Одговор порталу Прес
1 min read
Након што смо указали на селективну природу критике коју портал Прес упућује актуелној власти, редакција тог портала нам се обратила сугеришући да ИН4С треба да започне истраживање усмјерено ка новим ресорима, укључујући и министарства у којима одговорне функције обављају представници, како кажу, некадашњег Демократског фронта. Као кључни правац, препоручили су нам да се позабавимо „рециклираним кадровима“ ДПС-а. Иако нам је драго што колеге препознају напоре ИН4С-а у истраживачком новинарству, те нас охрабрују у нашим подухватима, морамо подсјетити да смо се управо том темом већ темељно бавили.
Тако, у одговору на питање портала Прес — да ли је актуелна државна секретарка у Министарству просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Марина Изгаревић, чланица ДПС-а — можемо само да их упутимо на наш ранији текст под насловом: „(ИН4С истражује) Погледајте који су ДПС функционери постављени на водећа мјеста у овој Влади!”
У том чланку, између осталог, наведено је:
(ИН4С истражује) Погледајте који су ДПС функционери постављени на водећа мјеста у овој Влади!
Историјска побједа од 30. августа 2020. године, изгледа да је била и посљедња побједа народне воље.
Све што је услиједило након тога, а о чему смо небројено пута до сада писали, нажалост, није нас увјерило да је Црна Гора заузела онај политички курс који је очекивао народ.
Недостају инвестиције и нова радна мјеста, као и одлучнија борба против организованог криминала и корупције, али, оно најважније – присуство страног утицаја на моменте је и израженије него у времену Ђукановићеве аутократије.
Данас, када је прошло 100 дана од формирања 44. Владе Црне Горе, и када су се стекли услови да се, по старом политичком правилу, изнесу и први генерални осврти на квалитет рада представника извршне власти, позабавићемо се понајвише оном темом о којој се увелико прича, а то је „рециклажа“ доскорашњих ДПС функционера на водећа мјеста у држави Црној Гори.
Напомињено, портал ИН4С, као активни судионик свих друштвено-политичких процеса који су услиједили након детронизације ДПС-а и Мила Ђукановића, и као медијски феномен који је дао немјерљив допринос разобиличавању једне вишедеценијске недемократске владавине, нема никакву амбицију, нити потребу, а понајмање задатак, да искључиво критикује актуелну Владу Црне Горе. Међутим, како наша мисија подразумијева непристрасност у извјештавању и бескомпромисност у борби за правду и истину, не можемо устукнути пред свим девијацијама које се јављају упркос и у инат вољи овог народа.
Наравно, немогуће је изоставити и позитивне стране у досадашњем трајању ове Владе, попут организације и спровођења пописа становништва, повећања минималне пензије, те конкретним помацима у конституисању правосудног система, али, као што смо и наговијестили – враћање ДПС функционера на руководеће позиције у институцијама система представља нешто вријеђа изборну вољу грађана Црне Горе и обесмишљава саму демократију у држави.
С тим у вези, истраживачки тим ИН4С-а вам доноси списак „рециклираних“ ДПС функционера:
* Весна Брајовић – вршитељка дужности секретарке Министарства енергетике и рударства, на ту функцију именована 20. децембра 2023. године. У вријеме Владе Дритана Абазовића постављена је за в.д. помоћника директора Управе прихода и царина. У периоду 2016-2020. године обављала је функцију секретара МУП-а, када је била десна рука тадашњег министра Мевлудина Нухоџића. Како наш извор из полиције тврди, Брајовићка је родбински повезана и са др Весном Мирановић, високом функционерком ДПС-а и супругом Момчила Мирановића. Ријеч је о брачном пару које у свом власништву посједује фирму „Декар“ која је добила концесије за три мале хидроелектране. Такође, сазнајемо да је Брајовић у родбинским везама и са Мином Брајовић, шефицом Канцеларије Свјетске здравствене организације (СЗО) у Црној Гори.
* Драгутин Ђековић – изабран је недавно за в.д. генералног директора Директората за капиталне, међународне и пројекте из фондова ЕУ у Министарству правде. Ђековић је претходних година, за вријеме владавине ДПС-а, обављао високе јавне функције у Главном граду. Од 2014. до 2019. године обављао је функцију менаџера Главног града, а потом и функцију извршног директора Агенције за управљање заштићеним подручјима Подгорице.
Интересантно, Агенција за управљање заштићеним подручјима Главног града има само директора Драгутина Ђековића, али не и запослене.

