Patrijarh Irinej: Zločini nekažnjeni jer su žrtve Srbi
1 min read
patrijarh Irinej
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej ocijenio je da su zločini iz marta 2004. godine na Kosovu i Metohiji ostali nekažnjeni i prećutani jer su počinjeni nad srpskim narodom.
On je naglasio da upravo stoga 17. mart 2004. godine treba da bude podsjetnik na nešto što nije trebalo nigdje i nikome da se desi.
„Ovaj dan je podsjetnik da je Kosovo bilo i ostalo srpsko, da pored svetinja koje predstavljaju svjetsku baštinu treba da obitava narod koji ga je podigao. Očekujemo da ono što je vjekovima bilo naše, naše i ostane. Da se korijeni ne ugase, da svetinje budu zaštićene, da se minimum mira podari na Kosmetu“, poručio je patrijarh Irinej sa akademije održane u Narodnom pozorištu u Beogradu.
On je rekao da je nakon pogroma strašno otići u Prizren, gdje su nekad stolovali srpski carevi i da je zastrašujuće što je „srpska svetinja ostala bez Srba“.
Ne daju mira ni mrtvima
Prema njegovim riječima, još je strašnije što „šiptari ne daju mira ni mrtvima“ i što na cijelom Kosmetu skrnave i uništavaju srpska groblja.
„Čime je to zaslužio narod koji je zadužio svijet svojom kulturom i svojim svetinjama. To je ono na šta čekamo odgovor od onih koji su prozvani da razmišljaju“, rekao je patrijarh srpski Irinej.
Mrlja na licu Evrope
Predsjednik Udruženja srpsko-jevrejskog prijateljstva iz Jerusalima Mihail Frojnd ocijenio je da je na Kosmetu u martu 2004. godine počinjen zločin protiv čovječnosti i morala i grijeh prema Bogu, te da on predstavlja „mrlju na licu Evrope“ i svijeta, koji ga nisu ničim osudili.
„Jevrejski rabini su prije više od 1.500 godina donijeli propis da je onaj ko zločin može da osudi, a to ne učini, kriv u istoj mjeri kao i onaj ko ga je počinio“, rekao je Frojnd.
On je dodao da grijeh čini još većim to što za zločine niko do sada nije odgovarao, kao i to što niko ne reaguje na uništavanje preostale srpske kulturne baštine na Kosmetu.
„Nisu mogli da izmijene prošlost, pa su odlučili da je sahrane. Zaboravili su da su Srbi hrabar narod i da je istina na njihovoj strani„, naveo je Frojnd.
On je naglasio da Jevreje i Srbe vijekovima unazad povezuje istorija i sudbina i dodao na srpskom jeziku da Srbi u odbrani Kosmeta nisu sami i da Jevreji neće zaboraviti mart, 2004. godine.
U talasu nasilja koje je počelo 17. marta prije 10 godina na Kosovu i Metohiji poginulo je 19 civila, 950 ljudi je povrijeđeno, a 4.000 protjerano. Uništeno je više od 900 objekta, uključujući 35 srpskih crkava i manastira.
Sve je to nazalost ziva istina zive u 21 vijeku kao u logorima ali najbitnije je da je nas gospodar prizno tu koljacku drzavu sram ga bilo Sto je jos gore nase pojedine vladike kazu da je gospodar bas dobar
NATO nije samo okupirao Kosmet, već je izručio 10 tona osiromašenog uranijuma. naredne 4,5 milijarde godina taj prostor će bit trajno zagađen. Zato je i dobro što nema mnogo Srba na Kosovu. Makar će se šiptari istražiti.
Ne treba se čuditi, Albanci su shvatili da je propaganda moćno oružje, uzeli Njemce i Hrvate za savjetnike i ovo je njihova ideja, kopija je zločina u akciji Oluja… tada je trebalo ući sa vojskom na KiM, sada ne vrijedi kukati.
Nije smjelo da se ovo dozvoli, od Evrope za nas nikad neće biti neke vajde, možda ali koliko EU odgovara. Prodali smo se i trčimo za šaku dolara.
Srbi na KiM su mučenici savremenog doba. Bar u Evropi nema primjera takve obespravljenosti i patnje.