„Odisejeve“ foke još samo u Sporadima
1 min read
Piše: Predrag Savić, član Pravnog savjeta IN4S
Mediteranske foke, kao jedna od najugroženijih životinjskih vrsta, najbolji su dokaz o blistavo čistom moru. A kažu da je u okolini Alonisosa i na Severnoj Sporadi Egejsko more u Grčkoj najčistije, pa zato i postojbina i životni rezervat za oko po jednoj verziji 500, a drugoj svega 250 ovih jedinstvenih na svetu sisara.

Mediteranska foka opisana je u Odiseji inalazi se na kovanici koja datira 500 godina pre Hrista? Danas se ove foke mogu sresti samo u Sporadima.
Kod ostrva Alonisos nalazi se najveći marinski park u Evropi koji je ujedno i stanište ove vrste i gde posvećuje ogromna pažnja njihovoj zaštiti. Zbog njih je zabranjen ribolov u toj , pa čak i prilazak plovilima ostrvu Piperija.

Ukoliko imate sreće možete ih kao posetilac grčkih ostrva negde i videti. Na jednoj plaži kod Skopelosa na obali se pojavila jedna toplovodna foka. Bila je to medijska atrakcija svetskog glasa i ujedno prilika da svet čuje kako ih je ostalo jako malo, i da su vrlo ugrožena vrsta.
Često se dešava da se upetljaju u ribarske mreže. Na metu su i ajkula, jer je njihovo meso vrlo hrsnjivo. Na svim naseljenim ostrvimana Sporadi nalaze plakati sa upustvima da ukoliko ste te sreće da se nekada u životu sretnete sa ovim lepoticama, budite nežni i uživajte u prizoru iz daljine bez kontakta i hranjenja.

Na Alinisosu postoji Muzej mediteranskih foka. Verovatno zbog korone nedavno je doživeo selidbu. Sada je smešten u znatno manji prostor i prilikom naše posete nije radio zbog verskog praznika. Zato evo fotki od pre dve godine snimljenih u staroj muzejskoj postavci.