ИН4С

ИН4С портал

Обиљежени Дани туге и сјећања – 22 године од страдања и прогона Срба (ВИДЕО)

1 min read
Навршавају се 22 године од егзодуса српског народа из Републике Српске Крајине. Дани када је из Хрватске протјерано више од 220.000 Срба, а неколико хиљада убијено и нестало.

Навршавају се 22 године од егзодуса српског народа из Републике Српске Крајине. Дани када је из Хрватске протјерано више од 220.000 Срба, а неколико хиљада убијено и нестало, сваке године у српској јавности 4. август буди болна сјећања на патњу, страдање и напуштање огњишта.

На манифестацији „Дани туге и сјећања“, у Ветернику, надомак Новог Сада, данас се окупио државни врх Републике Српске и Србије, представници Српске православне цркве и грађани, како би заједнички обиљежили и подсјетили на страдања српског народа у „Олуји“. На централној манифестацији у Ветернику служен је парастос жртвама „Олује“, након чега су се присутнима обратити предсједници Србије и Српске, Александар Вучић и Милорад Додик.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је вечерас у Новом Саду након састанка са предсједником Србије и представницим Срба из региона да су Хрвати, прогнавши Србе, „убили сами себе“, а Србија и Република Српска су, за разлику од Хрватске, након „Олује“ побољшали своје капацитете.

Додик је, уочи централне државне манифестације обиљежавања Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у хрватској војно-полицијској акцији „Олуја“, рекао да је Хрватска изгубила тиме што су Лика и подручја гдје су живјели Срби остали празни и без могућности да буду испуњени животом.

„Они су нас побили и прогнали. Срби који су кренули у непознато стигли су у познато – у Србију и Републику Српску и управо су овдје побољшали наше капацитете и наш живот“, нагласио је Додик.
Он је навео да је у вријеме када се „Олуја“ десила Србија била повучена и да је то питање дошло на дневни ред тек доласком Александра Вучића на власт.
„На томе смо му веома захвални. Веома је важно да се обиљежава. Срби су се овдје окупили у великом броју. То чине институције Србије и Српске заједно“, рекао је Додик.

„Дани туге и сјећања“ биће обиљежени и у Бањалуци, Новом Граду и на Петровачкој цести. Представници Заједнице Срба Хрватске и БиХ поручили су да је српски народ и даље обесправљен у Хрватској, и позвали предсједника Србије Александра Вучића да својим ауторитетом иницира дијалог двије државе како би њихов проблем био ријешен.

– Срби су и данас, послије 22 године, у Хрватској грађани задњег, не другог реда, већ задњег реда. Срби у Хрватској никаква права не уживају и мислим да је дошло вријеме да држава Србија, односно да највиши српски званичници помогну Крајишким Србима да се то промијени – рекао је раније данас Бранисалв Швоња, предсједник Заједнице Срба Хрватске и БиХ.

Ветерник није случајно изабран за обиљежавање годишњице прогона Срба из Хрватске, јер, према неким подацима, половину становништва тог великог новосадског насеља чине породице прогнане из Хрватске. До данас су неријешена одузета станарска права за око 140.000 људи, неисплаћене пензије, уништена и невраћена имовина. Проблем су и нестали за којима се још трага.

Ми смо, од укупног броја жртава а уз помоћ надлежних, до сада расвијетлили судбине 1.604 лица, док се на евиденцији несталих води још 795 лица, углавном цивила – рекао је данас раније Јанко Велимировић, координатор Документационо-информацуионог центра „Веритас“ за Републику Српску.

Од почетка ратова на просторима бивше Југославије у Србији је уточиште нашло 610.000 Срба из Хрватске и БиХ, од којих статус избјеглице још има њих око 19.000. Помен жртвама „Олује“ биће одржан 5. августа, у Цркви Светог Марка у Београду. Док Срби оплакују страдале и прогнане у „Олуји“, Хрватска данас слави Дан побједе.
На Радио телевизији Републике Српске директан пренос обиљежавања Дана сјећања на страдале и прогон Срба у „Олуји“.

Избор:РТРС

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Обиљежени Дани туге и сјећања – 22 године од страдања и прогона Срба (ВИДЕО)

  1. Smeta sto Hrvati slave a ne smeta, sto 300 000 ,,srba,, ljetuje u toj i takvoj Hrvackoj, lako bi mi i sa Siptarima i Ustasama da nije ovih Gradjanerskih Srbijanaca.
    Dogodine u Prizrenu i Kninu.

  2. Je li Dodig,mogu li prognani iz Hrvatske napokon dobiti državljanstvo u RSrpskoj ?Svi nas se sjetite samo kad vola mislite okrenuti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *