ИН4С

ИН4С портал

Од куће ради више од 60 одсто запослених

Чак 41 одсто радника у Србији након укидања ванредног стања повремено одлази на посао, док петина запослених обавља посао искључиво од куће.

Чак 41 одсто радника у Србији након укидања ванредног стања повремено одлази на посао, док петина запослених обавља посао искључиво од куће. То значи да је због пандемије вируса корона у више од 60 одсто компанија у нашој земљи уведен рад од куће као привремена или стална мера, показало је најновије истраживање сајта за запошљавање „Инфостуд”. Студија која је урађена на репрезентативном узорку од 2.285 испитаника и 450 компанија, такође је показала да свега 38 одсто радника у Србији свакодневно долази на посао или иде на терен, а то су радници чија је природа посла таква да га не могу обављати у сигурности свог дома. Шансу да раде од куће углавном имају ИТ стручњаци и они чији је посао везан за компјутер – њихови послодавци су проценили да је здравље важније од физичког доласка на посао.

Ово истраживање такође је показало да у више од трећине компанија рад од куће остаје опција макар за део запослених и када се епидемиолошка ситуација потпуно смири. Наиме, руководиоци индустрија као што су финансије и осигурање (њих 71 одсто), ИТ сектор (69 одсто), контакт и бизнис центри (75 одсто) и сектор робе широке потрошње (75 процената) истичу да ће и након ове кризе практиковати флексибилније услове у погледу рада од куће за своје запослене. Истовремено, чак 54 одсто кандидата изјављује да би и након завршетка пандемије вируса корона волело да комбинује рад од куће са радом на послу, трећина жели да се врати у канцеларију или радни простор, док сваки шести запослени жели да настави рад од куће. Они који су се вратили на посао, у највећем броју случајева, раде у другачије организованом радном окружењу, пошто је због корона кризе чак 69 одсто компанија преуредило радни простор или увело ригорозне хигијенске мере.

На питање да ли је рад од куће утицао на њихову продуктивност, нешто мање од половине радника оценило је да није приметило никакву разлику у својој продуктивности, четвртина је рекла да их је рад од куће учинио  продуктивнијим, док је трећина оценила да им је продуктивност била мања.

„Оно што запослене омета док раде од куће јесте недостатак фокуса на посао због кућних услова – бука коју праве други укућани делује дестимулишуће за петину запослених који раде од куће, на прековремени рад жали се 19 одсто испитаника, 14 одсто њих изјављује да им смета немогућност раздвајања приватних и пословних активности, док се 12 процената испитаника жали на недостатак опреме за обављање посла. Ипак, трећина запослених не види ниједну ману у раду од куће”, каже Милош Турински са сајта за запошљавање.

Шеф одељења за људске ресурсе Тања Икић сматра да ће фирме дозволити рад од куће и након завршетка пандемије вируса корона – уз већу флексибилност.

„Не верујем да ће у већини компанија у Србији бити могућ комплетан рад од куће. Ипак, из угла компаније добра страна рада од куће су мањи трошкови радних места, али је минус губитак креативности и иновативности, као и слабљење тимске повезаности. Све су свему, послодавце сада чека много анализа и разматрање разних опција”, закључује Тања Икић.

Подсећања ради, Министарство рада донело је правилник за послодавце и запослене са превентивним мерама за спречавање ширења пандемије короне, који је ступио на снагу 11. јула. Овим правилником преписује се да је послодавац дужан да за сва радна места донесе план примене мера за спречавање појаве и ширења епидемије заразне болести. Такође је дужан да, у складу са могућностима, изврши прерасподелу радног времена увођењем друге или треће смене са мањим бројем запослених, спроводи појачану хигијену и дезинфекцију радних места, обезбеди радницима довољне количине сапуна, пешкира, текуће воде и дезинфекционих средстава на бази алкохола, као и редовно чишћење радних просторија и опреме као што су тоалети, кваке на вратима, фиксни телефони, рачунарска опрема и друга опрема за рад.

Прочитајте ЈОШ:

Корона у Србији агресивнија него у Италији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *