ИН4С

ИН4С портал

Округли сто поводом 160-годишњице Битке на Граховцу

1 min read
У цркви и на Цетињу, а вјерујем да то и Владика ради, природно је, сваке године имамо парастос на Спасовдан и то траје 160 година не прекида се. Једини догађај који се толико обиљежава, међу многим догађајима у Црној Гори, јесте, управо, битка на Граховцу“

У организацији Епархије будимљанско-никшићке, Црквене општине Никшић и Завичајног удружења „Стара Херцеговина“ у Никшићу је, у суботу 10. марта 2018, одржан округли сто поводом обиљежавања 160-годишњице битке на Граховцу.

Сабрање је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, поздрављајући Његово Високопреосвештенство Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, учеснике научног скупа и бројну публику, окупљену у сали Друштва црногорско-руског пријатељства „Свети Георгије“.

Он је казао да је веома је важан повод данашњег сабрања – 160 година од битке на Граховцу, битке која, по Владикиним ријечима, стоји у рангу највећих битака које је водила црногорска и херцеговачка војска, раме уз раме са битком на Мартинићима, Крусима и, касније, битке на Вучјем долу, Фундини, Буковој Пољани. То је једна велика епопеја у којој битка на Граховцу, поручио је Преосвећени Епископ, заузима важно и неизоставно мјесто.

„Овај наш скуп на којем ће говорити наши угледни научници доживљавам као помен јунацима, ослободиоцима, ратницима који су своју крв пролили за вјеру православну и ослобођење свог отачаства. Лијепо је што имамо подигнуте светиње на многим од тих поменутих мјеста и она малена црква на Граховцу, посвећена Спасовдану, је подигнута као спомен црква, као што смо у новије вријеме подигли и знамениту цркву на Вучјем долу, као што је никшићки Храм Светог Василија Острошког, такође, спомен црква изгинулим на херцеговачком ратишту“, рекао је Његово Преосвештенство.

Битка се одиграла на Спасовдан, Спасовдан у Црној Гори послије те битке, увијек, је прослављан са поменом јунацима Граховске битке. То је оно што је, по Владикиним ријечима, најљепше – да се сјетимо тих знаменитих личности.

„Граховска битка је прославила кнеза Данила Петровића а посебно великог војводу Мирка, који је био и главнокомандујући на Граховцу. Оно што је значајно, ту су Црногорци и Херцеговци заједно, без икакве подјеле и двоумљења око било чега, своју крв проливали као наследници Светог кнеза Лазара и косовских јунака. Знаменита и величанствена побједа на Граховцу излијечила је, ублажила, колико је било могуће, дубоку косовску рану и оне ране које је Црна Гора, раније, добила на Грахову и оне свјеже ране када су у Мостару уморени бањски прваци, а међу њима и свештеник великомученик Крсто Копривица. Дала је велики замах Црној Гори, Херцеговини и цијелом српству у вјековној идеји ослобођења и уједињења српског народа о чему је тако лијепо пјевао честити војвода Мирко, а посебно свијетли књаз и краљ Никола“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије је својим доласком на научни скуп упалио свијећу граховским јунацима овом приликом поводом значајног јубилеја – 160-годишњице славне битке на Граховцу.

„Помену владика да је Спасовдан од битке на Граховцу остао запамћен у Црној Гори до данашњег дана, а свједочанство тога је и оно велико звоно изнад Цетињског манастира, које је између два рата, благословом Митрополита, потом и Патријарха Гаврила Дожића, измјештено горе на оно брдо. Сваке године на Спасовдан то звоно звони, управо, у спомен битке на Граховцу“.

„Радује ме да имате овај округли сто, значајно је да га организују Црквена општина Никшић, Удружење Стара Херцеговина и Друштво црногорско-руског пријатељства, у право вријеме, дакле, поводом 160 година од тог знаменитог догађаја. У цркви и на Цетињу, а вјерујем да то и Владика ради, природно је, сваке године имамо парастос на Спасовдан и то траје 160 година не прекида се. Једини догађај који се толико обиљежава, међу многим догађајима у Црној Гори, јесте, управо, битка на Граховцу“, рекао је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

Поздравном ријечју обратио се Ратко Кривокапић, предсједник никшићке Црквене општине.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Округли сто поводом 160-годишњице Битке на Граховцу

  1. ПОМОЛИЛИ СЕ ИКО ЗА ВАШЕ ДУШЕ НЕСРЕЋНА НЕРОЂЕНА ИЛИ ТЕК РОЂЕНА КУЧКА ДЈЕЦО ШТО ОД МИРКОВОГ НОЖА ПОСТРАДАСТЕ , НИКОМЕ КРИВИ, НИКОМЕ ДУЖНИ – СТРАШНИ ЈАУК ЈОШ ГОРЕ ПРОЛАМА, ЈОШ СЕ КУЧКА ГОРА ОД ПОКОРА ТРЕСЕ! ГОСПОДЕ ПОМИЛУЈ, ГОСПОДЕ ПОМИЛУЈ, ГОСПОДЕ ПОМИЛУЈ!!!???

    НАПАЋЕНИ КУЧИ СЕ ИСКРЕНО МОЛЕ НАД ЗА МИР И ПОКОЈ ПАЛИМА ЗА ЧАСТ И СЛОБОДУ ОТАЧЕСТВА АЛИ НЕ ДИЖУ САБЉЕ НА НЕЈАЧ И НЕ ПОДИЖУ СПОМЕНИКЕ ЗЛОЧИНЦИМА!

    СЈЕТИТЕ СЕ ВЕЛЕУЧЕНИ И ПРЕОСВЕЋЕНИ ЈЕДНОМ И ВЕЉЕГ И МАЛОГ ОРЉЕВА, МЕДУНА, ФУНДИНЕ, СЈЕНИЦА, СЈЕТИТЕ СЕ, ПЕРА ИВАНОВА, ЂУЉЕ И ИВЕЗЕ, ИЛИ-КУЧА, ЂОКА ЈОВАНОВА, ПОПА СИМА ЂУРОВА И КУЧКИХ ПРАШТАЊА И ЖЕРТАВА ЗА СРПСТВО, ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ! МОРА ЛИ ВОЈВОДА МАРКО ПОНОВО ДА ДА СЕ РАЗВОЈВОДИ И УМРЕ УЗ ЗЛОГЛАС УВРЕДА ДА БИСМО СЕ НЕКАКО ЈАДУ СВОМЕ ДОСЈЕТИЛИ!

  2. Prva i svakako najznačajniji srpska pobjeda s početka modernog vremena!!! … Prekretnička!
    Kada su Srbi iz najljepše srpske Planine, Crnogorci – golijem sječivom jurišali na topove i duge cijevi!?
    Kako su samo toliko imali, još i srce u planinskog sokola, a Turci i sve drugo, pa im opet biše krvava pogibija! Od Grahovca sve do Trebinja, gonili ih i besomučno sjekli planinski ratnički Srbi sve dok nijesu umorili, baldisali!
    … To su bili oni Srbi, koji mi danas više nijesmo!!!

  3. Velika pobjeda, to su bili ljudi no ih malo ko pominje. Najgore je sto i ko ih pomene doda nesto sto mu odgovara. Zna li ko pod kojim barjakom su ratovali? Vjerovatno pod 4s???

      1. Xa , xa , xa , e Daka legendo , vala Bože pod kojim barjakom su ratovali naši preci ???
        Pod zastavom Srbije nijesu sigurno , a neki njihovi potomci danas nosaju zastave Srbije , možeš li mi objasniti to stanje ??

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *