Партизан имао шут за Топ 16 Евролиге, Нантер у драми добио црно-беле!

partiyan

Кошаркаши Партизана су три кола пре краја прве фазе Евролиге испустили прилику да направе веома важан корак ка пласману у Топ 16 фазу, јер су у финишу меча у Француској изгубили од Нантера 62:61 (17:19, 18:10, 12:18, 15:14).

У изузетно напетом мечу, обострано борбеном, а од стране Партизана одиграном на високом нову, за шта добрим делом заслуге иду и тактици и подршци више од 700 „гробара“, победа је припала домаћину, који се тако делимично реванширао за дебакл у Београду, али и стигао до учинка од две победе више од Партизана. Црно-бели у следећем колу, у београдској Комбанк арени, победом над Будивељником могу да продуже наду за пролазак у другу фазу, али ће им требати и киксеви Нантера, и сопствени тријумф(и) на гостовањима Фенербахчеу и(или) московском ЦСКА.

Све је могло бити другачије да црно-бели нису изгубили двапут лопту у последњем минуту, а и да је Милосављевићев шут за тројку две секунде пре краја био прецизан. Ништа од тога се није десило, па сада клубу који је захваљујући сјајним остварењима и сам постао евролигашко чудо минулих година – баш чудо треба да би прошао у Топ 16.

А како је све то било на терену?

Сјајна уводна четвртина Партизана

Црно-бели су не тако давно преслишали Нантер у хали Пионир са 73:43, али недуго затим почели су велики проблеми за првака Србије. Повредио се плејмејкер Вестерман, за ког је сезона завршена, бар двојица играча су увек била „ван строја“, попут Американца Кинсија и Муслија, па је домаћин у овај меч ушао као велики фаворит, веома решен да се реваншира за дебакл у Београду.

И, одлично је почео Нантер, повео је са 9:4 за два минута, али је онда Милосављевић тројком спречио домаћине да се размахну баш колико су то пожелели. Борба се врло брзло распламсала и то прилично кратким нападачким акцијама. Са једне стране Нзули, погоцима и изван и унутар 6,75, а друге Партизанов Француз Дало, узвративши истом мером, довели су тимове до резултата 13:14 у четвртом минуту.

Кошаркашке страсти су се потом, некако без најаве, нагло смириле. До краја прве деонице постигнуто је још само девет поена, па је Партизан отишао на први обавезни предах за 17:19 у своју корист.

Бурна друга деоница, Ловерњ нокаутиран, али се вратио у игру

После добијене прве деонице са 17:19, тим Душка Вујошевића је у другу ушао са зонском одбраном „1-3-1“. То је умирило почетне нападе домаћих, а „+4“ за црно-беле додатно је пробудило њихове бројне присталице које су допутовале не би ли бодриле српског првака и на овом мечу.

А гостујући навијачи су прилично занемели у 14. минуту, када се Партизанов центар Жофри Ловерњ у једном тренутку сударио са ривалом, а због нехотичног ударца лактом у главу, а потом главе о паркет, морао је да изађе из игре. Нантер је то искористио да брзим нападом поведе са 24:21, а одмах потом Вујошевић је затражио тајмаут, после чега се и француски центар црно-белих вратио у игру.

Разиграо се, срећом по црно-беле, Драган Милосављевић, који је добром одбраном и тројком примакао Партизан на 31:29, али је тројком узвратио Лајти, још једном подигавши публику на ноге, баш као када је, који минут раније, ухватио лопту одбијену од обруча и, у лету, закуцао.

Полувреме је завршено са 35:29 за Нантер, чији је најефикаснији играч био управо Дејвид Лајти (9 поена, четири скока), док су код црно-белих бољи од осталих били Милосављевић са шест поена, а по пет су дали Ловерњ, Дало и Кинси.

Трећа четвртина: Умало туча играча, разиграли се Траоре и Кинси

Одлично су трећу четвртину почели црно-бели, који су на крилима добре одбране, али и тимског наступа у умало инцидентној ситауацији када се Ловерњ готово потукао са Лајтијем, успео да преокрене све у своју корист. Од „-9“ (38:29), Партизан је стигао до вођства од 41:42 серијом у којој се истакао Милосављевић, што је и црно-белу публику, њих око седам стотина у хали, дигло на ноге и то скоро до игралишта – да је обезбеђење морало да их враћа на места.

Тада је на сцену ступио несуђени центар Црвене звезде, Али Траоре, који је загосподарио рекетима, а онда се разиграо и Кинси, погодивши тројку којом је Партизан остао у игри, па је трећа четвртина окончана резултатом 47:47 уз гласне повике „гробара“ – „Хоћемо победу!“.

Драма на крају, изгубљене лопте скупо коштале Партизан

Тројком Богдановића за вођство Партизана од 47:50 почела је завршна четвртина, а после другог узастопног промашаја домаћих играча који су некако напрасно изгубили конце своје офанзивне игре, Кинси је једним погођеним пеналом повисио на „+4“.
Ипак, када је Партизан повео са 49:55, све је некако стало у игри црно-белих, бар када је напад у питану. Мичам је својим поготцима примакао Нантер, а онда је Денијелс тројком заокружио серију од 8:0 за вођство домаћих од 57:55.

Па опет, нису одустајали играчи Душка Вујошевића. Нарочито Богдановић, кога је тренер прилично „изрибао“ нешто раније, а он „узвратио“ далекометном тројком пред сам крај напада за вођство од 58:59 три минута пре завршетка четврте деонице.

Драма се продужила до последњег минута, у који се ушло са са минималном предношћу Партизана, који је имао и напад али је Милосављевић нагазио аут-линију, па је лопта припала Нантеру.

Тај напад француског првака је пропао због неодлучности и касног далекометног шута, но како је Богдановић изгубио лопту у наредној акцији, Нантер је добио прилику да победи јер је Трентон Мичан фаулиран шест секунди пре краја. Он је оба слободна бацања искористио, домаћин је повео са 62:61, а Душко Вујошевић је сазвао тајмаут како би организовао последњи напад.

Лопта је стигла до Милосављевића који је, добро чуван, упутио непрецизан шут за три поена, чиме је потрошена и последња шанса да се оствари тријумф који готово сигурно води у Топ 16.

Нантер – Партизан 62:61 (17:19, 18:10, 12:18, 15:14)
Париз – Хала: Капрентије; гледалаца: 4.500; Судије: Христодулу (Грчка), Перез Пизаро (Шпанија), Перез Низ (Шпанија)
Нантер: Нзули 8, Жудит 2, Жаите, Корозин, Лајти 11, Мичам 14, Фостер, Томас 5, Траоре 8, Данијелс 11, Пасав 3
Партизан: Аранитовић, Ловерњ 6, Дало 5, Милутинов 2, Милосављевић 16, Богдановић 12, Гагић 4, Мусли 4, Шалић, Андрић, Кинси 12, Безбрадица