ИН4С

ИН4С портал

О исповести (2019) Г. Стефана Вељановског, који од наше цркве очекује аутокефалност

1 min read

Фото: Принтскрин

Њега ради, осетих се дужним да објавим овај чланак.

 

Маја 2019. године је г. Стојан (Стефан) Вељановски дао интервју за Хрватску радио-телевизију (ХРТ) :

 

Тај интервју је вишеструко занимљив за верни народ Српске православне цркве (СПЦ), од које г. С. Вељановски жели да добије аутокефалност верске организације, којој је на челу.

Износим неколико запажања у вези тог интервјуа:

 

Г. С. Вељановски у интервјуу за ХРТ ни једном не спомиње СПЦ, као да никада није постојала, нити постоји у данашњој Републици Северној Македонији; СПЦ он игнорише чак и када га је новинар директно (и врло коректно) питао о односима са другим верским заједницама. Нема Српске православне цркве за Вељановског! Пардон: није за њега постојала тада, те давне 2019. године. Није тада можда знао ни за годинама утамниченог, садашњег канонског архиепископа охридског Јована Вранишковског? Данас изгледа чак и он зна да Српска православна црква постоји? Можда жели да нешто од СПЦ добије?
Г. С. Вељановски (рођен у селу Добрушево битољско) изгледа као да не зна ништа ни о православним Србима Вељановићима (данас Вељановски) из битољског краја. Није чуо? Штета! Да јесте, знао би и за Темељка Вељановића (рођ. 1876) из оближњег битољског села Новаци (својевремено председника општине у Новацима), који је познат као кључни сведок против Аписа на Солунском процесу 1917.

Темељко Вељановић на ревизији Солунског процеса у Београду, 8. јуна 1953. („Борба“, 9. јун 1953)

Осамдесетих година 19. века је у Добрушеву, родном селу С. Вељановског, по турском попису вилајета Битољ, било 76 кућа са 290 душа – сви православни (наведено по књизи Спиридона Гопчевића „Македониен унд Алт-Сербиен“, Беч 1889, стр. 409). Да питамо С. Вељановског: је ли тај православни народ његовог родног села постојао или су то Турци измислили? Зар су тада Турци измислили и топониме битољског краја Мало Србце, Старо Србце, Рашане (Раштане)? И је ли сав тај православни народ био некрштен, или само С. В. има велику рупу у својим сазнањима, да не кажем злонамерним историјским фалсификатима?
А тешка је била борба његових предака из села Добрушево, родног села Стојана Вељановског, за очување њихове писмености и националног бића. Да није, не би 3. марта 1897. молили турске власти да им у селу дозволе отварање српске школе (Јован Пејин: О обнови рада и оснивању српских школа у Старој Србији и Македонији, Вардарски зборник, књ. 1, САНУ, Београд, 1999, стр. 324).
Зар није постојао ни наш национални радник Мирча Поповић, преседник општине Добрушево, којег је краљ Александар крајем 1928, приликом посете Битољу, одликовао орденом Светог Саве? Истина је другачија: постојао је тај заслужни национални радник на Југу и М. Поповићу је орден уручен од стране великог жупана Добрице Матковића, у Добрушеву, 9. новембра 1928. („Време“, Београд, 11. новембар 1928, стр. 5).

Вест о одликовању националног радника Мирче Поповића, председника општине Добрушево,
родног села С. Вељановског („Време“, Београд, 11. новембар 1928)

 

Стидите се, г. Вељановски – зар толике неистине доликују једном верском достојанственику (неки Вас за то сматрају)?

У овом интервјуу г. Вељановски неистинито приказује, односно инсинуира, као да је цело подручје данашње Републике Северне Македоније, у прошлости било под јурисдикцијом Охридске архиепископије. Он више пута спомиње укинуће Охридске архиепископије од стране турских власти 1767. (годину дана раније укинута је и Пећка патријаршија); оставимо сада по страни што су од Турака оба укинућа „братски“ тражили претходници садашњег патријарха цариградског Вартоломеја, да би раширили своје јурисдикционо подручје. Зато се поставља питање, зна ли г. Вељановски да је тада (17. и 18. век, до 1766) нпр. подручје Скопља, односно Скопске епархије припадало Пећкој патријаршији (Српској цркви) а не Охридској архиепископији? С обзиром на то да се г. Вељановски хвали да је био ватикански стипендиста, вероватно ће у том погледу веровати извештају Франћеска де Леонардиса из 1644. и 1645. године, који се чува у ватиканском архиву (Марко Јачов: Списи Конгрегације за пропаганду вере у Риму о Србима 1622-1644, књ. 1, Београд 1986, стр. 651-658).

Зар му је непознато и постојање (у оквиру Српске цркве, Пећке патријаршије), епархије кратовске и штипске, односно нпр. њеног владике Макарија 1620. године?

Зар му је непознато и, један век раније, страдање кратовског владике Пахомија (1523 – 1541), у време пре обнове Пећке патријаршије. Овај наш страдалник је искључен из цркве и анатемисан „јер је хиротонију примио из руку митрополита Павла (смедеревског – нап. Н. М.) и пристао уз њега у намери да се обнови Српска патријаршија“ (Сава епископ Шумадијски, Српски јерарси, Београд 1996, стр. 395). Да, многострадални су били и у прошлости наши духовни пастири на простору данашње Северне Македоније.

Када смо већ код охридских архиепископа, зар се нпр. архиепископ охридски Симеон (пре тога митрополит рашки од 1526 до 1550 г.) не може назвати српским епископом, иако је био Србин из Рашке и ту, близу реке Рас, сазидао цркву свете великомученице Варваре?

Од 3. мин. 20″ интервјуа даље, г. Вељановски каже: „Црква у Македонији није могла да се обнови (од укидања Охридске архиепископије 1767.) до обнове македонске државе – по Другом светком рату“; дакле, по Вељановском, од 1767. до 1945. није било православне цркве у Македонији!

Да ли је могуће да С. Вељановски, који себе назива „архиепископом охридским“ не зна ко је био канонски (не расколнички и ватиканским новцем школовани) владика охридски од 1920. до 1931. године, а затим до 1936. епископ охридско-битољске епархије? Зар никада није чуо за владику Николаја Велимировића? Да је барем у детињству своје претке питао, можда би нешто и знао…
Мисли ли он то и да се од 1767. до 1945, скоро 180 година његови стари нису крстили, венчавали, сахрањивали у православној вери, да су чекали Јосипа Броза и Лазара Колишевског да дођу на власт и уведу црквени православни поредак у том крају?

Има ли наде за г. с. Вељановског, може ли му се опростити, па и са њим озбиљно поразговарати? Да, свакако. Али – УСЛОВ ЈЕ ДА СЕ ОН ПРЕ ТОГА ИСКРЕНО ПОКАЈЕ!
Да би се за то покајање лакше одлучио, а да би нешто и научио, цитираћу неколико строфа једне старе народне песме из битољског краја (по Спридону Гопчевићу, Беч 1889, стр. 358):

8. Од Девол стана на Елбасан дојдох,
Елбасански србски моми шкипетарски зборет!
20. Од Струмица стана на Серес дојдох,
Серески србски моми гркомански зборет!
25. Од Самоков стана на Пазарџик дојдох,
Пазарџиски србски моми како турски зборет!
29. Од Орханли стана на Никопољ дојдох,
Никопољски србски моми по бугарско зборет!
32. Од Крајова стан до Ломпаланка дојдох,
Ломпалански си те моми просто србско зборет!
60. Од Битоља стана сва Србија пројдох
Сва Србија пројдох, моме ја не најдох
Како тебе бела Маро нигде не најдох

61. Сви градови пројдох у Србија мила
У Србија мила царштина ни наша;
Како тебе, бели Битољ, нигде не најдох!

Аутор: Никола Милованчев

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “О исповести (2019) Г. Стефана Вељановског, који од наше цркве очекује аутокефалност

  1. од еден македонец совет: тамо где можеш имат брата не стварај душмана ! размислите мало ?!?

    1
    11
    1. Bratska sugestija Makedoncu: tvoj savet procitaj i na drugu stranu jer on ima smisla samo ako je univerzalan. Kako brat moze biti brat ako nece bratski istini da pogleda u oci nego bi da bratski odnos gradi na tabuima.

    2. Гдје бре МИ стварамо душмане од вас?? И државу и границе и цркву и име и језик….ништа вас Срби нису кочили! Да вас видим да пробате са Бугарима и Грцима добити неки једнаки третман.
      А ви нама: признали Косово, хапсили владике, бјежите од нас и тражите уточиште код Бугара (што се тиче цркве), говорите да смо вас ми поробили и украли историју…итд!
      Ко бре од кога више прави душмане? Јел дозвољено Србима бар некад да буду повријеђени и да кажу како јесте? Ми вас хљебом, ви нас вазда каменом. И шта велиш: ми од вас правимо душмане??

    3. Каква сте нам то ви браћа кад нас увијек издате чим нас неко надјача. Ко вас је тјерао да скрнавите цркве, фалсификујете натписе на фрескама,, пребијате свештенике. Далеко вам лијепа кућа, сами себи сте исјекли коријене па је питање времена када ће вас прегазити и подијелити између себе Бугари, Грци и Албанци.

  2. Прво, Македонска Православна Црква се вратила својој мајци Српској Православној Цркви. Друго, Македонија је у заједништву са Србијом у Отвореном Балкану и руше све границе међу собом. Треће, све анкете у Македонији показују да су Срби и Србија неприкосновени на питање најближег и највољенијег народа и државе, а такође то важи и за Србију по питању Македонаца. СРБИ И МАКЕДОНЦИ СУ СЛОВЕНСКА ПРАВОСЛАВНА БРАЋА!

    10
    20
    1. Како се вратила? Седам дана па добила аутокефалност. Погледај мало изјаву архиепископа Стефана коју је дао данас за ХРТ, нигде поменуо СПЦ није ал је зато најавио посету папе Северној Македонији и МПЦ.

      18
      5
      1. Синод СПЦ је једногласно дао сагласност за пуну аутономију коју даје Мајка Црква. Знају они много више и шта је било и шта ће бити, а ја имам веру у СПЦ. Аутокефалност се добија тек кад то прихвате и Бугари и Грци, и све друге Православне Цркве, а то не траје недељу дана него много, много дуже

        12
        10
        1. Ekumenizam razara Pravoslavlje. Papi se mogu klanjati i ruku ljubiti Porfirije i ostali redom ali ono što Turci nijesu uspeli ni silom da učine, neće sigurno ni ekumenistički požmirepi.

    2. Kako se vratila, jel ti znaš uopšte šta znači autokefalija. Nije autonomija već autokefalija to su potpuno različite stvari. Samo ti imaj veru i ne veruj svojim očima i ušima, mi smo se zemlje Cara Dušana i Mrnjavcevica odrekli a ti možeš da veruješ koliko hoćeš priča je gotova. Mi smo autokefalnost dali i što se nas tiče to je gotovo a šta će oni da rade sa Bugarima i Grcima ili bilo kim drugim to se više nas ne tiče. Dali smo zadužbine Nemanjića Nato zemlji i komunističkoj crkvi, koja je priznala Kosovo i koja u svakoj prilici glasa protiv Srbije a u korist Albanaca sa Kosova a ti pričaš o nekoj ljubavi, ima li kraja srpskoj naivnosti i gluposti, pa ti ljudi su nam kralja ubili. Srbija i Makedonija u crkvenoj zajednici otvorenog Balkana!?!?!?!? Otvoreni Balkan je američki Nato projekat Madlen Olbrajt još iz 1996-7. Makedonci su sve do skoro držali vladiku SPC Jovana u zatvoru o kakvom bratstvu pobogu pricas, ovo je izdaja i početak cepanja SPC po avnojevskim Brozovim granicama a ti veruj Vučiću koliko hoćeš, za bolje i nisi.

      1. Синод Српске Православне Цркве ЈЕДНОГЛАСНО је дао сагласност за аутономију Македонске Православне Цркве у оквиру СПЦ а затим је и ЈЕДНОГЛАСНО дао и ПРЕДЛОГ да СПЦ као Мајка Црква да аутокефалност МПЦ. Питање старих српских манастира и свих других спорних питања ће се тек решавати у дијалогу са сестринском Македонском Православном Црквом. Православни Словени морају да имају братску љубав и тако ће бити. Шири мржњу негде другде. Ај здраво…

        2
        2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *