ИН4С

ИН4С портал

Општина Котор у наредној години планира реализацију 153 буџетске ставке

1 min read

Општина Котор може се похвалити стањем у буџету и високом реализацијом буџетских планова која ће за 2022. годину бити преко 92 одсто, казао је први човјек града Владимир Јокић.

“На данашњи дан смо солвентни, а све оно што смо затекли као дугове и минусе смо вратили и тренутно смо једна од најсолвентнијих општина у Црној Гори. То нам је дало прилику да за 2023. пројектујемо буџет од 28,1 милион еура који је уједно и највисочији и најамбициознији који је дат СО на усвајање у модернијој историји града. Вјерујем да ће се, у годинама пред нама, на овај буџет гледати као на мали буџет”,казао је Јокић.

Он сматра да је буџет, иако амбициозан, реалан и остварив те да Општина Котор има све потенцијале да буде једна од најбогатијих општина на нашем приморју.

Кроз програм уређења простора и инвестиционих активности у наредној години планира реализацију 153 ставке.

“За град су можда најзначајније завршетак пројектне документације и припрема трасе за изградњу будућег водовода и крака од Јаза према Загори, Савини и Кримовици. Други важан пројекат је водовод према Бигови док су значајна средства опредијељена за путну инфраструктуру и изградњу пута кроз горњи Грбаљ”, рекао је Јокић.

Он је истакао да у 2023. Општина планира уређење излетишта на Врмцу и уређење градског парка.

“Урадићемо пројекат љетњег базена и започети са његовом реализацијом као и пројекат реконструкције фонтане на улазу у град. У плану је и санација тротоара са посебним освртом на Доброту као и проширење улица али и обнова Слављанске читаонице. Започећемо са озбиљним пројектима побољшања канализационе и водоводне мреже на потезу Прчањ – Столив – Рисан – Пераст. Од ове године, заједно са скупштинама станара, финансираћемо и обнову фасада на зградама у граду„, поручио је он.

У наредној години локална власт планира и расписивање међународног конкурса за уређење простора на Табачини који ће бити ново “срце” града.

Јокић је истакао да је почетак изградње жичаре Дуб – Кук пројекат који је обиљежио 2022. годину и подсјетио да је ријеч о пројекту који је најављиван преко 20 година.

“Оно што посебно храбри је чињеница да су радови у поодмаклој фази и да се очекује да до краја јануара буду постављени сви стубови будуће жичаре као и да на љето наредне године буде и њено званично отварање”.

Он је подсјетио и да је локална управа у сарадњи са Министарством просвјете отворила сервис продуженог боравка у свим основним школама а такође су, у сарадњи са Министарством, отворена и нова спортска игралишта.

Јокић је истакао и да је став локалне управе да су улагања у културу и спорт такође капитална улагања па је са тим у вези у припреми и одлука о оснивању Позоришта за дјецу.

„Мислим да Котор, након 30 година фестивала за дјецу, заслужује ту привилегију да буде домаћин једног таквог позоришта. Опредијељена су буџетска средства за то позориште које ће бити носилац Фестивала за дјецу наредних година. Ове године за културу смо из буџета опедијелили око 900.000 еура, а слична сума је опредијељена и за финансирање спорта“.

Када је ријеч о туристичкој сезони, Јокић истиче да је 2022. година у том смислу за Котор била година потпуног опоравка.

„Имали смо више од 450 крузера током године, а упловљавања биљежимо и током децембра. Такође примјетан је велики број излетника. Котор је сигурно први град у Црној Гори у којем се више не може говорити о сезоналном карактеру туризма, јер у граду током цијеле године биљежимо значајан број гостију“.

Он је истакао да Котор и током зимских мјесеци има шта да понуди туристима, а то ове године почиње са програмом дочека Нове године и гостовањем једне од највећих регионалних звијезда, Здравка Чолића.

„Котор је град који је први започео са програмом дочека Нове године на отвореном и вријеме је да се поново позиционира као пожељна дестинација за овај вид понуде. Након тога очекује нас и зимски карневал и већ сада можемо говорити не само о туристичкој сезони, већ о туристичкој години“.

Оно што ће свакако допринијети туристичкој понуди града јесу нови хотелски капацитети који се граде на територији општине.

„У Рисну се ради на реконструкцији хотела Теута, на простору бившег Урца се гради хотел са пет звјездица из ланца Мериот, на простору бившег хотела Врмац гдје се сада налази хотел БлУЕ Котор Баy потписан је уговор са ланцем хотела Хyатт који треба да преузме и прву и другу фазу која је тренутно у изградњи“ истакао је Јокић.

Поред ових пројекта, каже он, у плану је започињање радова на изградњи низа мањих хотела високе категорије на територији општине што ће учинити да Котор као град заиста може да управља Котором као дестинацијом.

„Када будемо имали алтернативу излетничком и крузинг туризму и када будемо имали значајан стационарни туризам, тада ћемо моћи да урадимо то фино подешавање у нивоима колико нам је који од тих сегмената значајан. Наравно не треба имати дилему нити сумњу, и Дубровник, и Венеција који су много већи и развијенији од Котора, нијесу се одрекли крузинг туризма па то неће урадити ни Котор“, казао је Јокић.

Он је најавио за наредну годину и реорганизацију локалне управе, која није значајно мијењана деценијама уназад. Као разлог таквог стања он наводи политичку ситуацију, односно интересе политичких партија да се неке врсте политичких феуда не дирају.

“Ми смо донијели одлуку да се са том врстом праксе прекине и да учинимо све што је у нашој моћи да Општина Котор буде што ефикаснија како би се успјешно реализовао што већи број пројеката. У протеклих 10 година реализација капиталног буџета ријетко је прелазила 50 процената, а реализација која се дешавала од стране Дирекције риетко је прелазила и 40 одсто планираних средстава. Све то нас је навело да донесемо одлуку да досадашња Дирекција за уређење и изградњу од 1. јануара више неће постојати већ ће бити формиран Секретаријат за инвестиције. Мислим да ће то убрзати процесе, скратити процедуре и што је најзначајније сматрам да ће то допринијети бржој и ефикаснијој реализацији капиталних пројеката у граду”.

Ово се, каже Јокић, дешава упоредо са дигитализацијом Општине на начин што ће израдити комплетне географско – информационе системе свих важних ствари како би град у 2023. коначно закорачио у 21. вијек.

Он је најавио и реализацију пројекта станоградње који се деценијама чекао у граду као и да ће се та одлука дати на разматрање локалном парламенту у првим мјесецима наредне године.

“Котор је регионални центар када је у питању здравство, судство, тужилаштво и ви имате људе који обављају најсложеније задатке а који никада од града и државе нису добили прилику да ријеше основно егзистенцијално питање. Опредијелили смо се да Општина уђе у тај пројекат са репрезентативним синдикатима на начин што ће уступити земљиште и комунално га опремити како би будућим купцима смањили издатке”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *