Од бесплатног Курана до заставе са Исусом Христом: Шта је насекирало прозападну јавност (ФОТО)
1 min read
Мало је рећи да је прозападна јавност у Србији са одушевљењем дочекала вест да ће студенти који блокирају рад факултета кренути пут Стразбура. Ако где може да се реши унутрашњи проблем у Србији, то је у Европској унији, ускликнули су поштоваоци такозваних „западних вредности“.
И тек што су стигли у овај град, студенти су разочарали прозападну јавност у Србији. Заправо један од њих. Нису штедели речи погрде за студента који се дрзнуо да се у Стразбуру огрне заставом са ликом Исуса Христа. Иако заштитник свих хришћана, за прозападну јавност, лик Светитеља проглашен је заштитником само руске војске.
Отуда погрде на рачун овог студента, али и без објашњења зашто им смета призор Исуса Христа на Западу, зар и тамо не станује Спаситељ?
Још важније, нико није успео да објасни како се овим поштоватељима „западних вредности“ поткрало да заговарају слободу говора, али не када неко жели слободно да изрази своју верску припадност.
Занимљиво да се у то време у Новом Пазару одвијао протест студената са којег је стигла фотографија и снимак како се бесплатно дели превод исламске свете књиге Куран уз поруку: „За наше госте“. Овај гест побројао је пак симпатије код прозападне јавности, а на Н1 телевизијски прилог назван је „Нови Пазар одушевио гостопримством
„Непослушни“ студент на путовању до Стразбура нашао на мети критике Икс заједнице и због фотографије из Будимпеште где се сликао са заставом на којој пише „Нема предаје“ са мапом Косова и Метохије.
Због свега тога, огласили су се и студенти Правног факултета Универзитета у Крагујевцу, чији је колега носио заставу. Наводе да као студенти права поштују Устав Србије који прописује слободу мисли, савести и вероисповести, као и слободу мишљења и изражавања.
„Сматрамо да свако има право на своје мишљене и да то мишљење изрази, а слобода изражавања подразумева и слободу да свако са собом носи обележја која су његовим схватанима блиска, докле год то не изазива било какав вид мржње на националној, верској, расној, сексуалној или било каквој друго основи“, навели су студенти у блокади.
Истичу да застава „Нема предаје“ и Исусова застава из времена средњовековне Русије нису регистровани симболи мржње и не указују на поседовање било каквих екстремистичких ставова.
„Да ли су свим студентима у блокади ПФКГ-а спорне заставе блиске ставовима и мишљењима? Наравно да нису. Да ли ће сви студенти у блокади ПФКГ-а стати иза права нашег колеге Радета да носи заставе и обележја која су блиска његовим ставовима и мишљењима? Наравно да хоћемо, jeр ми поштујемо различитости, докле год имамо заједнички циљ“, кажу студенти.
Наглашавају да није ствар у обележју, већ у ономе ко га носи.
Ипак, овакво објашњење будућих правника код „утицајне твитерашице“ Биљане Лукић није заслужило ни „танку шестицу“, а то што се застава са ликом Христа нашла у Стразбуру сматра „чистим неваспитањем“.
„Много пута су студенти поновили да су се окупили зарад остваривања захтева и да неће странке да се не би делили због различитих политичких размишљања. Зато ваше саопштење не завређује ни танку шестицу, руска ратна пропагандна застава у Стразбуру није чак ни политичка порука, чисто неваспитање“, навела је она.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

