Операција „Багратион“: Величанствена побједа Совјета, увод у освајање Берлина
1 min read
Минск је ослобођен 3. јула 1944; фото: postila.ru
Пише: Тимур Тмурни
Данас се навршава 75 година од почетка Операције „Багратион“ (названа у част славног руског генерала грузинског поријекла, Петра Багратиона, који се прославио у Наполеоновим ратовима и преминуо након тешког рањавања у Бородинској бици).
Операција ослобађања Бјелорусије у којој је сада већ прекаљена Црвена армија дословце збрисала њемачку групу армија ЦЕНТАР Буша и Валтера Модела (укупне снаге преко милион људи) стартовала је симболично 22. јуна 1944. на трећу годишњицу од почетка њемачке инвазије на СССР.
На нацисте су се обрушиле снаге I, II и III бјелоруског фронта (команданти: Рокосовски, Захаров, Черњаковски) и I Балтичког фронта Ивана (Хованеса) Баграмјана. Ради лакшег командовања маршал Георгиј Жуков је преузео координацију дејстава I и II Бјелоруског, а маршал Васиљевски III Бјелоруског и I Балтичког фронта.
Њемци су очекивали оштрицу напада из Украјине претпостављајући да ће се Руси опредијелити за удар на румунска нафтна постројења. Међутим Ставка се одлучила за ослобађање Минска и цијеле Бјелорусије, а припреме за напад су текле у обавјештајном надмудривању, скретању пажње, големој акцији камуфлирања, вјежбања трупа за борбе у Припјатским мочварама, невјероватном обиму снабдијевања и пожртвовању инжињераца.
Пакленом артиљеријском ватром у рану зору 22. јуна и уз жестоко бомбардовање из зрака кренула је одмазда за „Барбаросу“ на линији Витебск-Орша-Бобрујск. Њемачке линије су брзо попуцале, цијеле армије су опкољаване и уништене, кренуло је повлачење нациста упркос Хитлеровом наређењу да се бију до задњег.
Све је било као 1941. године, само што је умјесто Луфтвафеа на небу владало совјетско ваздухопловство, а умјесто њемачких панцера земљом су владале Т 34, у њемачкој позадини око 150-200 000 бјелоруских партизана је имало цијеле своје слободне територије са све колхозима на којима су производили храну и задавали су силне муке Њемцима.
Није чудо што је најјачи партизански покрет у II св. рату (не рачунајући Југославију) био у Бјелорусији. Бјелорусија је током II св. рата изгубила четвртину укупног становништва, ту су звјерства нациста била најизраженија.

Њемци су брзо покушали да појачањима са југа, првенствено у оклопу, зауставе продирање Руса, али скоро сви пантери и тигрови су уништени. 5 гардијска тенковска армија Павела Ротмистрова је претрпјела тешке губитке, али је наставила продор ка Минску.
Хитлер 28. јуна смјењује Буша и ставља Модела на чело групе армија ЦЕНТАР. Но, генијални Модел, Хитлеров „дефанзивац“ није успио. Касније је након пораза својих армија пребачен на западни фронт. Минск је коначно ослобођен 3. јула, Виљнус 13. јула, а Гродно и Пинск 16. јула 1944. 31. јула совјетски тенкови су избили на обалу Ришког залива одсијецајући групу армија СЈЕВЕР од остатка њемачких снага.
Операција Багратион је завршена у августу 1944, избијањем Црвене армије на обале Висле и апсолутним поразом најбољих њемачких трупа. Вермахт се, треба истаћи, херојски борио и изгубио око 400 000 војника (од којих је 150 000 пало у заробљеништво), око хиљаду тенкова и оклопних возила и око 1300комада артиљеријског оруђа.

Десетине хиљада њемачких војника, 19 генерала и хиљаду официра парадирало је кроз Москву на путу за логоре. За њима су шмркови опрали улице. Стаљин је Русима и свијету показао како заправо изгледа побједа и почетак наплате дугова. Већина заробљених Њемаца никад се неће вратити у Њемачку. Измјерено им је милости онолико колико су они сами имали према заробљеним Совјетима. Послије успјеха операције БАГРАТИОН, Руси су почели припреме за завршни ударац и поход на Берлин.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

