ИН4С

ИН4С портал

Патријарх Иринеј поручио Ердогану: Одлука о Аја Софији непромишљен политички корак који руши углед Турске

1 min read
"Ататурк је нашао разборито компромисно рјешење претварањем овога храма у музеј, отворен за све и сваког, при чему никоме од вјерујућих, било хришћана било муслимана, није ускраћена могућност да у себи узнесе молитву Богу у духу своје вјере и традиције“.
Patrijarh

патријарх Иринеј и митрополит Амфилохије

Српски патријарх Иринеј позвао је предсједника Турске, Реџепа Тајипа Ердогана, да одустане од намјере да Аја Софију претвори у џамију. Он сматра да је једино праведно рјешење да се задржи статус тог објекта као музеја и да се омогући обављање и муслиманског и хришћанског богослужења.

Навео је да, тешко у цивилизованом свијету има икога ко не зна за Аја Софију, величанствени и јединствени храм, својевремено најважнији храм свеколикога хришћанскога свијета, и на Истоку и на Западу. Исто тако је општепознато да је Света Софија била хришћански храм преко девет вјекова, а џамија нешто више од пет вјекова. Због њене архитектуре и живописа један је од најважнијих споменика културе и духовног насљеђа човјечанства под заштитом Унеска. Ако је непознати муслимански пјесник могао да на храму Богородице Љевишке у Призрену (Србија) запише да је његово око гнијездо њене љепоте, које око и какав префињени умјетнички осећај би могли да изразе ненадмашну љепоту Свете Софије?

Навео је да се њен значај не састоји само у њеној умјетничкој и културној вриједности. Она је, како је истакао, прије свега, за све хришћане, православне и остале, велика светиња, свједок и извор аутентичне духовности.

„Тиме не желимо да тврдимо да за вјернике ислама није такође била и остала мјесто многовјековног молитвеног живота и надахнућа. Стога није чудо што је Кемал-паша Ататурк, творац савремене Турске и свједок дуге историјске коегзистенције муслимана и хришћана, свакако имајући у виду наведене чињенице, нашао разборито компромисно рјешење претварањем овога храма у музеј, отворен за све и сваког, при чему никоме од вјерујућих, било хришћана било муслимана, није ускраћена могућност да у себи узнесе молитву Богу у духу своје вјере и традиције“, навео је српски патријарх у апелу објављеном на сајту СПЦ.

Он је казао да укидање Ататурковог декрета и једнострано враћање Свете Софије у статус џамије сматрамо, следствено, не само за историјску неправду него и за исхитрен и непотребан политички корак, штетан како за међународни углед Турске тако и за односе и повјерење између хришћана и муслимана у свијету.

Надамо се да је свакоме јасно да алтернатива за будућност није вјештачки изазвана конфронтација двију највећих свјетских религија, хришћанства и ислама, него мир међу њиховим вјерницима, и не само мир или просто толеранција већ и узајамно поштовање, као и дијалог и сарадња у свему што служи општем добру људи и народâ, а притом не угрожава ничији вјерски и културни идентитет.

„Сматрамо да је једино праведно рјешење, уколико се мијења оно које је донио Кемал-паша, да се задржи статус музеја, а да дозвола за вршење не само муслиманског него и хришћанског богослужења. Храм је више него довољно простран да притом нико никоме не би сметао. Овакво рјешење не би било преседан у савременом свијету. Напомињемо да не само у Јерусалиму или на Синају – а то су света мјеста за вјернике обију религија – него и другдје, па и у Србији и другим областима у којима живи српски народ, црква и џамија често стоје једна поред друге свједочећи историјску симбиозу, толеранцију и поверење међу сусједима“, навео је српски патријарх.

Аја Софија

После апела поглавара хришћанских Цркава (патријарха московског Кирила, папе римског Фрање и других), високих представника Русије, САД и других држава, као и Унеска, наводи Иринеј, упућујемо и ми, у име Српске православне цркве, апел предсједнику Турске Реџепу Тајипу Ердогану да одустане од своје намјере и да по питању Аја Софије задржи „status quo“.

Према његовим ријечима, за то још није доцкан, преноси Спутњик.

„Такав поступак би њему служио на част, а био би утјеха и сатисфакција васељенском патријарху Вартоломеју, његовој Цркви и ромејској заједници у Турској у њиховој тузи и болу због овакве одлуке, али би донио савременој Турској и одобравање, повјерење и честитке укупне културне јавности широм земаљског шара“, навео је патријарх Иринеј.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Патријарх Иринеј поручио Ердогану: Одлука о Аја Софији непромишљен политички корак који руши углед Турске

    1. Ruma, sretan ti 13 jul, dan kad se trobojka zavijorila nad Crnom Gorom i dan kad je pokrenut ustanak protiv fašista montenegrinskih

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *