
Одбрана генерала Ратка Младића затражила је од Трибунала у Хагу да Младића, на половини суђења, ослободи оптужбе за геноцид у Сребреници 1995, преноси Б92, јер тужиоци током недавно окончаног доказног поступка, нису доказали кривицу тадашњег команданта Војске Републике Српске.
Дејан Иветић, адвокат затражио је да расправно вијеће истовремено одбаци и друге тачке и наводе оптужнице која Младића терети за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размјере геноцида; за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и за узимање припадника Унпрофора за таоце, све 1992-95. године
Оцијењујући је да ,,нема доказа“ да је Младић имао ,,геноцидну намјеру“ да сребреничке Муслимане уништи као етничку групу, Иветић је подвукао да се та тачка оптужнице мора одбацити.
Бранилац Иветић је тврдио и да тужиоци нису доказали да је Младић био учесник у удруженом злочиначком подухвату с таквим циљем, чињењем, поред осталог, убистава, истребљења и присилним премјештањем муслиманског становништва.
Позивајући се на експерта тужилаштва Ричарда Батлера, одбрана је назначила да не постоје докази да је Младић наредио стрељање око 7.000 заробљених Муслимана у данима после заузимања Сребренице, 11. јула 1995, наглашавајући да нема доказа да је Младић био на било којем од попришта стрељања наведених у оптужници, подсећајући да је он од 14. до 16. јула био у Београду.
Исти приступ, одбрана је применила и на оптужбу за геноцид над несрпским цивилима у седам босанских општина, позивајући се на налаз експерта за демографију тужилаштва Еве Табо да је током рата убијено два одсто Муслимана.
По одбрани, Младић не може бити одговоран ни за злочине паравојних снага и полиције РС, због тога што нису биле под његовом командом и контролом. Судије би, стога, генерала морале ослободити и оптужби за убиство око 1.000 Муслимана у селу Кравица код Братунца, 13. јула 1995, које су починили припадници МУП РС.
Исто тако, Младић не може бити крив ни за убиство шесторице муслиманских дјечака и мушкараца из Сребренице, крајем јула 1995. у околини Трнова, зато што су тај злочин починили и снимили припадници јединице Шкорпиони, који су били тада били под контролом Службе државне безбедности Србије и под командом МУП РС, тврди одбрана.
,,Нема доказа да је генерал Младић издао било какво криминално наређење починиоцима тих злочина“, казао је Иветић. Злочин у Трнову, назвао је ,,ужасним“, осуђујући га, али и наглашавајући да ,,није имао ништа с Младићем“.
Бранилац је цитирао и Младићева наређења, 1992-95. године, о разоружавању и удаљавању са ратишта паравојски над којима он није имао команду, укључујући ,,Тигрове“ Жељка Ражнатовића-Аркана.
Навод оптужнице да је Младић био учесник у удруженом злочиначком подувхату чији је циљ било трајно и насилно уклањање Муслимана и Хрвата са територија предвиђених да уђу у уједињену српску државу, одбрана је, такође, одбацила као недоказану.
Адвокат Иветић тврдио је да се Младић, на Скупштини РС 12. маја 1992, противио усвајању шест стратешких ратних циљева, од којих је први и свеобухватни био – одвајање Срба од друга два народа у БиХ.
Издвајајући Младићеве речи да ,,не мисли да Муслимане треба протерати“, заступник одбране протумачио је да оне изражавају ,,намеру да се живи заједно са Муслиманима“.
Чињеницу да се одбрана у данашњем излагању није бавила детаљима преосталих тачака и навода оптужнице, ,,не би требало тумачити као пристанак или признање“ било којег дела оптужнице, упозорио је Иветић.
,,Ми се противимо и одбацујемо оптужбе и доказни поступак тужилаштва у потпуности“, рекао је Младићев адвокат.
Назначио је да оптужени и одбрана ,,једва чекају“ да у свом доказном поступку који ће почети 13. маја, разоткрију ,,све неистине“ тужилаштва и његових свједока.
,,Када изложи истину, генерал Младић ће показати да је невин… Генерал Младић никада није имао намјеру, нити је наредио чињење злочина… Дјеловао је часно у одбрани своје земље и свог народа“, подвукао је Иветић, а на Младићев захтјев за ослобађање, сјутра ће узвратити тужиоци.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zaslužio je da ga SPC proglasi za sveca!