, тако да имам блискост са Црном Гором. Радује ме што је садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу Цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу Цркву, да има свештенство, монаштво. Посебно ме радује што сам у прилици да будем овдје заједно са патријархом антиохијским, патријархом древне хришћанске апостолске Цркве који нам свима доноси благослов свој и његову жељу да у нашем народу владају слога, мир и љубав, оно што је нормално јер смо један народ, иако смо подијељени. Али то не значи да смо раздијељини. Треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав Господ и наша историја очекује и жели, поручио је Иринеј.

Извор: Митрополија

Након Цетиња свечана делегација ће обићи манастир Острог.

Долазак у Саборни храм Христовог васкрсења у Подгорици планиран је за 16 сати, гдје ће такође бити служена Доксологија и благосиљање вјерника.

Извор: Митрополија

Антиохијску Цркву су основали апостоли Петар и Павле. Након страдања светог Архиђакона Стефана у Јерусалиму, вјерни онога времена су, по благослову апостола Петра, стигли у Антиохију и тамо основали Цркву 47. године по Рођењу Христовом. Управо у Антиохији су вјерници по први пут названи хришћанима. Од тада до данас ова Црква дала је многе свететиље, исповједнике, подвижнике, богослове и мученике.

Извор: Митрополија

Међу њима најпознатији су свети апостол Лука, свети Игњатије Богоносац, света Текла, свети Јефрем и Исак Сирин, свети Јован Дамаскин…

Патријаршија Антиохијска данас има јуриздикцију у Антиохији, Сирији, Арабији, Киликији, Иверији, Месопотамији и на цијелом Истоку, како и стоји у титули Блажењејшег патријарха Јована X, а његово сједиште је у Дамаску.

Како се ради о веома страдалној цркви изложеној континуираним прогонима, велики број вјерника је емигрирао, што је Антиохијску Цркву учинило најбројнијом Православном црквом у дијаспори, нарочито у Сјеверној и Јужној Америци.

 

Извор: Митрополија

Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока Јован X и његова Светост Патријарх српски г. Иринеј посјетили су данас Саборни храм Христовог Васкрсења у Подгорици, гдје су их дочекали и патријарашке благослове узели многобројни вјерници главног града Црне Горе.

Били су присутни и Епископи наше помјесне Цркве: шумадијски Јован, будимљанско-никшићки Јоаникије, ваљевски Милутин, захумско-херцеговачки Димитрије, диоклијски Методије и умировљени захумско-херцеговачки Атанасије.

Након доксологије Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски је одржао поздравно слово:

Ваше Блаженство Патријарше велике Антиохије, 

Ваша Светости, Патријарше српски г. Иринеје,

Ево нас у Храму Христовог Васкрсења освећеног благословом Патријарха који су га освештали и Вашим доласком, Вашим присуством у овом светом храму и доношењем благодати Божије и благослова велике Антиохијске патријаршије.

Присуство овог народа свједочи велику љубав и према Вама, посебно као Патријарху који је први пут дошао у овај свети храм, а исто тако и према нашем Патријарху Иринеју. То је свједочанство – глас, иако има и других гласова да се чују одавде, истинског народа Божијег Црне Горе, који се овдје сабрао са својим свештенством да прими Ваш благослов и преко вас и свих патријараха антиохијских, и свих наследника Светога Саве – нашега Архиепископа и просветитеља, до наших времена, великих архиепископа, патријараха од времена Светих апостола Петра и Павла који су утемељили свету Антиохијску патријаршију.

Добро дошли међу овај народ и добро нам донијели те дивне благослове великих светиња православног Истока, и Јерусалима и Антиохије, и свих других светиња оних крајева гдје је Господ живио, гдје је разапет био и гдје је Васкрсао ради нас и нашега спасења.

На многаја, и многаја и благаја љета!

Блажењејши Патријарх Јован такође се обратио сабраном вјерном народу:

„Ваша Светости, мој возљубљени у Христу брате Патријарше српски Иринеју, Ваше Преосвештенство, Митрополите црногорски Амфилохије,

Браћо моја архијереји и браћо свештеници, монаси и монахиње, 

У Христу љубљени наш народе,

Најљепше ријечи могу да подијелим данас са вама и да кажем: Христос васкрсе! Моју молитву, мој у Христу брате Амфилохије у име нашег васкрслог Господа Исуса Христта да чува овај народ и ову Цркву. Данас смо са вама у овој цркви у Црној Гори, на позив Његове Светости Патријарха српског Иринеја. Данас могу да кажем вама, Ваша Светости да се Антиохијска црква и Српска црква грле у овој цркви. И носим вама, Ваша Светости, са мојом делегацијом, мојим Епископима и осталим њеним члановима, овој епархији и овом народу који је сачуван од Бога, вама, мој љубљени брате у Христу – љубав ваше браће из Антиохије.

Са дочека испред Саборног храма

Однос између Антиохијске и Српске цркве је историјски. Отуда гдје су апостоли Христови први пут употребили ријеч хришћани доносим вам љубав ваше браће. Ми потврђујемо ту љубав и желимо да кажемо да виолимо Српску цркву и волимо вас много. И опет вам кажем: дошао сам да будем данас са вама, на позив Патријарха Иринеја да зајједно посвједочимо да смо једна Црква, да смо, иако смо далеко географски – једна породица у Христу.

Свети апостол Павле је прошао кроз Дамаск и он је живио у Дамаску. А улица куда је он прошао је улица у којој је наша Патријаршија. Такође у Дамаску, на мјесту гдје је апостол Павле постао хришћанин постоји манастир, Ананијина кућа. Из Антиохије су посли у свијет апостоли, Свети Игњатије Богоносац, Јован Златоусти, Јован Дамаскин и многи други светитељи и мученици. Као што Српска црква има много светитеља и мученика, има такође и наша Црква.

Ми кад смо јутрос дошли овдје у Црну Гору, прво смо дошли у Митрополију гдје смо цјеливали руку Светог Јована Крститеља, Светог Петра Цетињског и дио крста нашег Господа. Послије тога смо били у манастиру Острогу код Светог Василија, гдје смо добили велики благослов. Сад смо дошли овдје, да будемо са вама. У путу ми је Митрополит Амфилохије објашњавао гдје се све још налазе мошти светитеља, и ја сам био јако срећан. Ваша је земља – земља светитеља, земља мученика. Ваша је земља – земља православља. А то значи да су ваши оци и праоци дали своје животе за Христа. И тако сте ви примили своју традицију од ваших отаца и праотаца и сачували вјеру у вашим срцима. Тако и ви пренесите вјеру на вашу дјецу, а дјеца од једног до другог дјетета.

Данас сам много срећан и радостан, Ваша Светости и Ваше Преосвештенство Митрополије Амфилохије, због благослова да будем са вама и оволиким народом. И кад у цркви Васкрсења, у којој се налазимо, кажемо „Христос васкрсе“, то значи да смо ми дјеца васкрсења. Не плашимо се ни смрти ни мрака.Ви знате шта се дешава на Блиском Истоку, посебно шта се дешава у Сирији, гдје је наше сједиште. Желим да потврдим и да кажем вама да ваша браћа у Антиохији волче своју земљу, своју вјеру и не желе да изађу из те земље. 

Ови светитељи са иконостаса су ту да уједине све нас, да будемо једна породица и да тако ветзују небо и земљу. И ми се трудимо да на овој земљи свједочимо Исуса Христа. Ми смо једна Црква, и овдје на земљи и горе са светитељима. Кад одемо у нашу земљу ја ћу да пренесем ваше поздраве. И све што сам видио овдје са вама, пренијећу вашој браћи у Антиохији, да буду срећни и да знају каву сте имали радост, да сведочимо заједно да смо једна породица у нашем Господу Исусу Христу. Јесте, ми на Блиском Истоку сада пролазимо кроз тешко вријеме, али у Палестини, гдје је Господ рођен, из Антиохије одакле су изашли и куда су прошли апостоли не можемо да заборавимо да смо ми земља Христова. Ми ћемо увијек да будемо дио те земље.

Ми желимо да се молите за наш народ који сада тешко живи. Наравно, ми не заборављамо како сте ви овдје прошли, ваша земља, јер наша Црква и ваша Црква је – једна Црква. Црква је исповиједање и свједочење нашег Господа Исуса Христа. То је Црква мученика и светитеља. Молим се Богу у овом мјесту, у овој цркви, нашем васкрслом Господу и нашој Богородици и светитељима Павлу и Петру, оснивачима наше Антиохијске цркве да благослове вашу епархију ваш народ, да чувају вашу дјецу и ваше породице и све који су присутни и који нису присутни.

Живјели, наша браћо! Живјела Српскла црква – Света Црква!

Обиласком храма Христовог Васкрсења у Подгорици Патријарси Јован и Иринеј су завршили једнодневну посјету Црној Гори.

Ово је још једна историјска посјета предстојатеља неке помјесне Православне цркве Црној Гори, чиме се православним вјерницима и православним епархијама у Црној Гори и Митрополиту црногорско-приморском Амфилохију указује достојанство, поштовање и велики углед у православном свијету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

34 thoughts on “Патријарх Јован: Ми смо једна породица, која припада православљу

  1. Religija, crkva, popovi. Izvor svih sukoba, nestabilnosti, zavada, ratova. Suludnjaka u kolonu za njima vazda ima.

    Na dnu civilizacijskog razvoja su drustva sa religijom u prvom planu.

  2. Dođe Srpski Patrijarh u Srpsku cg,a vi mirasevi krmci locite katolicke splacine i ljubite vaseg paaaapu u gu..cu kad se uneredi

  3. Eno.. tresla se gora i mish se rodijo…
    U ovoj zadnjoj posjeti koju je Irinej Srbin ka prestavnik Srbske Crkve dosha u Crnu Goru postojbinu nejgove majke, nema mlogo sto da se rece.
    – Obeca je preshjediniku vlade Markovicu da se se izvinuti za grke rijeci koje je izustijo na racun Crne Gore i da nece vishe otome.
    – Sad ispada da je on to poredhjiva zbog tamo neke zabrane nekijeh 30 svestenika koji nijesu mogli dochi odhje da ni prosipaju Srbstvo.
    – Dobro reko’, ko godhj da se izvino, je pravo. Coek grijeshi i uvidhja svoje mitomanije, pa kasd se izvine onda sve to dodhje napaj.

    Nego… Vidhju ja odhje Srbski Crkveni stalez izgleda spushcha loptu, odhje je pocelo da gori podnoge od Carigrada a i Moska pritiska.

    Doveli so ovoga Sirijca danas kojemu Rusi glavu cuvaju u Siriji i njemu i njegovijeh 10-15 vjernika…iz Antijoha vele… Pa onda se neshto mishlju sto bash nega dovedoshe? Sto nedodhje onaj iz Aleksandrije? Ili??? Ili onoga iz Jerusalema, kad su veck odlucili da dovode ove is Male Azije.

    – Izgleda Podjela ili Raskol kako to oni strucno zovu prolazi Ovako:
    Na Rusku Bandu:
    1) Antijoh. Ovi Sirijci, Iracani i sto kuchi nemogu da ostanu.
    2) Aleksadrija u Sred Egipta…Ovi trebaju pravoslavlju ka stozhina sijenu.
    3) Ruska Parvoslana i Kirilo koji josh drzhi pod svoje Bjeloruse i neke ostale…
    4) Ovaj jerusalemski iz Armenje mada je on na vr’ ograde josh
    5) I Srbska Parvoslavan
    6) Armenska Crkva? Odhje odista neznam sto ce bit… Vjerovatno ce se priklonit Rusima…

    Na Jelinsku bandu odoshe:
    1) Svi Grci, Kiprani,
    2) Konstantinopoljska Cerkva
    3) Rumunska Ortodoxna
    4) Bugaska Cerkva
    5) Makedonska Parvoslavna
    6) Geogijska Parvsolavna Crkva
    7) Cheshka i Slovacka i Poljska
    8) I nasha Crnogorska Crkva koja vrce autokefalnost ovjem ukidanjem Tomosa isz 1920 te godine.
    9) Armenska Crkva? Odhje odista neznam sto ce bit… Vjerovatno ce se priklonit Jelinima.

    Kako godhj okrene i obrne Srbi nemogu bez istoka.

    No nije ovo nista lose. Lomilo se u kataolicanstvu pa su dobili uzorne protestante, pa ove pa one. I to je sve bilo nabojle. Rznovrsnots vrste je najbolkja karakteristika koja ce da sacuva sve… Pa i ovu Ortodox religiju.

    Eto to je tako… pa ti vidhji…

    1. Predsednik Ukrajine Petro Waltzman židov i mason je sa masonom iz Instanbula Bartolomejom I , koji je od 1961 do 1963 bio turski nato vojnik, krenuo na zli put kolaboracije u pohodu na Rusiju.
      Zavedeni od svojih masona pravoslavni Rumuni bili su 1942 pod Staljingradom i neslavno prošli.
      Na našu sreću i ponos veličanstveni spomenik najvažnije bitke u istoriji Otadžbina Majka Zove na Kurgan Mamajevu iznad Staljingrada izgradio je Srbin iz Crne Gore vajar Jevgenij Vučetić.

  4. od 200 000 podgoričana se 100 popova i njiove šire i uže familije i po koji slučajni prolaznik i dokonik sjatio pred hram da dočeka srpskog patrijarha! e viva irinej

    1. Tadija ..?
      Interesntan ti je zakljucak,pa to su duhovni ljudi ,nijesi valjda ocekivao navijace Varvare ili kako se sve ne zovu te grupe koje placa drzava da urlicu kao krdo goveda.Shvatasi ti jadan sta je to Crkva,ne broji se tamo koliko je naroda bilo nego koji je duh u taj narod,u tome je snaga i nas Srba iz Crne Gore i ovih JERAHA CRKVE.
      Tebi je vazno da je mekinja u korito i da ih je dosta,imas vremena za sve ima vremena ali se neka pravila moraju postovati,prvo da se krstis pa sve redom kako valja i trebuje,nije Crkva stranak partija to je BOZJA TVAR,u tome je poenta TASO jadan nebio u dvadesetprvom vijeku
      ti brojis koliko je naroda u Crkvi ili okolo,pa valjda te tata nesto naucio,ili je i on zaradjiva za zivot brojeci narod i dijelci ga .Zlo govedo dovijeka june,ili ces se predomisliti pa da te krsti
      svestenik, zovi kuma i to ti je to,primit cemo te u hriscane,ima i za tebe sanse,jesi malo priglup ,ali ima za to lijeka,nemoj da se odmah demoralizujes,ovo ti doje kao sto se djavo iskusava,da vidmo jes li celjade ili zivince,da Bog oprosti!

  5. Lijepe fotografije koje sjajno ilustruju činjenicu da na takav skup ne dolazi crnogorski narod.
    Misis domoroci ili izvanjski?

  6. KOJA JE OVO DRZAVA,sto je sada ovo, treba da smo sretni da je uvazeni gost Njegova Svetost Patrijarh Antijohije i cijelog Istoka Jovan X stigao bez smetnji u pratnji Patrijaha Irineja,to je drzava kojom vladaju Montengrini, prototip drugog novog covjeka u Crnoj Gori,prvi su bili od 44 do devedesetih.
    Koji narod zivi ovdje i kome vremenu pripada, kada bi se to pitanje postavilo ovim znastvenicma koji pokusavaju da preoblikuju istoriju ovog doijela Balkana,svjetski istoricari i antropolozi bi se nasli u cudu.Iako se zna da je Dravinova teorija odavno netacna i odbacena, neki bi se mogli zapitai a sto mozda nije greska, da mi malo preispitamo genrtiku ovih nekih novih stnovnika Montenegra,jer ovaj narod je postao po njima ima jedan vijek najvse, jer sve od tada je njihova era!
    Medjutim posto se navodno krecu u sadsnjem svijetu gdje su nesto i vidjeli a htjeli bi da budu dio toga svijeta ,samo sa navikama svojstvene Kromanjoncu desavaju se ovakava iskakanja koja su za njih normalna pojava i ucestala svakako,jer kada se covjek u nedostatka i manjkavosti mozga rukovodi nagonima dolazimo do ovakvoga stanja koje danas vlada u Montengro.
    Svuda pa i mozda u zabitima ostrva Andamare i Nikobare je normalno da ljudi idu jedni drugima u posjetu,da se medjusobo i druze i razmjenjuju svoja iskustva, a da se uvazeni gosti i ljudi koji vode najvece institucije te drzave i bozje ustanove docekuju s drzvnickim pocastim,medjutim kod nas nije to slucaj,ne sto ih niko ne docekuje od vlasti,iskredno to niko i ne ocekuje,ali se sprovodi takav nevidjena mediska i svaka druga sila da se odlozi ili zabrani posjeta.
    Hocete da se upisete u moderne drzav,hocete kako kazu u EU ,i ko zna sto jos necet,samo kojim se vi rezonima rukovdite i vodite tesko da bi sa tim navikama mogli i u najvecim zabitma mogli biti prihavceni.
    Bilo bi dobro za sve nas u Crnoj Gori, a vasem Montengru, da se bar popnete na drvo odakle je po vasem vjerovanju dosao vas daleki predak,penjali su se i jos se penju stanovnici Andamara i Nikobara ,ali samo u slucaju opasnoti od Cunamija i zemljitresa,valjda se zbog nacina zivljenja kojim zive stanovnici ovih ostrva , njima to uslo kao instikt ,gdje osjecaju kao neke zivotinje prirodne nepogode,pa recimo ptice zmije ili nod domacih zivotinja kokoske,na svoj nacin lete izlaze iz zemlje i kakaricu,kako bi mi bili srecni da ovi nasi Montegrini imaju te navike,bar bi znali na ovom trusnom podrucju kada ce da se zatrese,svi bi imali neku i materijalnu dobit.Ovako imamo svi stid, koje prave ovi bestidni ljudi,mada ljudi nijesu nego ziva bica.Oni na udaljenim ostrvima Indiskog okean, nemaju tu mogucnost spoznaje savremenog nacina zivota ali imaju bar nesto prirodno i urodjeno koje bi bilo i jeste od koristi i savremenom covjeku i njima samima,od cudi ovih veprova nasih nema koristi ni loviste ni kuciste,nego samo stetu i zalost veliku!

    1. Ovaj pop poznaje Andamanska i Nikobarska ostrva taman kao što Vanja Ćalović ima neka saznanja o Šinavatri. Za njega su to ‘zabiti koje nemaju mogućnost spoznaje savremenog načina života’ a stanovnici imaju ‘životinjske instikte’. Kako objasniti budali da je budala? Ostrva u Andamanskom moru (baš kao i Crna Gora) je jedno od mjesta koje je bog pogledao kad je stvarao ovaj svijet. Ruski turisti najviše idu na odmor na Tajland i u Crnu Goru, možete ih pitati pa će vam potvrditi. Švedska već pola vijeka ima direktne letove ka Puketu a kada je cunami pogodio to ostrvo najviše stradalih je bilo baš iz Švedske. Nikada ne bih poželio da živim u Njemačkoj ili Švedskoj ali je Tajland i pogotovo ostrva u Andamanskom moru mjesto na koje bih se rado preselio. Osim najljepše prirode i najljepše klime i narod je najbolji na svijetu. Ne zaostaju ni Malezija ni Bali ni malo dalji Filipini a pogotovu Singapur. Jugoistočna Azija je danas nesumljivo centar svijeta a popovi i njihove zaglupljujuće priče su dno ljudske civilizacije.

      1. A vidi ovo cudo.Nas su ucili da nema nidje ljepse ni prirode, ni klime niti naroda,i da Bog nikoga nije pogledao kao sto je zemlju Montenegrao.Kome sada vjerovati?

      1. Kako si ti zaključio da su svi stanovnici Adamanskog regiona ovakvi? Iako geografski pripadaju tom regionu i državi Indiji, očito je njihovo afričko porijeklo i to da nemaju nikakve veze sa narodima jugoistočne Azije. I na Papui Novoj Gvineji postoje ljudožderska plemena a vjerovatno i u Amazoniji ili Kongu. Išao sam tamo tri puta a ići ću opet u januaru ili februaru, a ti pogledaj npr. kako izgleda Koh Phi Phi.

        1. Dakle poenta je ta ,da ti lazes , a da je istina sto sam napisao,tako da se razumijemo,sto bi rekli po naski!

  7. Само погледајте ове поједине јајаре и трање на порталу који блате Паријарха.Они су вам огледало данашње државе.

  8. Ne razumijem što se ovim povodom stalno oglašavaju Miraševi sektaši i vehabije kada se ova posjeta ne tiče ni jednih ni drugih! Fiko na tipično osmanski način pokušava da „zabije klin“ između dva patrijarha, ali sve mu je uzalud, isuviše je providan! O ovome drugome ne bih trošio riječi, ne zaslužuje to ovako jeftinim policijsko-špijunskim komentarom!

  9. Dobro nam došao Patrijarhu Jovane , narod Crnogorski je tradicionalno gostoljubiv za svakog dobronamjernog gosta , a onima koji dođu ovđe pa pljuvaju po domaćinu treba zabraniti ulazak u Crnu Goru , no se uz tebe ušlepa inače bi ga vrnuli sa granice !

    1. Залуд сикћеш, адска змијо монтенегринска, црну душу црна пропаст чека!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *