Operacija “Bagration”: Veličanstvena pobjeda Sovjeta, uvod u osvajanje Berlina
1 min read
Minsk je oslobođen 3. jula 1944; foto: postila.ru
Piše: Timur Tmurni
Danas se navršava 75 godina od početka Operacije “Bagration” (nazvana u čast slavnog ruskog generala gruzinskog porijekla, Petra Bagrationa, koji se proslavio u Napoleonovim ratovima i preminuo nakon teškog ranjavanja u Borodinskoj bici).
Operacija oslobađanja Bjelorusije u kojoj je sada već prekaljena Crvena armija doslovce zbrisala njemačku grupu armija CENTAR Buša i Valtera Modela (ukupne snage preko milion ljudi) startovala je simbolično 22. juna 1944. na treću godišnjicu od početka njemačke invazije na SSSR.
Na naciste su se obrušile snage I, II i III bjeloruskog fronta (komandanti: Rokosovski, Zaharov, Černjakovski) i I Baltičkog fronta Ivana (Hovanesa) Bagramjana. Radi lakšeg komandovanja maršal Georgij Žukov je preuzeo koordinaciju dejstava I i II Bjeloruskog, a maršal Vasiljevski III Bjeloruskog i I Baltičkog fronta.
Njemci su očekivali oštricu napada iz Ukrajine pretpostavljajući da će se Rusi opredijeliti za udar na rumunska naftna postrojenja. Međutim Stavka se odlučila za oslobađanje Minska i cijele Bjelorusije, a pripreme za napad su tekle u obavještajnom nadmudrivanju, skretanju pažnje, golemoj akciji kamufliranja, vježbanja trupa za borbe u Pripjatskim močvarama, nevjerovatnom obimu snabdijevanja i požrtvovanju inžinjeraca.
Paklenom artiljerijskom vatrom u ranu zoru 22. juna i uz žestoko bombardovanje iz zraka krenula je odmazda za “Barbarosu” na liniji Vitebsk-Orša-Bobrujsk. Njemačke linije su brzo popucale, cijele armije su opkoljavane i uništene, krenulo je povlačenje nacista uprkos Hitlerovom naređenju da se biju do zadnjeg.
Sve je bilo kao 1941. godine, samo što je umjesto Luftvafea na nebu vladalo sovjetsko vazduhoplovstvo, a umjesto njemačkih pancera zemljom su vladale T 34, u njemačkoj pozadini oko 150-200 000 bjeloruskih partizana je imalo cijele svoje slobodne teritorije sa sve kolhozima na kojima su proizvodili hranu i zadavali su silne muke Njemcima.
Nije čudo što je najjači partizanski pokret u II sv. ratu (ne računajući Jugoslaviju) bio u Bjelorusiji. Bjelorusija je tokom II sv. rata izgubila četvrtinu ukupnog stanovništva, tu su zvjerstva nacista bila najizraženija.

Njemci su brzo pokušali da pojačanjima sa juga, prvenstveno u oklopu, zaustave prodiranje Rusa, ali skoro svi panteri i tigrovi su uništeni. 5 gardijska tenkovska armija Pavela Rotmistrova je pretrpjela teške gubitke, ali je nastavila prodor ka Minsku.
Hitler 28. juna smjenjuje Buša i stavlja Modela na čelo grupe armija CENTAR. No, genijalni Model, Hitlerov “defanzivac” nije uspio. Kasnije je nakon poraza svojih armija prebačen na zapadni front. Minsk je konačno oslobođen 3. jula, Viljnus 13. jula, a Grodno i Pinsk 16. jula 1944. 31. jula sovjetski tenkovi su izbili na obalu Riškog zaliva odsijecajući grupu armija SJEVER od ostatka njemačkih snaga.
Operacija Bagration je završena u avgustu 1944, izbijanjem Crvene armije na obale Visle i apsolutnim porazom najboljih njemačkih trupa. Vermaht se, treba istaći, herojski borio i izgubio oko 400 000 vojnika (od kojih je 150 000 palo u zarobljeništvo), oko hiljadu tenkova i oklopnih vozila i oko 1300komada artiljerijskog oruđa.

Desetine hiljada njemačkih vojnika, 19 generala i hiljadu oficira paradiralo je kroz Moskvu na putu za logore. Za njima su šmrkovi oprali ulice. Staljin je Rusima i svijetu pokazao kako zapravo izgleda pobjeda i početak naplate dugova. Većina zarobljenih Njemaca nikad se neće vratiti u Njemačku. Izmjereno im je milosti onoliko koliko su oni sami imali prema zarobljenim Sovjetima. Poslije uspjeha operacije BAGRATION, Rusi su počeli pripreme za završni udarac i pohod na Berlin.