Одржана “online” промоција књиге поезије Радомира Уљаревића “Пепео”
1 min read
Пепео
У уторак, 19. јануара ове године, у организацији издавачке куће КОСМОС из Београда, одржана је online промоција књиге поезије Радомира Уљаревића ПЕПЕО.
О најновијој књизи овог песника говорили су Гојко Божовић и Саша Радојчић, модератор програма је била госпођа Јелена Крсмановић, а аутор је говорио стихове из књиге ПЕПЕО.
Гојко Божовић је, између осталог, рекао:
“Нова књига песама Радомира Уљаревића ПЕПЕО преиспитује зло како у историји, тако и у савременом контексту. Ако је у једној од претходних књига проговорио у име дечака, избеглице из Сирије, који је смрт нашао на несуђеној обали свог избеглиштва: “Све ћу вас казати код Бога”, у књизи “Пепео” песник се суочава с неким од најужаснијих догађаја Другог светског рата и историје која је постала наша свакодневица. Од логора и јама, усташких злочина и прогона, преко злочина ОЗНЕ и искуства репресивног комунистичког поретка, до савремених ратова и војних интервенција, злочина и људских патњи, политичких манипулација и идеолошког инжењеринга, песник истрајно разматра присуство зла у историји и свакодневици. Зло није инцидент, читамо у овим етички узнемиреним и ангажованим песмама, већ је оно трајно присуство у људском искуству које непрестано мења форме у којима се појављује у различитим часовима историје, али не мења интензитет своје објаве. Критички тон Уљаревићевих песама полази од њихове документарне основе. Почивајући на неком упечатљивом детаљу, одломку из докумената и архива, епизоди из каквог сведочења, песме Радомира Уљаревића памте и сведоче, износе пред нас и опомињу у готово профетском тону. Нова Уљаревићева поезија је етички заинтересована и критички изоштрена. Полазећи од зла у историју, а сежући до зла у свакодневици и у савремености, међу чињеницама политичке и социјалне стварности, Уљаревић се оглашава као песник који дубоко верује у етичку димензију песништва. Модерни човек живи са историјом и са њеним објавама, каткада драматичним и ужасним по последицама, а поезија је један од последњих преосталих начин да се историја и њене последице разумеју и запамте”.
Саша Радојчић је о говорећи о књизи ПЕПЕО рекао и ово:
“У основи песничког света Радомира Уљаревића налазе се два међусобно повезана момента: реч је о трагичком доживљају стварности, и осећању сталне егзистенцијалне угрожености савременог појединца, као и колектива којем тај појединац припада. У новој Уљаревићевој књизи „Пепео“, та два основна момента конкретизовала су се у приказивању појава зла у новијој историји (од почетка Другог светског рата, до наших дана). Посебно је занимљиво како је појава и ескалирање зла обрађено у циклусу „Факсимил“. Песник је овде прибегао техници документарне поезије, и тиме такорећи пустио историјску стварност да говори о самој себи, посредством сачуваних записа који се интегришу у песнички текст и који том тексту додају на упечатљивости и снази. Уљаревић је умешно искористио потенцијале ове варијанте веристичке уметничке стратегије, и тако, уместо да сачини језички мимесис историјског страдања, дозволио самој историји да се дође до речи”.
У разговору након промоције, одговарајући на питања из публике, песник Радомир Уљаревић је рекао: