Орлићи у финалу: За злато са Шпанијом

Јуниорска кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у финале Европског првенства у Братислави, пошто је у полуфиналу победила селекцију Литваније - 83:77. "Орлићи" ће за злато играти против вршњака из Шпаније у недељу (20.15).

Јуниорска кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у финале Европског првенства у Братислави, пошто је у полуфиналу победила селекцију Литваније – 83:77. „Орлићи“ ће за злато играти против вршњака из Шпаније у недељу (20.15).

Велики успех изабраника Владе Јовановића! Наше кошаркашке наде освојиле су прву медаљу у млађим категоријама од 2015. године и најавиле блиставу будућност.

„Орлићи“ су положили велики испит против Литванаца и сада их у борби за европски трон чекају Шпанци, који су били бољи од Турске са 71:69.

Водили су и са 10 разлике, имали су падове, што је и нормално, Литванци су се жестоко борили и борба за финале је била неизвесна до последњих тренутака. Тада су наши момци показали класу и прибраност, и заслужено заказали мегдан са „црвеном фуријом“. Поред сјајних Мишковића, Пецарског, Ускоковића и Марјановића, битну улогу када се одлучивао победник одиграо је Вуликић који је погодио тројку за преокрет и онда одличним продором трасирао пут ка тријумфу.

Да је за победу ипак најзаслужнији тим говори и то да су се сви уписали у стрелце, свих 11 играча који су се нашли на паркету, једино Шаренац није улазио у игру.

Ток меча

Прва четвртина

Србија је полуфинале почела у петорци Ускоковић, Марјановић, Петрушев, Мишковић, Момиров, а наш плеј Ускоковић је одмах погодио тројку.

До средине четвртине играло се у споријем ритму, уз поготке Мишковића и Марјановића за 11:6 у седмом минуту.

Уочи одласка на паузу су се распуцали и једни и други… Литванци су држали корак и нису нам дозвољавали да се резултатски одлепимо и поред тројки Тадића и Мишковића, па су Јовановићеви изабраници на обавезан предах отишли са плус шест и 21:15.

Полувреме

За нешто више од два минута у другој деоници „орлићи“ су први пут стекли двоцифрену предност захваљујући Петровићу и Пецарском, уз одличну одбрану. Било је 27:17 и 29:19, и онда је дошло до малог пада.

Три и по минута су наши јуниори били без поготка, што Литванци нису искористили да озбиљније угрозе предност Србије. Вођство су сачували пеналима Мишковића и Марјановића (32:26) који су прекинули низ без коша.

Литванци нису имали права дефанзивна решења, па су „орлићи“ често морали на линију за слободна бацања, док се Копривица са три везана поена побринуо за 39:35 на полувремену.

Најбољи у дресу Србије био је Мишковић са 11 поена (пет скокова), пратио га је Марјановић са девет. Код ривала су предњачили Кисунас са 12 и Улецкас са 10.

Трећа четвртина

Није добро почео наставак за наше јуниоре… Од 41:35 опет је дошло до пада у игри, како нападачки, тако и одбрамбено. У 22. минуту су Литванци први пут повели и тројкама Саркијунаса, Велицке и Козиса отишли на 47:52.

Средином треће четвртине најчешће је ривал имао пет разлике, да би Марјановић смањио на 57:53.

Трудиле су се наше наде да што пре врате предност, играли у стилу њихове крилатице „гладни смо“, жељни да изборе финале, али су у последњу деоницу ушли са минус два – 59:61.

Последња четвртина

Чим су изабраници Владе Јовановића поправили одбрану и зауставили литванске шутере, дошли су и до преокрета за два минута. У серији 5-0 истакли су се Петрушев и Матић за 64:61, док су противници низали промашаје.

Скоро два минута се резултат није мењао, да би се Петрушев са два плус један побринуо за 67:63. И онда је опет дошло до црног периода за Србију током ког су Литванци са две тројке Велицке преокренули на 67:70. До краја је остало нешто мање од четири минута и Јовановић је морао да узме тајм-аут.

Била је то најава неизвесне завршнице… Пецарски је изнудио неспортски фаул и промашио оба пенала, али је Вуликић погодио тројку за 74:73, Мишковић је украо лопту, а Пецарски је после офанзивног скока опет заустављен прекршајем.

Овај пут је оба пута био прецизан, а Литванци су половичним учинком Велицке пришли на два разлике, да би одлични Вуликић преузео одговорност и уз сјајан продор положио за 78:74 на минут и по пре завршетка борбе за финале. Нису се предавали Литванци, одговорио је Ускоковић за 80:77, Улецкас је промашио тројку и „орлићи“ су могли да почну славље.