Одјеци “анђеоског” бомбардовања
1 min read
НАТО бомбардовање
Пише: Илија Петровић
На позив Зорана Бојовића, новинара Телевизије Нови Сад, овај потписник (јавности тада још увек помало познат из времена у коме је стварана и деловала Србска Крајина) требало је да 29. марта 1999. године, у некој емисији проговори коју реч о америчком рату против србског народа, започетом пет дана раније. За ту (не)прилику припремљене су три-четири тезе, уз претпоставку да би се њихова садржина могла уклопити у Зоранову новинарску знатижељу – чак и ако би нешто од тога могло подсећати на “дух” Бабе ВанГле.
“Техничка сметња” у виду ваздушне опасности одложила је заказани разговор, доцнија збивања обезвредила су почетну замисао, а тада записане тезе дају се у наставку (иза трију звездица)., макар као “аматерско” неслагање с америчким схватањем које сопствене геноцидне активности, нарочито “анђеоско-милосрдне”, сматра природном појавом невредном памћења, још мање помињања, што је потврдио и Кристофер Хил (1952), амерички амбасадор у Србији, у интервјуу за Недељник, средином јануара 2023:
“За мене је највеће разочарење било то што сам мислио да су ствари за које сам мислио да су одавно решене и даље свеже у главама људи. Изненадило ме је, кад сам дошао овде прошлог марта, што је сваког дана било неких подсећања на 1999. годину. Државама, баш као и људима, неопходна је и отпорност, али и то да се неке ствари заврше да би могао да кренеш даље”
***Добро је позната мисао, можда Конфучијева, да је рат злосрећно време у коме родитељи сахрањују своју децу, а мир стање у коме деца сахрањују своје родитеље. Срећа је кад родитељи оду на вечни починак пре своје деце, а неизмерна је несрећа кад се чују родитељски лелек и плач за изгубљеном децом.
***Макар колико истинита била тврдња Хераклитова да је рат “општа појава”, рат је у својој суштини ипак негативан утицај човеков на природу и њиме се нарушавају природне, односно божанске законитости. Не може се сматрати природном ниједна човекова активност и ниједна човекова идеја која не служи на добро човеку. Отуд, на сваки мир, макар колико он био крхак или несигуран, треба гледати као на човеково настојање да одржи, или да очува, природни поредак ствари, а свако закључивање мира после било ког рата, без обзира на све страхоте које је рат повукао за собом, и без обзира на нечије евентуално задовољство постигнутом ратном победом, јесте само човеков покушај да поврати нарушени природни поредак истих тих ствари.
***Срби су племенит и частан народ и, без обзира на то да ли се изјашњавају као атеисти или како друкчије, дубоко верујући.
Срби добро знају за библијски наук да ће грехови отаца пасти до деветога колена и они се врло труде да неким својим личним грехом не оптерете своје ближе или даље потомке; ако им већ у наслеђе не могу оставити нешто корисно, понајмање је потребно да их “задуже” проклетством.