Омикрон и за тест невидљив: Много лажно негативних резултата антигенске провере код стелт варијанте
1 min read
Фото: Н1
Да сада има више лажно негативних тестова потврђује и вирусолог и професор Медицинског факултета УБ др Тања Јовановић:
– То сад примећујемо и у случају стелт омикрон варијанте, јер је дошло до промена у оној структури која се налази у тестовима за доказивање вирусног антигена – објашњава проф. Јовановић.
– Зато се, после антигенског, ради PCR тест за све пацијенте који по клиничкој слици испуњавају дефиницију, а негативни су на антигенском тесту. PCR представља златни стандард за дијагностику.
Од краја новембра прошле године, када је први пут детектован у Јужној Африци, омикрон је постао доминантан сој. Код нас је сада, према процени професорке Јовановић, заступљен са више од 90 одсто случајева инфекције, док је сваки десети и даље изазван делта сојем. Засад се не зна колико је у циркулацији заступљен „невидљиви“ омикрон, али очекује се да ће и у Србији постепено потискивати свог претходника, јер се од њега 1,5 пута брже шири.
Вирусолози се и у најбоље опремљеним светским лабораторијама суочавају са проблемима у „мерењу“ његове активности. Наиме, PCR тестови потврђују класични омикрон тако што откривају три гена вируса, укључујући ген који чини његов шиљасти протеин. БА.1 верзија омикрона има мутацију у свом спајк гену, тако да PCR тестови откривају само два од њихова три циљана гена. „Невидљиви“ БА.2 омикрон нема мутацију на спајк протеину, па PCR тестови не могу да га разликују од других варијанти. Зато су измењени омикрон и назвали „невидљиви“, јер научници морају да секвенцирају његов геном да би га идентификовали.
Јуче је корона потврђена код још 12.532 особе, преминуло је 58 оболелих, а број пацијената на респираторима се повећао на 174.
новости

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

