ИН4С

ИН4С портал

Пандемија неће трајати довијека: Шта би могло да се догоди са короном

1 min read

Илустрација

Чак и након што број случајева заражених коронавирусом падне са својих тренутно рекордно високих нивоа, мало је вјероватно да ће САД, а камоли свијет бити у стању да у потпуности елиминишу овај вирус, пише Си-еН-еН.

Али доћи ће дан када више неће бити пандемија, када болнице неће бити преплављене пацијентима, наводи амерички медији, и наглашава да многи стручњаци предвиђају да ће ширење коронавируса на крају изгледати више као код сезонског грипа.

САД су можда достигле врхунац у броју случајева Омикрона крајем јануара, а година 2022. ће можда бити година када ће се коронавирус наћи из нас, рекао је др Офер Леви за Алисин Камероту на ЦНН ове недјеље.

“Мислим да је вјероватно да ћемо видјети како овај талас долази и одлази и да ће прољеће и љето изгледати много боље него што нам се тренутно чини”, рекао је Леви, директор програма вакцина у Бостонској дјечјој болници, преноси Си-еН-еН.

“Биће мање случајева, а онда ћемо опет сљедеће јесени и зиме видјети нагли пораст вирусних болести, коронавируса, грипа и других, али ће то више изгледати као ендемски циклус”, рекао је он.

Али овај коронавирус се често мијења и изненађује.

“Не постоје чак ни мјере да се каже да је нешто епидемија или пандемија. Све је ово у очима посматрача – и то је дио проблема”, рекао др Арнолд Монто, професор епидемиологије на Универзитету у Мичигену и вршилац дужности предсједавајућег Савјетодавног одбора за вакцине и сродне биолошке производе америчке администрације за храну и љекове.

“Дакле, све ово није засновано на правилима. Обично се заснива на томе шта морате да урадите да контролишете избијање вируса. Оно што је овдје толико другачије је да су наше вакцине много ефикасније од онога што обично видимо”, рекао је Монто.

То су добре вијести према Монтоу, али лоше вијести долазе са снагом вируса да се мијења и развија. Нико не може да предвиди како би будућност коронавируса могла да изгледа, а појава варијанти коронавируса, попут Делте и Омикрона промјенила је путању.

“Са промјеном образаца преноса, како су се варијанте појавиле, ја то називам парадом варијанти – сада видимо много екстензивнији пренос и много униформније ширење широм свијета. То отежава проглашење краја пандемије”, рекао је Монто.

Монто и други лидери јавног здравља предвиђају да би у будућности свијет могао да прати ширење коронавируса, на начин који је сличан сезонском грипу.

“Немамо појма да ли ћемо видјети такву врсту сезонског обрасца са коронавирусом, али нас подсјећа да већина наших респираторних вируса почињу да се понашају као сезонски догађаји”, рекао је Монто.

Како је рекао, морамо да “чекамо и видимо и задржимо дах” да бисмо открили како би могла да изгледа ендемска фаза коронавируса.

Ендемично значи да је болест стално присутна у популацији, али не утиче на алармантно велики број људи, као што се обично види у пандемији.

<

Чак и почетком 2020. године, док је пандемија тек јачала, званичници Свјетске здравствене организације предвидјели су да би коронавирус “могао постати још једна ендемски вирус у нашим заједницама”, и да никада неће нестати.

“Када размишљате о пандемијама, ви сте у вези пандемије, а затим имате фазу успоравања, па слиједи контролна фаза, а онда се надамо да постоји и елиминација и искорјењивање”, рекао је др Ентони Фаучи, директор Националног института за алергије и заразне болести.

“Оно што се надамо да ћемо постићи је тако низак ниво да иако вирус није у потпуности елиминисан, нема велики утицај на јавно здравље или на начин на који водимо своје животе”, рекао је Фаучи.

“Дакле ако будемо вакцинисали више људи широм свијета, надамо се да ћемо у разумном временском периоду доћи до те тачке у којој вирус неће доминирати нама на начин на који ради сада”, рекао је он.

Да би прешла из пандемије у ендемију, нација мора да изгради имунитет на вирус, што значи да што више људи мора да се вакцинише, рекао је за ЦНН др Филип Ландриган, педијатар и епидемиолог на Бостонском колеџу.

Амерички ЦДЦ сарјађује са здравственим одељењима, лабораторијама, болницама и здравственим радницима како би пратио дијагностиковане случаје грипа и измјерио утицај који они имају на хоспитализацију и смрти.

Једна идеја је да када коронавирус постане ендемичан да сличан систем праћења постоји и за њега.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *