ИН4С

ИН4С портал

Орбан се противи ширењу НАТО-а

1 min read

Виктор Орбан; фото: Андреа Александру

У тексту чији је аутор Жељко Тркањец се подсјећа да се својевремено и Словенија играла противљења ширењу НАТО-а 2009. Када је Хрватска улазила у чланство па је посљедња ратификовала документ. САД им то нису заборавиле.

“Кад су Финска и Шведска, након руске агресије на Украјину, одлучиле да приступе Савезу, подршка је била готово акламативна. Готово акламативна јер је на сцену ступио сада већ стални деструктор, султан Реџеп Тајип Ердоган и поставио услове. На самиту у Мадриду је одступио, одлука о прихватању захтјева Финске и Шведске била је једногласна. На том је самиту одустао од противљења и хрватски предсједник Зоран Милановић, али њега већ тада нико у том клубу није схватао озбиљно”, наводи се у тексту.

Али, како пише даље, Анкара и даље одуговлачи, а сада се иза ње крије и “префригани смутљивац”, мађарски премијер Виктор Орбан, јер Будимпешта још није ратификовала чланство Шведске и Финске.

Мађарска влада је најавила да ће та процедура бити покренута на јесењем засједању парламента, али до сада се ништа није догодило. Потом је опозициона Социјалистичка странка (МСЗП) покушала то питање да стави на дневни ред 4. октобра, али је то Орбанов Фидес одбацио.

Због тога су почеле да се јављају сумње да ли иза такве политике Мађарске крије намјера да се патријарх Руске православне цркве Кирил уклони с пописа особа под ЕУ санкцијама. Наиме, тврди Јутарњи, у Будимпешти су кренуле гласине да је премијер под притиском Москве која би одлагање уласка Финске и Шведске у НАТО сматрала великом политичком побједом и потврдом почетка краха јединства Запада, преноси Дан.

Аутор текста међутим сматра да је Орбан користи ову ситуацију као алат за притисак на ЕУ да прихвати мјере које је он увео у борби против корупције и да му одобре коришћење средстава из фондова јер му насушно требају.

“Има у овом одлагању и Орбанове одмазде Стокхолму и Хелсинкију који спадају међу гласније критичаре дјеловања садашње власти. Па ту има нека врста сагласја с Анкаром. Само што је Турска моћна и велика, стратешки важна. Мађарска није. И још нешто, ако би се Орбан претјерано заиграо, не треба сумњати да би Вашингтон поручио мађарској јавности да је САД не сматра савезником. То би представљало велик проблем за Орбана јер би становништво реаговало бурно и негативно”, стоји у тексту.

Због свега тога Јенс Столтенберг, генерални секретар НАТО-а ових дана иде у Анкару да ријеши “препреке”, не доживљава Орбана препреком. “Процес је у току “, рекао је.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Орбан се противи ширењу НАТО-а

  1. Од та посла нема ништа. Не попушта се пред империјом у слободном паду.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<