Озон: Грађани и грађанке Западног Балкана имају право да знају колика је загађеност ваздуха

Илустрација
Грађани и грађанке Западног Балкана имају право да знају колика је загађеност ваздуха и да буду обавјештени о свакој промјени, саопштено је данас из Еколошког покрета “Озон”.
“Локалне и државне институције морају правовремено да их обавјештавају исто као кад се деси да се погорша квалитет воде у водоводу или се појача сунчево ултраљубичасто зрачење“, истиче се у саопштењу “Озон”.
Из “Озона” су казали да било да дишемо све гори ваздух или само тога постајемо свјеснији захваљујући популарним апликацијама, а посебно активистичким кампањама, притисак јавности остаје кључан за унапређивање система мјерења и остваривање права на обавјештеност о нивоу загађења.
“Ми из кампање “Уједињени Балкан за чист ваздух” подсјећамо да су државе и локалне самоуправе дужне да у сваком тренутку омогуће приступ информацијама о загађености ваздуха. Подсјећамо њих и медије да је то једнако важно као извјештавање о временским непогодама. Подаци морају да буду правовремени и лако доступни, а приказ разумљив. И поред знатних помака од почетка успостављања мреже мерних станица за квалитет ваздуха, није покривено довољно територије. Чак и у урбаним срединама недостају информације о неким загађивачима, поготово о најситнијој прашини категорије ПМ 2,5, а она је једна од најопаснијих материја. Подаци с многих станица објављују се са закашњењем – за становништво су релевантни једино уколико се виде сваког сата“, рекли су из “Озона”.
Поручили су и да већина земаља региона нема прецизан попис извора и количине емисија загађујућих материја.
“Без тога и озбиљних улагања у мјерне станице не могу се доносити праве мјере за побољшање квалитета ваздуха. Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Сјеверна Македонија и Србија су у новембру прошле године потписивањем Софијске декларације прихватили Зелену агенду за Западни Балкан. Она утврђује обавезе држава региона да побољшају мјерење и извјештавање и отвара пут ка средствима за финансирање из Европске уније“, казали су из “Озона”.
Наводе и да је кампања “Уједињени Балкан за чист ваздух” иницијално покренута од стране Европског Фонда за Балкан у партнерству са Право на град из Београда (Србија), Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (Београд) Београдска отворена школа (Београд), Енвиронментал анд Территориал Манагемент Институте из Тиране (Албанија), Екофорум из Зенице и Центар за економију и екологију из Тузле (Босна и Херцеговина), Сбункер из Приштине (Косово); Аир Царе из Скопља (Северна Македоније) и ОЗОН из Подгорице (Црна Гора). Заједно стављамо на располагање све материјале кампање која припада свим становницима Западног Балкана, чије активно укључење очекујемо.