ИН4С

ИН4С портал

Пандемија учинила своје: За Гинисове рекорде мјесечно по 1 000 пријава

1 min read
Гинисова база података садржи више од 50 000 јединствених подвига

"Гинисови рекорди", илустрација

Од подвига с чарапама, до маштовитог жонглирања ролни тоалет-папира стопалом, рекорди се и даље постављају јер „Гинисовим свјетским рекордима“ сваког мјесеца стигне по 1 000 пријава потенцијалних рекордера и то само из Сјеверне Америке.

Та компанија је већ дуго позната као чувар достигнућа, сада у распону рубрика од „фасцинантних“ – најдужи нокти, преко „претераних“ – пирсинг, до „свако може да проба“ – ходање на рукама, рецимо.

Недавно уведеним изазовима „Гиниса“ на интеренету расте популарност, јер су многи по кућама због пандемије: човјек који скаче као жаба, градитељ пирамида од конзерви или градитељ контрукција ЛЕГО само једном руком, и сви су добитници титуле „Власник Гинисовог свјетског рекорда“.

„Док су људи по кућама, желимо да подстичемо креативност, побољшамо расположење и омогућимо им да уче и истражују свјетске рекорде“, рекла је менаџерка рекорда Криси Фернандес.

Изазови он-лајн су тако планирани да се изводе с минималном опремом и код куће. Постоје и такмичења за дјецу. Што се тиче књиге, ко је није прелистао у потрази за рекордом који би могао да обори – Гинисова база података садржи више од 50 000 јединствених подвига.

Међу њима су најбржи погодак рупе у голфу за 1:29:62 минута; 100 метара с препонама претрчаних с перајама на ногама за 14,82 секунде за мушкарце и 18,523 за жене, 656 тапкања у минуту двије кошаркашке лопте истовремено.

Идеју о прикупљању необичних рекорда покренуо је британски сер Хју Бивер 1950-их година када је био директор пиваре Гинис. Прича каже да је на забави ловаца у Ирској избила свађа око тога која је најбржа дивља птица у Европи. Није било лако ријешити тај спор.

Сер Хју је замолио близанце Нориса и Роса Меквиртера који су се бавили провјером чињеница, да саставе књигу која би помогла у рјешавању кафанских расправа.

Први том је објављен 1955. године, а до 1964. продат је милион примјерака. Касније је почела ТВ серија о томе.

Гинис има и Кућу славних. Међу њима је био и Роберт Вадлоу, највиши човјек на свијету – 1940. године је измјерено да је имао 272 сантиметра. Друга славна је била Ли Редмонд, чији су нокти заједно били дугачки 8,65 метара.

Гинис годишње обично добије по 47 000 пријава рекорда из просјечно 178 земаља. Од тога се потврди и призна око 8 000.

Дејвид Раш из Бојзија, у америчкој савезној држави Ајдахо, недавно је постао рекордер кроз он-лајн изазов у ​​категорији „Ко најбрже обуче 10 мајица“. Његово побједничко вријеме било је 15,61 секунда. Али толико је вјежбао да је повриједио зглоб шаке ударајући га о главу док је облачио мајице.

Раш држи мноштво других рекорда, укључујући жонглирање на бициклу везаних очију (30 рекорда), најдужи стој на бради на бициклу (6:1:07 минута) и највише окрета палице за бејзбол у минути (94).

„Волио сам да гледам емисије о томе на ТВ-у и повремено листам књигу“, рекао је Раш који је виши менаџер производње у једној технолошкој компанији.

„То ме је фасцинирало и помишљао сам да бих волио да могу и ја да то радим“.

Џед Хокин је познат по фудбалском умијећу и вјештини. Прошлог мјесеца је поставио рекорд тако што је једним стопалом жонглирао ролну тоалетног папира, у оквиру он-лајн изазова. Тако је постигао свој четврти Гинисов рекорд.

Његов сљедећи изазов је највише тапкања фудбалске лопте за један сат. Рекорд је сада 11.901.

„Желим да оборим гомилу Гинисових свјетских рекорда“, поручио је Хокин из Тувумбе, у Аустралији, гдје живи.

Ту је и Саини који се показао као муњевито брз облачећи 10 чарапа, а сједећи на поду у својој кући у Индији.

„Невјероватно је што ни у сну нисам помишљао да ћу једног лијепог јутра добити тако престижну титулу с тако мало напора“, написао је Саини у е-поруци.

Његова брзина вјетра с чарапама навела га је да још више цијени брзину Јусаина Болта. Тај знаменити спринтер с Јамајке је на свјетским првенствима 2009. године вријеме на 100 метара спустио на 9,58 секунди.

„Не можемо схватити колики је напор Болт уложио у то“, написао је Саини.

Од избијања пандемије КОВИД-19, Гинисови званичници су примијетили да се обарање рекорда више покушава у кућама и баштама. Стигле су им пријаве за рекорде у распону од „највише наљепница залијепљених на тијело за 30 секунди“, преко „највише биљке памука“, до „највише скокова у мјесту у минуту“.

Фернандес међу Гинисовим менаџерима има задатак да потврди аутентичност свјетских рекорда.

Прошле јесени је присуствовала покушајима „Харлем Глоубтротерса“ да оборе рекорд. Та ревијална кошаркашка екипа поставила је шест рекорда тог дана, укључујући шут иза леђа с највеће удаљености и највише протјеривања лопте кроз ноге у минуту, и то везаних очију.

Ових дана рекорди се не потврђују на лицу мјеста, већ на интернету.

„Управо прилагођавамо обарање рекорда овом новом времену“, објаснила је Фернандес.

„Желимо да се људи нечим баве и забављају се, јер бити стално у кући може бити помало досадно“.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *