Опозиција предала Скупштини иницијативу за разрјешење Бечића
1 min read
Алекса Бечић
У Скупштиу Црне Горе стигао је предлог да се предједник парламента Алекса Бечић разријеши са те дужности.
Предлог је потписало 38 посланика опозиционих партија – ДПС, СДП, СД, ЛП, БС, Албанске коалиције Једногласно.
„Скупштина Црне Горе, за вријеме мандата предсједника Скупштине Алексе Бечића, није била мјесто суштинског политичког дијалога, због чега није успјела да оствари једну од својих основних функција, те доведе до убрзања европског пута Црне Горе“, пише у образложењу.
Предлог није потписао посланик Албанске листе Генци Ниманбегу, као ни Предраг Бошковић из ДПС-а. Бошковић је, како је Вијестима речено из ДПС-а, у Словачкој, на Европском првенству у рукомету, у складу са обавезама које има као потпредсједник Европске рукометне федерације (ЕХФ).

„Скупштина Црне Горе, за вријеме мандата предсједника Скупштине Алексе Бечића, није била мјесто суштинског политичког дијалога, због чега није успјела да оствари једну од својих основних функција, те доведе до убрзања европског пута Црне Горе. Доминантно због те чињенице, односно, неостваривања сврхе коју би највиши законодавни и политички дом у једној држави требало да има, данас смо свједоци никад већих друштвених, политичких социјалних подјела, које пријете да дестабилизују укупан амбијент у држави и блокирају испуњавање њених основних задатака“, наводи се у образложењу.
Додају да негативан годишњи извјештај Европске комисије, у коме се између осталог наводи да је садашњи састав Скупштине без преседана у историји Црне Горе, „најбоља илустрација због чега је пут наше државе према Европској унији заустављен, а значајан допринос таквом Извјештају и таквој дијагнози стања од стране наших европских партнера, дала је управо Скупштина под руководством њеног актуелног предсједника.“
Наводи се да је за вријеме овог сазива Скупштине, Црна Гора значајно назадовала у области владавине права, „а највећи разлог томе је неспремност и одсуство политичке воље актуелног предсједника Бечића да иницира уставне механизме избора челних функција у правосудном систему“.
„Предсједник Бечић није успио да дјелотворно покрене и оконча ниједан важан политички дијалог који је требаио да доведе до рјешења којима би се деблокирале важне државне институције, посебно оне у области правосуђа“, пише у образложењу.
Подсјећа се да је имплементација уставних амандмана, односно, именовања у правосуђу кваиификованом већином у Скупштини, једно је од кључних ЕУ привремених мјерила за поглавија 23 и 24.
„Руководство Скупштине је показало потпуно игнорантски однос према овој чињеници и 16 мјесеци откако је парламент конституисан није учињен ниједан конкретан корак да се обезбиједи уставно и системско разрјешење институционалне и правосудне блокаде. Није покренут процес дијалога власти и опозиције као једини механизам да се дође до потребног договора и консензуса око ових питања“.
Узалудни су, како се додаје, били и стални позиви бројних ЕУ званичника да се покрене „међупартијски дијалог“ и нађе рјешење за избор врховног државног тужиоца, Судског савјета, судија Уставног суда.
„Све то је јасан и недвосмислен доказ да је својим неодговорним односом предсједник Бечић значајно допринио урушавању парламента као мјеста политичког и демократског дијалога и то у најделикатнијем тренутку за наш европски пут“.
Наводи се да су у Извјештају ЕК забиљежене оштре критике и због тога што су се у Скупштини често иницирали лли доносили закони по хитном поступку, без потребних јавних консултација и без одговарајућег узимања у обзир захтјева из процеса приступања ЕУ.
Оцијењено је да изборна реформа практично стоји у мјесту иако је Одбор за свеобухватну реформу изборног законодавства формиран у децембру 2020. године.
„Ово је, поред кључних реформи – именовања у области правосуђа, такође материја која захтијева квалификовану већину у парламенту, око чега такође није било опипљивих помака нити договора на релацији власт – опозиција. Због тога, и у овој веома важној и осјетљивој области, имамо стагнацију и блокаду и немогућност да се евентуални парламентарни избори спроведу у складу са реформисаним изборним законодавством и одговарајућим препорукама наших међународних партнера. То је још један крупни неуспјех овог сазива Скупштине под руководством актуелног предсједника“.
Подсјећа се да су правосудне реформе и изборно законодавство кључне области којима је Скупштина требало да се бави и постигне политички договор.
„Рјешавање ових питања је било важно за европски пут Црне Горе али и за, што је још и важније, стабилизацију политичких и друштвених прилика, будући да би се постизањем договора и консензуса послала снажна порука и медјународној и домаћој јавности да је Црна Гора у стању да рјешава своје крупне проблеме и изазове. На овај начин, захваљујући изостанку тих резултата, показали смо као држава управо супротно, што значајно утиче на наш имиџ у међународној јавности“.
Додаје се да је држава, због неодговорности руководства парламента, пуних пола године била без предсједника Државне изборне комисије, чиме је изборни процес доведен у стање потпуног колапса.
„На крају је, усљед бројних притисака међународне јавности, тај процес окончан, а руководство Скупштине је све то вријеме ово питање из политичких и партијских разлога држало ад ацта. Незаказивање сједница парламента због бојкота дијела парламентарне већине један од упечатљивих доказа партијског односа предсједника парламента према законодавним обавезама, односно потребним законодавним реформама“, пише у образложењу.
То је, како се додаје, један од разлога што је парламент био изузетно неефикасан и што је велики број закона умјесто у процедури држан у фиокама актуелног предсједника.
„Из свега наведеног, недвосмислено се закључује да је актуелни предсједник парламента своју функцију очигледно обављао у интересу своје партије и партијске и личне промоције, а не у интересу државе и остваривања кључних државних циљева, чија је реализација због таквог односа изостала. Сви горе наведени разлози и чињенице упућују на потребу да се актуелни предсједник Скупстине Црне Горе разријеши с ове одговорне функције“.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nema plakanja. 41 glasao te izabrao. Sad će 45-49 da te skine.
Život ide dalje.
Zbogom Aleksa. Pozdrav od Srebrenice. Poljubac od Leposavica.
Александра Вуковић и Миодраг Вуковић лепо ћирилицом се потписују, доказ да су стари кадар Момировог просрпског ДПС-а.
Bošnjačkoj građanskoj nacionalističkoj stranci (njima sve može podoć),što god ko pod nos poturi oni podpisuju.Samo nek miriše na antisrpski
Širi kontkest: Amerika polako pa sigurno gubi Ukrajinu. Rusiji sad ne treba ni da proradi Severni tok 2. Zašto bi Rusija kroz severni tok 2 gurala i prodavala gas za male novce, kad na spot tržištu može da proda taj isti gas za značajno veće pare? Najvažnije im je da ne dozvole da postanu meta sa teritorije Ukrajine. Ako nema dogovora sa SAD, a i kad bi ga bilo ko bi im smeo verovati, dakle najsigurnije im je da preuzmu kontrolu nad Ukrajinom.
Ameriku sad jedino brine da osim Ukrajine ne izgube i Zapadni Balkan. Zato predsedniku države Crne Gore, države članice NATO-a, neće faliti ni dlaka s glave i nikakav sudski spor se neće voditi protiv njega. Formiraće se i manjinska vlada iako je nuustavna. Na domaćem polju u Crnoj Gori Abazović će biti glavni igrač, najverovatnije premijer. A Joković će najverovatnije biti ikebana na čelu Skupštine. Narod će biti na ulici, a Ustavni sud neće raditi svoj posao.
Dok je narod naivno slavio pobedu nad diktatorom, novu ekipu uzjahali su Amerikanci i Britanci preko lulavog Krivokapića i njegovih eksperata, a posebno preko potpredsednika Abazovića. Sad će šutnuti i njih, upravo to gledamo, i za očuvanje svojih interesa na Z. Balkanu podržaće najsigurniji kadar u Crnoj Gori. Abazović na čelu manjinske vlade i kao i dosad predsednik Đukanović. Milo je na Rusiju po drugi put zaradio.
Za Rusiju nije bezbednosni problem samo Ukrajina, nego i druge zemlje u blizini njenih granica koje su posle 1997 postale članice NATO, a edju njima su Rumunija i Bugarska. Rusija traži povlačenje NATO-a iz tih zemalja.
Ako se to dogodi kako bi izgledao tkzv. Zapadni Balkan? Manji deo Rumunije pripada Balkanskom poluostrvu, a Bugarska je cela na Balkanu. Istočna i najduža (preko 900 km) granica Srbije je prema Rumuniji i Bugarskoj, a Srbija je vojno neutralna. To bi onda značilo da se tkzv „Zapadni Balkan“ cepa kao papirić. Gde bi se pocepao? Duž zapadne granice Srbije prema Hrvatskoj i BIH. A u BIH kriza nad krizama…
Bogami, i žao mi je što je tako, ali premijer će Vam biti Abazović, a predsjedniku neće faliti dlaka s glave. Banana će biti kao nikad dosad , itd. itd.
Jesu li potpisnici većinom oni što su potpisivali Bitangi da u sedam osam mandata zaduži i opelješi Monteprkno za tri i po milijarde eura?
Ако УРА гласа за смјену Бечића, без обзира што би Бечић могао бити бољи предсједник Скупштине ЦГ, и са ДПС га смијени тешко нам се пише.
Више немамо шта да чекамо већ на општу буну да устанемо па коме опанци коме обојци.
Ово је људи мафијашки пуч јединствен у свијету.
Дакле , 30 – етога Августа када сам видио да Дритан улази у власт било ми је јасно да је он ПИОН у рукама страних Амбасада а зна се и чијих и да он може да буде само један обични ИЗДАЈНИК . Нико није вјеровао Милу Ђукановићу када га је у Скупштини назвао БИТАНГОМ да је он то стварно . Ево ПОТВРДЕ . Мило ријетко кад каже истину али ово му је и тада и сада апсолутна истина .
Jbg kolonija smo nažalost…
Ово ти чине Бечићу исти они са којима си ти Србски народ прогласио ГЕНОЦИДНИМ народом .
Славен и Милан ће да сједну на руку кад буде гласање ,да их инстинкт не повуче и народ види 🙂
„Oj drugovi, jel vam žao?
Rastanak se primakao.
Oj drugovi jel vam žao?“
Dodje vrijeme da se rastavljamo od foteljah. Ne pomože danonoćno potucanje od Džudit do Ketrin. Ne pomože slovo o evropskijem vrijednostima sa drugaricom Uljarevic. Ne pomogoše ni nadahnuti govori u maniru titove kamarile. Ne pomože ni saradnja sa mokrim džogerom za brisanje briselskih hodnika. Ne pomoze ni javno raskrinkavanje centra moci iz Beograda. Ne pomoze ni kvalifikovanje partnera iz vlasti kao „neozbiljnih“. Iskoristio vas Gabrijel za jednu noc i nece vise s vama.
Идемо на протесте до избора, ко их шиша са иницијативама.
Abazović srlja u otvorenu saradnju sa bivšim kriminanim režimom. Šta misli koliko će ovo da mu potraje?
demokrate moraju da napuste parlament ako ura i snp izglasaju manjinsku vladu sa dps, i to po svaku cijenu do novih parlamentarnih izbora. neka se dritan i jokovic dogovaraju onda oko zakona i vdt sa dps. konacno se mora izbaciti ura-i mogucnost da stalno bude tas na vagi i da svako malo glasa sa pozicijom i opozicijom. nakon toga su ura i snp u debeloj manjini u parlamentu. pa da vidimo do kad ce koalicija sa dps trajati a ja vjerujem ni mjesec.
Banana opozicija!