Ријеч је о правом „привредном чуду“ које је основано у априлу прошле године. Ђековић је за в.д. директора постављен у мају, а у децембру му је потврђен четворогодишњи мандат извршног директора. Он је, иначе, био менаџер Главног града у вријеме када је градоначелник био Славољуб Стијеповић. Учествовао је у спровођењу више вриједних тендера – између осталог у замјени расвјете у Подгорици.
*Брачни пар Вујовић – Снежана и Дарко, постављени крајем 2023.године за шефицу кабинета министра МУП-а, односно на позицију начелника Унутрашње контроле. Ријеч је о особама са крајње упитним дипломама. Дипломирали су у позним годинама – она у Приштини, а он у Новом Саду. Снежана Вујовић је у блиским родбинским везама са Мигом Стијеповићем који је и запослио у МУП-у 1999. године.
У њеној званичној биографији која је објављена на порталу Владе Црне Горе стоји да је 2017. године постала Виша полицијска инспекторка 1. класе, шефица Групе за потраге, сузбијање малољетничке делинквенције и насиља у породици;
Руководитељка је Оперативног тима за борбу против породичног насиља и насиља над женама, те предсједница Дисциплинске комисије МУП-а од септембра 2021. године. Осим тога, била је чланица радних тијела за доношење, измјене и допуне закона и других прописа у области насиља у породици и малољетничке делинквенције. Похађала је велики број обука и семинара у земљи и иностранству, са посебним фокусом на заштиту од насиља, родну равноправност, јачање интегритета, те поштовање људских права. С друге стране, Дарко Вујовић је од 2006. до 2018. године обављао позицију замјеника руководиоца и касније начелника Јединице за заштиту свједока.
Од 2018. до 2021. године радио је као помоћник директора Управе за извршење кривичних санкција, а од 2021. године обављао је дужност главног инспектора – савјетника за безбједност министра унутрашњих послова за вријеме мандата Сергеја Секуловића и Филипа Аџића.
* Бојана Бошковић се налази на јавним функцијама од 2011. године. Била је генерална директорица у Министарству финансија, и то за вријеме ДПС владавине код министара финансија: Милорада Катнића, Радоја Жугића и Дарка Радуновића, а затим и за вријеме министра Милојка Спајића, али и сада за вријеме мандата Новице Вуковића. Иначе, Бојана Бошковић је сестра од стрица Предрага Бошковића, односно сестра од тетке Рашка Коњевића.

* Бојан Пауновић, Драган Дармановић и Снежана Мугоша су лица која су обављала функције генералних директора за вријеме ДПС власти у Министарству финансија. Интересантно, на истим функцијама су и у садашњој Влади.
* Јелена Јоветић је, такође, генерална директорица у Министарству финансија. Ријеч је о истакнутој ДПС активисткињи, још од Савјета младих. У главни одбор ДПС-а изабрана је у јануару 2021. године.
* Њен супруг, Горан Јоветић, такође је био јавни функционер у вријеме бившег режима Мила Ђукановића, само као функционер СД-а Ивана Брајовића, када је обављао функцију државног секретара у Министарству јавне управе код ресорне министарке Сузане Прибиловић. У овој Влади именован је за државног секретара у Министарству економског развоја код министра Ника Ђељошаја.

* Марина Изгаревић је обављала функцију генералне директорице у Министарству одрживог развоја и туризма. Као и Јелена Јоветић, активно је учествовала у органима ДПС-а. Широј јавности постала је позната када је испред општинског одбора ДПС-а Никшић, током 2019. године, снимила видео изјаву “Зашто је добро бити члан ДПС-а”. У Влади Милојка Спајица напредовала је на мјесто државне секретарке у Министарству просторног планирања, урбанизма и државне имовине код ресорног министра Јанка Одовића.
* Александар Дрљевић, некадашњи Главни преговарач за чланство Црне Горе у ЕУ у мандату Владе Душка Марковића, именован је за генералног директора у Министарству вањских послова код министра Филипа Ивановића.
* Иван Булатовић је дошао на чело највеће црногорске компаније ЕПЦГ. Ријеч је о куму високог функционера ДПС-а Часлава Вешовића. Дужи низ година, за вријеме ДПС-а, заузимао је најодговорније функције у ЕПЦГ групи. Како незванично сазнајемо, циљ је да се под хитно потпише повлашћена цијена за откуп стује са једном малом хидроелектраном у власништву Мила Ђукановића и Срђе Ковачевића.

* Чедомир Митровић, постављен је у јануару ове године на функцију директора Агенције за заштиту личних података. Родом је из Мојковца. Мојковчани говори да је због партијских заслуга, комплетна ужа и шира породица Чедомира Митровића, запослена у државним органима.
* Никола Томашевић, постављен је за в.д. секретара Министраства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у новембру прошле године. Ријеч је о особи која је, према нашим информацијама, учествовала у свим „комитским протестима“.
* Донедавна министарка културе и медија у Влади Дритана Абазовића, Маша Влаовић, постала је директорица Музеја савремене умјетности. Подсјетимо, за вријеме министровања Влаовић је, иначе истакнута ДПС активсткиња – тада и данас, са најважнијих позиција смијенила су људе – истакнуте професионалце, као што су Јован Маркуш, Радисав Јеврић, Илија Лалошевић, Александра Божовић, Младен Загарчанин, Андрија Радуловић, Милорад Дурутовић. Случајно су сви Срби.

* Марија Томовић, постављена је за в.д. секретарку Министарства културе и медија. Радила је у МУП-у и МЈУ.

* Јадранка Војиновић – кадар СДП-а, од 2013-2016. године била је државна секретарка МУП-а за вријеме министровања Рашка Коњевића. Сада је изабрана за секретарку Министарства одбране.

* Драгана Ђуришић, је у периоду 2013-2018 била начелница Дирекције за нормативне послове у Министарству унутрашњих послова, па директорица правног сектора у доо Нови Волвокс, чији су власници браћа Ивановић, уједно, власници и „Ничије куће“. Ђуришић је постављена на мјесто в.д. секретарке МУП-а, иначе, у родбинским је односима са министром Данилом Шарановићем.

* Синиша Минић – именован је овог мјесеца за в.д. генералног директора Директората за спровођење државних смјерница у области архитектуре у Министарству просторног планирање, урбанизама и државне имовине; са проблематичном дипломом архитекте из Бања Луке. Од 2012. до 2017. године био је распоређен на пословима инспектора за урбанизам за Средишњу регију у Управи за инспекцијске послове.
* Маја Митровић именована за в.д. секретарке Министарстав финансија, била начелница у Министарству финансија 2018.године, учествовала у креирање Закона о јавним набавкама.
* Ђорђије Ивановић– био начелник Дирекције за условну слободу и извршење казне затвора у просторијама у којима осуђени станује, у јануару 2022.године поднио кривичну пријаву против Лепосавића и Наташе Радоњић, а у фебруару 2024. године постављен је за вршиоца дужности секретара Министарства правде.
* Мајда Аџовић (Мулић), некада је била партијиски врло активна била и препозната као млада нада СДП-а. Ријеч је о кадру Рашка Коњевића, која је потом била савјетница министра Сергеја Секуловића. Радила је у Агенцији за спречавање корупције и сада је државна серетарка Министарства просторног планирања урбанизма и државне имовине.
* Мирослав Мићо Зековић, био генерални директор директората за Управне послове, у вријеме ДПС-а, гдје се контролисао бирачки списак. Сада је секретар Националног вијећа за безбједност.
* Младен Илић кадар СД-а , од 2015. године био директор Дирекције за имовину у Главног града, па све до 2023. године. И за вријеме Мига Стијеповића, али и Ивана Вуковића био је директор Дирекције за имовину Главног града. Влада Милојка Спајића га је именовала у децембру 2023. године за члана Дисциплинске комисије Владе Црне Горе.
(ИН4С истражује) Погледајте који су ДПС функционери постављени на водећа мјеста у овој Влади!
С обзиром на то да смо већ пружили јасан одговор и најавили да ћемо наставити истраживање о континуитету у кадровској политици нове власти, не можемо а да не стекнемо утисак да је јучерашњи текст Преса више био својеврсни поклон за 17. рођендан ИН4С-а, који је прослављен на Ђурђевдан.
Ако је тако, захваљујемо на пажњи — и увјеравамо јавност да, уз међусобну сарадњу и добронамјерне критике, неће остати много тога скривеног од ока истраживачког новинарства. У складу са тим и ми желимо да охрабримо Прес да се можда позабаве критиком ангажовања Ранка Кривокапића као министра савјетника у министарству Ервина Ибрахимовића.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

