Озон: Приступање НАТО-у би значило крај за еколошку Црну Гору
1 min read
У Еколошком покрету Озон сматрају да би прикључивање Црне Горе неком војном савезу, укључујући НАТО било у супротности са уставним опредјељењем еколошке државе.
Александар Перовић, извршни директор те невладине организације изјавио је да би приступање том савезу једном за свагда онемогућило Црну Гору да суштински, а не само деклеративно, постане еколошка држава.
,,Већина нас који имамо право гласа добро се сјећа бомбардовања СР Југославије, које је узроковало немјерљиву еколошку штету овим просторима, због чега ће, сем данашњих, трпјети и будуће генерације, тако да нема потребе много полемисати о ,,бенефитима“ по животну средину ако постанемо чланица тог војног савеза”, казао је Перовић агенцији МИНА.
Набрајајући ризике чланства у НАТО, напоменуо је да би чланство драстично увећало опасност од екотероризма.
,,Црна Гора није територијално велика, али има значајне природне ресурсе, нарочито воде, којима се притом и сада неправилно управља, што би могло бити предмет интересовања оних који НАТО сматрају агресивном алијансом и криве за различите несреће широм планете”, појаснио је Перовић.
Сем тога Црна Гора сваке године има проблем са пожарима у шуми, навео је он подсјећајући да је њихов најчешћи узрок антропогени фактор, па је на темељу тога закљућио да ,,постоји оправдана бојазан да би такве појаве могле бити један од начина на који би се они, који НАТО не виде онако како то наша Влада покушава да представи, покушали осветити и том доминантно војном савезу, али и нашој држави као чланици”.
Огромна већина грађана, а нарочито они који имају сензибилитет према природи је противник уласка Црне Горе у НАТО, јер се то, како је казао, ,,на различите начине може негативно одразити на и на квалитет животне средине”.
Поводом једног од кључних аргумената заговорника чланства у НАТО, да би у случају учлањења у Алијансу дошло до пораста страних инвестиција, што би се могло позитивно одразити и на животну средину, кроз уређење инфраструктуре и рјешавање комуналних проблема Перовић је рекао да се на раст директних страних инвестиција ,,не може гледати на тако плитак начин“, додајући да би се, када је ријеч о евентуалном улагању у животну средину или комунални развој из неких фондова НАТО-а, морало размишљати и о трошковима које би Црна Гора имала као чланица алијансе.
Сем тога, било би поштено направити рачуницу колико је новца потребно за санацију свих штета које су настале током и након НАТО бомбардовања, а тичу се животне средине, казао је додајући: ,,Наравно да је неке штете, попут изгубљених живота и унесрећених породица, немогуће процијенити”.
,,Било би добро да неко каже колико нас је до сада коштало учешће у војним мисијама, како бисмо то могли прерачунати кроз вриједност, рецимо, система за пречишћавање отпадних вода, саниратне каде или филтерских постројења за пречишћавање ваздуха”, казао је Перовић.
Осим тога, ,,промотерима НАТО-а, без обзира да ли су из надлежних институција или цивилног друштва, макар убједљивој већини њих, морало би се тражити да наведу изворе информација које износе како би се, у случају да се испостави да је ријеч о непоузданим изворима или намјерним покушајима манипулације јавности, позвали на одговорност”, закључио је Перовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


potpisujem svaku stavku
Živio PUTIN!
Dolje NATO banda i njeni plaćenici!