ИН4С

ИН4С портал

Паровић: Границе на Балкану ниjeсу коначне

1 min read

Мирослав Паровић, лидер странке Трећа Србија већ неколико година активан је у политичком животу Србије. Оно на чему инсистирају и он и његове страначке колеге јесте да је потребно да се сада, на почетку трећег миленијума, по трeћи пут направи независна, стабилна, српска државу на Балкану.

 parović

  • На бављење политиком утицало је и породично наслеђе. Мој предак Благоје Паровић био je народни херој који је као предводник 13. Интернационалне бригаде учествовао у шпанском грађанском рату. У самој Шпанији је у оквиру унутарпартијске чистке и ликвидиран, јер је био Србин и њаjозбиљнији претендент на место челника Комунистичке партије Југославије, а Тито је такве склањао.

За шта се Трећа Србија залаже?

  • Трећа Србија спада у ред евро-суверенистичких странака, ми смо за концепт Европе суверених нација иза сарадњу међу њима, а против смо концепта Европе-регија који је форсиран од стране атлантиста унутар Бриселске ЕУ. Најсличнији смо странкама као што је Национални фронт у Француској или Алтернатива за Немачку и сличним. Иначе, најбољу сарадњу имамо са асоцијацијом Париз-Белин-Москва која је стационирана у Стразбуру и залаже се за идеју коју је својевремено пласирао Шарл де Гол, а то је идеја о Европи од Урала до Атлантика, о Европи суверених нација и држава које међусобно сарађују на општу добробит. Сматрамо да постојећи концепт ЕУ није добар и да је она тренутно у великој институцуионалној кризи која ће за десетак година бити још већа уколио европски народи не нађу снагу да постигну неки нови договор.

Зашто је то тако?

  • Зато што је ЕУ направљена неприродно. Иницијално, то је била добра идеја и својствена је нама као народу, па стога није ни чудно што је један Србин, Димитрије Митриновић први у интелектуалне кругове увео идеју о потреби сарадње европских народа и стварања заједнице суверених држава још на самом почетку двадесетог века. Међутим, под утицајем атлантистичких снага та идеја се све више претвара у нешто друго, да се Европа све више своди на Сједињене европске државе, што је по мом мишљењу, неодрживо. Европска цивилизација је барем две хиљаде година старија од америчке и они су могли на континенту на коме су државу правили од нуле да конципирају идеју 50 држава унутар једне државе, а Европи то није лако зато што су национални идентитети много снажнији и све је јачи отпор народа који не дозвољавају да им се традиција потире, а идентитет претапа у неки јединствени ЕУ идентитет.

Шта конкретно значи концепт активног родољубља, који ви пропагирате?

  • Овдје се дуго прича о патриотизму, али се у Србији мало ради на патриотизму и родољубљу. На примјер, на 900 година од рођења утемељивача српске државе Стефана Немање, друштво треба да нађе снаге да то обиљежи адекватно. Ми смо израдили монументални споменик и донирали га граду Бањалуци сматрајући да је важно да се његова идеја посебно примијени на територији Републике Српске, јер верујемо да она у будућности мора да се оснажи и да нађе неки други пут.

Видите ли РС и даље у ентитет у оквиру државне заједнице БиХ?

  • Видим је као најстабилнији део БиХ – али са враћеним изворним надлежностима које су ентитетима припале Дејтонским споразумом а потом су им отете – у једној врсти конфедералног односа са Федерацијом БиХ, како се зове њен хрватско-муслимански део.

Је л би то значило ревизију Дејтона?

  • То би значило апсолутно поштовање Дејтона јер он подразумева да РС и остатак БиХ имају значајније надлежности, а баш је ревизија Дејтона довела до тога да се принадлежности РС преносе на заједничке органе. Држава Србија као гарант Дејтона мора активно да ради на јачању РС.

Је л ви то хоћете да правите Велику Србију?

  • Ми само хоћемо разуман концепт и праведно рјешење за све народе. Границе на Балкану нијесу ријешене у потпуности. Мислим да ће се питање граница у току овог века другачије ријешити.

Јесте ли ви против политике помирења у региону?

  • Не, апсолутно сам за политику помирења. За то сам да сви народи на Балкани имају слична права и био бих срећан када би се према Србима у другим државама односили на начин на који се ми односимо према припадницима националних мањина. Залажем се за реципроцитет и то је најбоља политика, а све друго је политика уступака. Већ неко вријеме у Вуковару разбијају ћириличне табле и на бруталан начин не дозвољавају да његујемо сопствени идентитет. Шта би било када би се овде у Србији десило нешто слично? 

ЕУ захтијева примјену Бриселског споразума и нормализацију односа Београда и Приштине. Како ви видите ту релацију?

  • Сматрамо да је Бриселски споразум лош по Србију, јер нам је мало понуђено. Једино одрживо решење за КИМ је теорија замрзнутог конфликта, да се сада не отвара питање коначног статуса. Ово вријеме није адекватно за рјешавање тог питања. То није био преседан, многа жаришта су у свијету доведена у ситуацију замрзнутог конфликта.

Ефекти посјете Владимира Путина Београду?

  • Велики – и фактички и симболички, јер је најјача политичка фигура на свјетској политичкој сцени. Вјерујем да ћемо кренути у изградњу стратешки најзначајнијег пројекта Јужног тока и да ће се додатно ојачати те економске везе између Србије и Русије.

Гдје сте били 28.септембра?

  • Са својом породицом, нисам био у оној групи која је активно покушавала да спречи одржавање геј параде. Одлучио сам да реагујем тек када је једна интересна група која се бави правима хомосексуалаца покушала да на тој манифестацији увриједи све друге људе тиме што су нам вријеђали патријарха СПЦ и друге чланове цркве. Шта би било да су одлучили да носе транспарент којим вријеђају муслимане уместо патријарха, на примјер? Видимо на овом примјеру да је и геј парада и цио концепт глобалних атлантистичких снага усмјерен да подрива темеље хришћанске Европе. Крајни циљ је потпуно растакање нације, државе и начина живота који ми познајемо. Међутим, док год имамо јак идентитет, много је теже да нам неко узме или дио територије или ресурсе. Када је идентитет разграђен, све је лакше. Човек је тада сведен на пуког потрошача, коме је потпуно свеједно да ли рудник бакра у Мајданпеку експлоатише Србија или нека глобална мултинационална компанија из САД.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *