Ово су намирнице које бисте требали избјегавати уколико имате низак крвни притисак

Илустрација
Низак крвни притисак, познат као хипотензија, може узроковати неугодне симптоме попут вртоглавице, умора, слабости и потешкоћа с концентрацијом.
Иако се стање често може држати под контролом уз промјене у начину живота, прехрана игра веома важну улогу у одржавању стабилног притиска. Док неке намирнице могу помоћи у регулацији ниског крвног притиска, друге га могу додатно снизити и тиме погоршати тегобе. У наставку доносимо списак намирница које би особе с ниским притиском требале ограничити с уносом или у потпуности избјегавати.
Иако унос соли може помоћи код ниског притиска, важно је направити разлику између умјерене количине и прекомјерног уноса, посебно кроз индустријски прерађене производе. Храна као што су инстант супе, конзервирана јела, грицкалице, чипс и брза храна често садрже велике количине натријума који може довести до задржавања воде и осцилација у притиску.
Превелика количина соли може повећати ризик од хипертензије и срчаних проблема, па се препоручује бирати свјеже и мање обрађене намирнице умјесто готових производа.
Производи богати бијелим шећером и рафинираним угљикохидратима, попут бијелог хљеба, слаткиша и пецива, могу узроковати брзе скокове и падове шећера у крви. Код особа које пате од ниског притиска то може додатно изазвати осјећај исцрпљености, слабости и вртоглавицу.
Осим што не нуде готово никакву храњиву вриједност, овакве намирнице могу утицати на стабилност енергије током дана. Умјесто њих, савјетује се конзумирање интегралних житарица, свјежег воћа и поврћа који пружају постојан извор енергије.
Нездраве масноће могу успорити циркулацију, погоршати симптоме ниског притиска и повећати ниво лошег холестерола.
Особе с ниским притиском требале би избјегавати честу конзумацију брзе хране, грицкалица и индустријских пекарских производа. Умјесто тога, у прехрану је препоручљиво укључити здраве изворе масти попут маслиновог уља, орашастих плодова и авокада.