ИН4С

ИН4С портал

Оливер Ивановић: Косово решавати по кипарском моделу

1 min read

Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић изјавио је данас да би Влада Србије требало да предложи кипаркски модел за решавање косовског питања и да би то био најбољи одговор на притиске у вези са отварањем поглавља 35 у процесу придруживања Србије ЕУ.

Oliver-Ivanovic

Ивановић је рекао да би кипарски модел у овом случају значио пријем Србије, када за то дође време, заједно са Kосовом у ЕУ, с тим да се на територији КиМ не примењује европско законодавство до коначног споразума између Србије и косовских Албанаца и до достизања стандарда које ЕУ тражи на Косову.

Он је у изјави Радију Контакт плус у Косовској Митровици рекао да ће Србија стандарде ЕУ достићи веома брзо али да се боји да ће КиМ то потрајати још 10 година после.

“Врло је важно да се то унапред каже јер мислим да ће и косовски Албанци у једном тренутку почети да размишљају о томе да ли им је важнија празна независност, коју неће признати Србија па самим тим ни већина у свету, или суштински побољшање квалитета живота које могу добити уласком у ЕУ заједно са Србијом у некаквом односу који би био договорен,”– рекао је Ивановић.

Он је навео да нема сумње да ће земље које су признале Косово настојати да кроз отварање поглавља 35 изврше додатни притисак на Србију и да је доведу у стање да фактични призна, можда не и де јуре, независност Косова.

“Оно што би у овој ситуацији можда било добро да наша страна, значи  пре свега Влада Србије, постави јасну црвену линију и у том смислу ја најтоплије препоручујум да се формулише предлог који би подсећао на кипарски модел,”- рекао је Ивановић.

Он је нагласио да је свестан да ће многе земље у ЕУ одмах реаговати на то и то врло негативно, поготово оне које су признале независност Косова, али да исто тако и Србија не може преко неких црвених линија прећи.

Лидер Грађанске иницијативе СДП који се налази у кућном притвору у Косовској Митровици говорио је и о Еулексу, оценивши да је потребна реформа ове европске мисије, а одговоре је доставио путем адвоката.

“Без обзира на личне проблеме које сам имао са појединим компонентама Еулекса, ја мислим да је присуство Еулекса и даље потребно. Нормално, не било какав Еулекс него Еулекс који ће бити високо професионалан и ослобођен свих слабости које су се показале у досадашњем раду,” рекао је он.

Мислим, рекао је Ивановић, да би ЕУ морала поред свих проблема којима се бави, поготово сектор којим се бави Могеринијева, да се позабави мало и даљим деловањем Ееулкса.

“Еулекс је неопходан у оваквом или нешто промењеном саставу, јер тешко да бисмо се ми који овде живимо, Срби  и Албанци договорили око тога шта значи високо професионално, одговорно, транспарентно  правосуђе и полиција. Ми имамо проблем неповерења а тај проблем се не може превазићи без  присуства неког трећег,” казао је Ивановић.

Он је додао да најбољи кадрови из Европе треба да дођу на Косово,  да буду присутни и помазу у смислу обуке али и у смислу решавања неких најтежих правосудних питања и проблема која овде постоје а која су до данас нерешена.

“Специјални суд у том смислу може бити од велике помоћи, али остаће још толико тога што Специјални суд нехе третирати а потребно је да буде решено како бисмо напокон наше међусобне односе ставили у прави однос и на прави начин почели да решавамо питање помирења,” закључио је Ивановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *