ИН4С

ИН4С портал

О. Гојко Перовић о јединству Српске православне цркве и њеном идентитету

1 min read
А што се тиче Његошевог односа према светосавском насљеђу, питао бих такве који то оспоравају, шта значе Његошеве ријечи упућене Матији Бану: ”Треба нам најприје да се српство ослободи и уједини”! Ево ја ћу им рећи да је то порука коју Његош преко Бана шаље србијанском кнезу Александру Карађорђевићу 1848, гдје га позива да њих двојица (кнез и Његош) ”заједно владају над народом слободним и уједињеним”. Том приликом Његош каже, да би што се владања њих двојице тиче најбоље било да кнез иде у Призрен, а да ће Његош – у Пећ!

Отац Гојко Перовић. (Фото: Саво Прелевић)

Тренутно се по друштвеним мрежама шире клевете и убацује смутња према свештенству СПЦ у Црној Гори, а највише и најжешће према онима који су највише јавно експонирани. Ових дана је у том смислу највише обрађивана изјава ректора Цетињске богословије у вези националног назива савремених помјесних цркава у Православљу.

На недавној јавној трибини „Религија, философија и наука у 21. вијеку“ одржаној у подгоричком Пи-Ар центру 12. јуна, одговарајући на питње из публике у вези националних подјела у Православној Цркви, о. Гојко је, између осталог, рекао:

“Српска православна црква није најпримјеренији назив за једну православну цркву, као што није ни руска, ни бугарска. Али није на политичарима да рјешавају како да превазиђемо те националне називе и како ћемо доћи до назива и конституције цркве која нас неће национално оптерећивати.”.

Истом приликом, ректор богословије је додао да тај исти назив јесте и легитиман и легалан и да СПЦ данас у Црној Гори представља једину канонску Цркву. Свакоме ко чује снимак оног што је о. Гојко том приликом рекао биће јасне двије ствари:

– Није било ријечи о неком нарочитом проблему са именом СПЦ, него је начелно говорено о националним називима свих православних цркава, и о проблему унутрашњег не-јединства православних, по том питању.
– Није било ријечи о томе да некоме ДАНАС пада на памет да мијења има СПЦ! Напротив – наглашени су разлози због којих Црква пружа отпор државном настојању да промјени и име и структуру Цркве у Црној Гори.

Међутим, све је то узалуд. Службеници државне безбједности раде пуном паром, и од ове реченице, очигледно истргнуте из контекста, праве ”откриће” некакве издаје и сумњивог дјеловања свештеника. И то баш оног свештеника који све што има прича јавно и без увијања. Свештеника који је у својим јавним наступима јасно исказао свој став, како види Цркву у Црној Гори, њен садашњи идентитет и њену историју.

Ево неких подсјећања на његове иступе на нашем порталу.

Октобар 2019.

1. Јесмо ли ми противници или мрзитељи Црне Горе, ако негирамо потребу да Црква на њеној територији има аутокефалност, или ако доводимо у питање валидност и каноничност оне ”аутокефалности” која је уписана у Уставу Краљевине Црне Горе из 1905. г?

Нити се 1918.г. ИКО од свештенства и вјерног народа међу Црногорцима, побунио против црквеног уједињења, нити данас ИКО од свештеника и вјерног народа тражи (захтјева) издвајање Цркве у Црној Гори из окриља Пећке Патријаршије. Тачка.

Ја имам пуно познаника и пријатеља који би радо промијенили многе ствари у црквеном животу (некоме се не свиђају неке заставе, други не воле неке пјесме, трећи би мијењали боју крова на храмовима, четврти би вољели да се мало више потенцирају неке теме на уштрб других, пети да се смањи пост, шести да се продужи….итд.), али неки јасан став до нивоа захтјева, или уопште свијест о томе шта би такво издвајање донијело (а шта одузело) Цркви у Црној Гори, ја још нити чух, нити виђех….међу свештенством и вјерницима. А знамо се више сви.

Да би нека црквена област уопште претендовала да има сопствену самосталност (или потпуну аутокефалност, ако ћемо данашњом терминологијом) према битним канонима васељенских сабора (Првог, 4. правило и Седмог, 3.правило) она мора имати најмање три епископа – који би били у стању да рукоположе неког четвртог, новог епископа, или да сами себи изаберу поглавара. (Поменута Апостолска правила говоре о двојици или тројици епископа).

Зато, и поред обилне политизације ове теме, морамо имати искључиво канонско расуђивање да је Жичка (Пећка) архиепископија (а од 1766. до 1918.г. Карловачка митрополија) увјек имала ту способност. Црква у Црној Гори (као вјековни саставни дио Пећке архиепископије и патријаршије), нити је имала тај број епископа (све до 1912.г) нити су постојећи епископи показивали интересовање да се одрекну сопственог светосавског насљеђа и титуле ”егзарха пећког трона”.

Свети Сава Благосиља Српчад (у црногорским народним ношњама), Ђорђе Крстић 1891.г.

Први и једини, да га тако називемо – ”трећи епископ” те црквене области био је др Гаврило Дожић који је управо понио титулу пећког митрополита! Занимљиво, ето и у томе се показало, да Православне Цркве у Црној Гори нема без Пећи. А да не говоримо о томе да је управо тај митрополит Гаврило био један од вођа (уз двојицу старијих архијереја Цркве у Краљевини ЦГ) црквено-народног покрета уједињења црногорске црквене области у ширу црквену заједницу.

Он је то био до те мјере – да је касније постао најприје митрополит Црногорско-приморски СПЦ, а потом и српски патријарх! Инсистирање на статуту Синода Цркве у Краљевини, насупрот јасно израженој вољи све тројице епсикопа те Цркве, и свег свештенства, и цијелог народа – јесте упрво сувопарно и нецрквено резоновање. Јер рецимо 99. и 118. правило чувеног Картагинског сабора, истичу народну вољу као пресудну у таквим граничним и преломин ситуацијама. ”Ако послије смрти свог епсикопа, народ није хтио имати свога епископа, него је зажелио придружити се области другог неког епископа, ово му се не мора забранити”!

А ствар је још очигледнија када су у питању судске инстанце неке самосталне цркве (без којих опет, нема говора о пуној аутокефалности). Црквени канони Првог, Другог и Четвртог васељенских сабора прописују четири или више епископа као минималан број да би се могло евентуално судити једном епископу, ако дође до тога.

Знам да ће се неки људи запитати зар све ове ствари није знао епископ др Никодим Милаш, чувени црквени правник, када је писао уставе за ”Св Синод” и за ”православне конзисторије” у Краљевини Црној Гори (у којима Цркву у Црној Гори назива ”аутокефалном”) и онда када је у једном другом свом дјелу ”Православно црквено право” поновио тај исти став?

Епископ Далматински, Никодим Милаш; фото: snv.hr

Нека ми се не замјери ако се присјетим једне полемике два сарадника и научника Димитрија Руварца и Никодима Милаша у вези оправданости проглашења ”српске патријаршије” у Сремским Карловцима 1848.г.? Не зна се ко је већи и плоднији научник од њих двојице, али су се по овом питању разилазили. У тој међусобној преписци, др Никодим Милаш, на једном мјесту признаје да је њему била непозната грамата којом је 1710.г. пећки патријарх Калиник дао аутономију Карловачкој ( Крушедолској ) митрополији. А данас, о тој важној грамати, уче средњошколци у богословијама.

Ово вјероватно није једини доказ против Милашеве ”непогрешивости” кад је у питању његово сагледавање историје Балкана и свих њених детаља. Јер, једно је познавати и тумачити каноне, па и историју Цркве на подручју Хабзбуршке монархије, гдје је живио и дјеловао, и имао приступе архивама др Никодим Милаш, – а нешто сасвим друго бити познавалац савремених црквених прилика изван државе у којој живи. О томе бјелодано свједочи и Милашево позивање на атинску Синтагму као извор става о ”аутокефалности цркве у ЦГ”. Прочитате ли пажљиво навод о аутокефалности у тој Синтагми из 1855.г., видјећете да се њени аутори ограђују од поменутог става и позивају се на Цркву у Русији. Опет, занимљиво је да се у том исказу као поглавар те ”аутокефалне” цркве помиње владика Петар Патровић – не знамо тачно који од двојице Његоша – и да му се наводи титула ”егзарх пећког трона”. Вјерујем да су очигледно недовољно информисани аутори овог списа могли да нагађају око канонско-правног статуса Цркве у Црној Гори, али откуд њима ”егзарх пећког трона” везан за Петра Патровића, ако ову титулу збиља нијесу носили Свети Петар Цетињски или Петар Други Петровић Његош?

А ако ико зна да наша Црква у Црној Гори није имала капацитета за ”аутокефалност” – то су Руси. Они су нам рукополагали кандидате за владике. Они су давали благослове за план и програм богословије на Цетињу, и новац за рад – како те школе, тако и тзв. Дјевојачког института. Високо теолошко образовање, код њих су стицали наши клирици. Они су штампали наше црквене књиге…

Круг се, очигледно затвара, пред непобитном чињеницом да је епископ Никодим Милаш и устврдио и правно уобличио а самим тим и разгласио ”аутокефалност” Цетињске митрополије, упркос њеној крајњој атипичности. Зашто? Како би Његош рекао ”Не хће Србин издати Србина”.

И Никодим Милаш, и краљ Никола и Митрофан Бан, поред своје конфесионалне православне припадности, били су заокупљени једном истом националном идејом српског уједињења и ослобођења. Није било основа да Србин Милаш, у ери национал-романтизма, њему савремну Црну Гору види и доживи другачије до као једну од двије српске краљевине (како је то децидно и јасно именовао и сами црногорски господар).

У том контексту, он се није налазио у својству инспектора који ”све зна” и који не би хтио да одобри или да верификује нешто што нема пуни капацитет, – него је прије био у улози ”старијег брата” који, баш зато што ”све зна” (или ”види доста”) – жмури на једно око или гледа кроз прсте, да би млађем помогао да се уздигне и стане на ноге. Ја бар то тако видим.

Otac Gojko Perović
Отац Гојко Перовић

2. Хоће ли Вас сада неко оптужити за српски национализам, и за ”наметање српства” – Црногорцима?

Ја уопште не говорим о савременом националном осјећају код било кога од читалаца овог текста. Нити данас Црква поставља питање нечијег националног опредјељења, као услов припадности Цркви. Нити је мени, или било ком свештенику СПЦ циљ и намјера да модификујем нечији национални идентитет. Ово је Црква свих, а њено званично име не значи да су сви њени вјерници Срби. Као што ни име државе Црне Горе не значи да су сви њени грађани Црногорци по нацији. Или сам нешто пропустио?

Ово у вези епископа Никодима Милаша је само осврт на чињенице прошлости из којих свак може да извуче свој закључак. Неко ће наћи разлога да се поистовјети са тим чињеницама, а неко ће их осудити и свој идентитет градити супротно од њих.

Епископ Даламатински др Никодим Милаш, митрополит Цетињски Митрофан Бан и краљ Црне Горе Никола Петровић били су Срби, и то они ”велики” – у смислу њиховог националног рада и ангажовања.

А с обзиром да они дјелују у епохи израженог национал-романтизма, слободан сам да протумачим да је тај њихов осјећај био јака покретачка снага свих њихових дјела (па погледајте само списе које су они оставили за собом и све ће вам бити јасно . Отуда закључујем да је и овај подухват у вези цркевних устава у Црној Гори био вођен више тиме него бригом о канонима. Понављам, Никодим је у Црној Гори гост, није упознат са свим детаљима и нијансама наше црквене реалности. А хоће да помогне, да се нађе Николи при руци – што се каже.

Овоме треба додати да је он, прије постављења за епископа Далматинског (и прије писања црквених устава за Црну Гору), једно вријеме боравио у Србији и чак је тамо кратко био изабран за ректора Београдске богословије. Отуда је буквално, на правди Бога, протјеран због спллетки и неповјерења неких људи, под оптужбама да је дошао ”да шири унију и папски утицај” у Србију. Збиља парадоксално, – јер нема већег ни плодоноснијег борца против уније и покатоличења Срба у Далмацији, од њега. То га је тешко погодило, и као православца и као Србина, и више никад није хтио тамо да се врати, иако су га касније звали да буде Београдски митрополит.

Ја бих у том свјетлу посматрао све ово. Њему је Црна Гора, као држава са тада израженом српском националном идеологијом, била онај покретач тзв. Пијемонт будућег свесрпског уједињења. И зато му није био проблем да мало дода, да уљепша ствари – како би се прилике у тој земљи административно уредиле. Није на одмет поменути и оно о чему пише др Љ. Д. Јакшић да ових ”устава за синод и конзисторије” у ЦГ, нема на обимном и детаљном списку ауторских дјела Никодима Милаша које је он, пред крај живота, сам сачинио. Можда је просто заборавио да наведе, а можда је сматрао да то и нијесу била дјела која најбоље репрезентују његов научни реноме.

Март 2019.

Па добро сад, како се разабрати у том историјском клупку? Изгледа да се од 1453, па до 20.вијека, све одлуке цариградског патријарха, мање-више тичу султановог утицаја. Некад је тај утицај био против српске црквене самосталности, а некад у њену корист. Гдје је ту Божији благослов?

– Е ту треба бити опрезан. Врло опрезан. Султанов утицај не треба изједначити са одсуством благослова! То – никакао! Цариградски патријарх све вријеме има Божији благослов да ”буде први међу једнаким”, да окупља друге патријархе да помаже друге цркве. А са друге стране и султан је Божији створ.

Може Бог и њега усмјерити, па и надахнути да учини нешто што ће помоћи патријарху. Као што је накада у Старом Завјету, надахнуо Бог незнабожачког цара Кира, владара Персије, да изда указ о обнови Соломоновог храма ( а таквих је прмјера безброј ), тако и исламски владар и окупатор, по промислу Божјем, може утицати и на неке позитивне одлуке, корисне за Цркву.

Пећка патријаршија

А ако ме питате како ја разликујем – који је султанов утицај исправан, онај из 1531. или онај из 1557. – рећи ћу вам, врло просто: ја сам из Црне Горе и за мене нема дилеме, да је обнова Пећке патријаршије позитиван чин, а њено укинуће да је негативан!

Какаве то има директне везе са тим што сте ви из Црне Горе?

– Има велике везе. Управо су ту разлози мога чуђења, како неко из Црне Горе, ма којој опцији да припада, може да дисквалификује самобитност Пећке патријаршије? Питам ја такве – ко је рукополагао зетске и црногорске владике? Пећки патријарх или охридски архиепсикоп?

Како се неко бори за добробит православља у Црној Гори и за напредак Цркве у Црној Гори (ма како да је схватао и доживљавао) а да се из петних жила труди да дискредитује ону патријаршију која је хиротонисала све нама познате цетињске митрополите? Баш су историја и живот Цетињске митрополије најбољи докази аутокефалности Пећке патријаршије. Јер нијесу наши црногорски кандидати за владике ишли у Цариград ни у Охрид на хиротонију – него у Пећку цркву. Ону цркву, за коју Св. Петар Цетињски каже Црногорцима и Брђанима 1822.г.: ”у коју су патријари наши стојали, и коју су цари наши оградили”!

И ето, да овај осврт завршим са нашом црногорском историјом. Не можемо имати двоструке аршине. Ако смо спремни да са правом величамо отпор Црногораца руском црквеном синоду (из 1804.), кад су се Руси о Светом Петру Цетињском изјашњавали више политички него црквено (и у ком отпору се јасно може прочитати везаност Црногораца за Пећку патријаршију чак и онда кад је нема, кад је укинута), онда морамо и у писму четири патријарха из 1531. препознати исти ”однос снага” међу ”великима” и ”малима”, а у дјелу Митрополита Павла из Смедерева, видјети исту ону искру коју су носили Црногорци вјековима, чувајући Цетиње као ”једину слободну светосавску столицу” (како рече предсједник краљевске Владе Црне Горе Лазар Томановић, у свом говору, приликом проглашења краљевине 1910.г.).

Април 2019.

Оче Гојко, морали смо поново да вам се обратимо, иако сте сами рекли да је врло дискутабилна вриједност јавне полемике са свим и сваким ко била шта напише против Цркве у овдашњим медијима. Ових дана жестока је медијска кампања која доводи у питање православни карактер историје Превлачког манастира, а јавност је претрпана текстовима који оспоравају важност светосавске традиције на самој Превлаци и уопште на овим просторима. Затим, говори се о томе како је крајем 15. вијека на Цетињу успостављена ”аутокефална ЦПЦ”, те да се ”светосавски епископ” Зете баш у то доба – поунијатио.

– Наша је дужност да разјаснимо ствари и демантујемо неистине, јер је наишло вријеме када недобронамјерни текстови лако налазе пут до бројних читалаца, поготово до оних који немају елементарно предзнање и лако падају под утицај идеолошких пропаганди. Мада, свакоме иоле писменом је јасно да нема никакве аутокефалне цркве у Зети у вријеме Црнојевића и у доба оснивања Цетињског манастира. Тај који тако нешто тврди – и сам зна да говори неистину, па, да би лакше пласирао своје кривотворење, засипа га новим неистинама, већим и бесмисленијим од претходних.

Зетска епископија је основана у древном Превлачком манастиру настојањем Светог Саве, управо у вријеме добијања црквене самосталности за Жичку архиепископију, 1219, или коју годину послије тога. Тачније, епископија са сједиштем на Превлаци код Тивта, саставни је дио Жичке архиепископије. Та православна епархија на Превлаци – прва је јасно профилисана црквена организација Православне цркве, из времена послије раскола некад јединствене хришћанске Цркве. Она ће бити уздигнута на ранг митрополије ( који има и до данас ) 1346.г., оног момента (и баш поводом тога), када њена мајка црква, Пећка (раније – Жичка) архиепископија, буде уздигнута у ранг патријаршије. Дакле, то што већ 800 година у Црној Гори имамо организовану источно-православну цркву (а до тада је постојала јединствена православна и католичанска црквена структура), и што се њена средишња епархија титулише као митрополија (а отуда и звање цетињских митрополита – централни пршљен црногорске историјске кичме), заслуга је, и плод рада пећких архиепископа, односно патријараха!

И у вријеме њеног оснивања, и у моменту уздизања у ранг митрополије, ова православна епархија столује у Манастиру Св. архангела Михаила на Превлаци код Тивта! То су они основни, школски подаци од којих се почиње. Ко њих не помене, а хоће да разглаба о Превлаци и да анализира њен историјат, тај и такав, није добронамјеран. А баш су такви квази-историчари у овдашњим медијима, који се, из дана у дан врло некомпетентно баве Црквом и њеном историјом.

Истовремено са скривањем ових уџбеничких података о Превлаци, иде ”у пакету” и једна ноторна неистина о ”самоукинућу” или ”гашењу” зетске епископске столице средином 15. вијека!? Та неистина каже, боље рећи – лаже, сљедеће: зетски епископ се усљед млетачког надирања и других политичких турбуленција иселио са Превлаке и кренуо на исток (што је неоспорно), а онда је примио латинску унију (признао папску власт) док је столовао у Пречистој Крајинској (е то је чиста лаж)!!!

Таквим чином престао је да постоји као православни поглавар у Зети, што је нагнало Црнојевиће да на Цетињу формирају – ни мање ни више него – аутокефалну Цркву са митрополитима Висарионом и Вавилом на челу (а то је збиља обмана здравог разума и прекрајање неоспорних чињеница)!!!

Пречиста Крајинска; фото: berinfo.me

Истина је доста другачија:

1) Тачно је да је у Крајини у то вријеме дјеловао унијатски архиепископ. Само, то није зетски епископ који се поунијатио, него од Млетака наметани и инструисани архијереј, који чак није ни био Словен, него највјероватније Грк. (О овоме пише Ристо Ковијанић у публикацији ”Помени црногорских племена у которском архиву”.) Он је, очигледно против народне воље већ почео да поставља своје свештенике по парохијама и био је оличење млетачког покушаја да се крајеви Зете ставе под јурисдикцију римског папе. (У овом раздобљу, након Ферарско – флорентинске уније 1439.г., многе грчке области су на неко вријеме биле под утицајем унијатске пропаганде.)Није непознато да су исти ти Млечани у вријеме крсташких ратова у Цариграду поставили ”свога” унијатског патријарха. Имали су традицију таквог насилног дјеловања.

Због такве појаве и таквог млетачког настојања, Збор Зећана на челу са Стефаном Црнојевићем 1455.г. у манастиру Врањина, пристаје на политичку сарадњу са Млецима, али наглашава да не жели управу ”латинског архиепископа из Крајине”, него да буду ”од наше вјере настојници наших цркава”. Па се даље тражи, још недвосмисленије, да се мора ”поставити митрополит словенске вјере” јер се овај из крајине ”назива митрополитом Зете”, – иако га, очевидно, народ тако не доживљава!

Збиља је некоректно прећутати да се тај сабор одвија у вријеме опште нестабилности православља (2 године прије тога Цариград пада под Турке, а коју годину потом пашће и Смедерево, односно Србија заједно са својим црквеним сједиштем – а оно је уједно представљао и црквено поглаварство зетских митрополита), па се није чудити што је и сама позиција Зетског митрополита доведена у питање, односно – на њу се вршио притисак! Ово неће бити први пут да због удара на патријаршију у Пећи (тада у Смедереву) бива уздрмана и катедра епископа у Зети. Међутим, Стефан са Зећанима наставља политику дотадашњег господара Зете – Ђурађа Бранковића која је била изразито анти-унијатска.

Поглавари Зете су се нашли у незавидној ситуацији, да од Млечана траже дозволу да поставе свог православног епископа. Међутим, ова тренутна ”изолованост” Цркве у Зети није посљедица никакве сецесије од патријаршије нити неког духовног заокрета у њеном живот, већ велике невоље која је задесила православни Блакан – о којој невољи сликовито говоре уводна слова штампаних дјела на Цетињу, крајем 15. вјека.

Дакле, Србија Бранковића (гдје се налази сједиште српске аутокефалне цркве: Пећ, Жича, Смедерево) је против уније; Зета (поглавари и народ) су против уније – и сад неко тврди да се, у таквим колностима, зетски митрополит поунијатио и ”самоугасио”!!??

Па управо се поменути Зетски збор 1455.г. одржава у светосавском немањићком манастиру Врањина, подигнутом 1224. године, у ком су сахрањени земни остаци првог зетског епископа Илариона (постављеног на ту службу управо руком Светог Саве). Имам слободу да примјетим да је сабирање народних главара на том мјесту, и тражење Млечанима да им се постави ”митрополит словенске вјере” – доказ жеље Црнојевића да имају континуитет са том светосавском столицом.

Светосавско сабрање у манастиру Врањина; фото: СПЦ

Коначно, титула владика који су са Иваном Црнојевићем основали Цетињски манастир и покренули са Ђурађем Црнојевићем рад црквене штампарије – иста је као и титула митрополита са Превлаке код Тивта, а она гласи: зетски митрополит!

Писани траг који те прве цетињске владике остављају за собом говори о континуитету са традицијом Немањића и светосавском црквом. Зато је скроз нетачна тврдња да је 1485 године на Цетињу ”утемељена катедра нове аутокефалне цркве”. На крају крајева, неко је (а зна се ко је то радио вјековима) морао хиротонисати митрополите Висариона и Вавилу.

Недостатак историјске грађе која би нам открила имена тих пећких патријараха или епископа под њиховом управом – који су рукоположили цетињске владике, свакако нам не даје за право да тврдимо да их је хиротонисао Иван Црнојевић – световни владар!

Симбол државе Ивана Црнојевића – доказ континуитета са Немањићима

И на крају – ”бијели двоглави орао спуштених крила” кога за свој симбол узима држава Ивана Црнојевића, заиста је најсликовитији показатељ континуитета са државним и династичким током Немањића. Овим се наглашава да слободна Зета = Иван-беговина, наставља тековине средњовјековне Зете Немањића. Претпостављам, да су нашим модерним истраживачима, сопствене очи од неке користи, када пореде, анализирају и закључују…

Упада у очи да се оспоравање везе Цркве у Зети са Пећком патријаршијом углавном везује за неке нередовне и катастрофалне околности – какве су ове о којима говоримо. Међутим, чим би се ствари довеле у ред, јасно је да се тада та веза не може оспорити. Каква ”аутокефална црква” у 15. вијеку на Цетињу, кад већ у 16.вијеку долази до обнављања Пећке патријаршије, под патријарсима Соколовићима из Пиве? Млетачки чиновник и путописац М. Болица, записује 1614.г. да су ”цетињски митрополити под влашћу пећког патријарха”!

Неколико деценија потом, Свети Василије Острошки, слава му и милост, биће хиротинисан за епископа херцеговачког у Пећкој Патријаршији!

kletva
Свети Василије Острошки, похвало рода нашег

Митрополите Висариона Бајицу Бориловића, Саву Очинића и све Петровиће до Његоша, хиротонисаће или пећки патријарх, или епископи који ће то учинити у име тог патријарха.

Кажете – сви Петровићи до Његоша. Управо се у том оспоравању светосавског идентитета Превлаке потеже Његошево име, као некакав доказ дисконтинуитета са Светим Савом. Од наводне чињенице да Његош никад није поменуо Светог Саву, па до врло комплексне приче о томе како је извјесна бокешка удовица манастир Превлаку завјештала Његошу.

– Сва је прилика да је та удовица – Екатерина Властелиновић, боље познавала црногорску историју и историју Цркве од ових наших, за црквена питања, приучених публициста. Она је знала или наслућивала све ово што смо горе изнијели. Била је свјесна да Превлака више припада Његошу, као насљеднику зетских митропилита, него задарском (далматинском) епсикопу Јеротеју Мутибарићу. Њен поступак завјештања Превлаке Његошу лично, сматрам Богом надахнутим. Божија промисао је ту ставила свој прст и распршила све дилеме око везе Манастира Превлаке (светосавске катедре) са Цетињском митрополијом.

А што се тиче Његошевог односа према светосавском насљеђу, питао бих такве који то оспоравају, шта значе Његошеве ријечи упућене Матији Бану: ”Треба нам најприје да се српство ослободи и уједини”! Ево ја ћу им рећи да је то порука коју Његош преко Бана шаље србијанском кнезу Александру Карађорђевићу 1848, гдје га позива да њих двојица (кнез и Његош) ”заједно владају над народом слободним и уједињеним”. Том приликом Његош каже, да би што се владања њих двојице тиче најбоље било да кнез иде у Призрен, а да ће Његош – у Пећ!

Кад се каже да Његош није помињао Светог Саву, ја питам све – је ли негдје Његош помињао Светог Ђорђа, своју крсну славу? Или Светог Николу, или неког другог великог светитеља? Колико ја знам није записано. Треба ли из тога извући закључак да Његош није славио своју крсну славу?

Шта год се о томе мислило, и какви год закључци слиједили, Његошев рјечник више обилује терминилогијом философије и национал-романтизма него рецимо патристике или агиологије. Али, то, по мени, не умањује богословски карактер његовог дјела. Једноставно, Његош нема кад, да помене Светог Саву – од Обилића и Лазара! Он више пјева о Косову, него о Светој Гори. Једноставно је то тако, и – паметноме доста!

Србски буквар из 1836. г./Петар Други Петровић Његош

У посљедњем анти-црквеном памфлету који дискутује о историји Превлаке, тврди се да у току 170 година немањићке управе Зетом није изграђено више од три цркве? А то се онда узима као доказ тези да се ”православље Намањића” није ”примило” на овим просторима. Може ли то бити тачно?

Може бити да се православље није примило у њиховим главама, што је њихово легитимно право – али их то не ослобађа од одговорности да причају истину.

Дакле, у вријеме Немањића, изграђено је пет великих и значајних црногорских манастира (наглашавам – ријеч је само о манастирима): садашња парохијска црква Св. Петра и Павла у Бијелом Пољу (1190.), манастир Ђурђеви Ступови (1213.), манастир Врањина (1224.), манастир Морача (1252.) и манастир Дуљево (1348.). То су манастирске цркве о којима имамо јасне и непобитне податке. Поред њих имамо 15 цркава на територији данашње Црне Горе које су посвећене Светом Сави! Ето – већ смо стигли до 20 светосавских цркава!

Morača
Манастир Морача

А колико само породица данас у Црној Гори славе Светог Саву као своју крсну славу? А да не говоримо о бројним манастирима и црквама о чијој изградњи немамо разговјетне историјске изворе, али имамо богато народно предање да су их или саградили или обновили Намањићи? Можемо ли, само зато што немамо писани извор и материјални доказ, одбацити тек тако народно предање? Озбиљан научник то никад не би урадио, али као што смо рекли у претходном разговору, овдје немамо посла са науком, него да недобронамјерним политиканством.

Прочитајте још:

(ВИДЕО) Водитељка и гост „зумирали“ СПЦ на РТЦГ: Рушење манастира – КОРАК НАПРИЈЕД за Црну Гору

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

45 thoughts on “О. Гојко Перовић о јединству Српске православне цркве и њеном идентитету

  1. “Наша је дужност да разјаснимо ствари и демантујемо неистине, јер је наишло вријеме када недобронамјерни текстови лако налазе пут до бројних читалаца, поготово до оних који немају елементарно предзнање и лако падају под утицај идеолошких пропаганди”.
    Као што рече о. Гојко Перовић (цитирано под наводима), а да са разјасне неке битне ствари, може ли се утврдити истина: када је и где крунисан и миропомазан Књаз Никола I Петровић? У лажи се иде толико далеко да се још и тврди да је Крунисан са Круном Светог Краља Стефана Дечанског? Истина је мало другачија: НИТИ ЈЕ КРУНИСАН, а НИТИ МИРОПОМАЗАН!!! Једноставно је ПРОГЛАШЕН или боље речено САМОПРОГЛАШЕН (исто као и његов унук – непоменик Регент Александар I Карађорђевић). Не може се ИСТИНА подупирати ЛАЖИМА!!!
    Ево још једног цитата у тексту из говора о. Гојка: “(како рече предсједник краљевске Владе Црне Горе Лазар Томановић, у свом говору, приликом проглашења краљевине 1910.г.)”
    ЗАКЉУЧАК: Књаз Никола I Петровић није НИКАДА и НИГДЕ Крунисан нити Миропомазан за Краља!!!

  2. Oce Gojko batali se vise price oko imena Crkve. To je davno riješeno. Samo Srpska Pravoslavna Crkva. Nikakva bezimena Pravoslavna Crkva.

    22
  3. КАКО МОНТЕНЕГРИНИМА НЕ СМЕТА РИМОКАТОЛИЧКА ЦРКВА? СВЕ ЈЕ У РЕДУ -СЕДИШТЕ ЈЕ У ВАТИКАНУ! ЛАКШЕ ИМ ЈЕ ДА ТО ПРЕТВОРЕ У СВОЈ ЦПЦ! НЕКА ПРОБАЈУ,ДА ВИДИМО ШТА ЋЕ ВАТИКАН ДА ИМ КАЖЕ! НАША СПЦ ЈЕ НАСТАЛА ПРЕ ДРЖАВЕ ЦРНА ГОРА И НЕ ДАМО ЈЕ !ОТАЦ ГОЈКО ЈЕ ОБЈАСНИО ГОДИНЕ КАДА СУ МАНАСТИРИ ГРАЂЕНИ И КО ИХ ЈЕ ГРАДИО! ПУНО ЗДРАВЉА ОЦУ ГОЈКУ И ЊЕГОВОЈ ПОРОДИЦИ!

    4
    3
  4. Перовић је прави Црногорац, Цетињанин, коме су Црна Гора, Бог и Српство вјенчани у вечности!

    Није ни чудо да Митрополит има апсолутно повјерење у њега.

    Пљују га само Новоцрногорци, сљедбеници Дрљевића и равногорци, сљедбеници Ђуришића. Како су сарађивали 1945. године, тако и данас сарађују.

    9
    19
  5. Доста је приче. 

    #
     

    (од ономад)

    Нешто друго је примарно проблематично. 

    41., На стратишту, испред јаме Гавраница, испланирано убијање — том приликом пушкама, што се није поновило јер су се и међусобно израњавали лоше се распоредивши — кад су прикривени припуцали по комшијама Србима из Горњег Храсна, р(иј)ечи Јове Ђоге онима који су их довели на (увели у припремљено) место —  „Браћо Хрвати, неко нас поби!“

    Стање свести које постоји и данас. 

  6. Svi iole pismeni znaju da su ovu državu gradili svetitelji, mitropoliti i vladike i da je srpska pravoslavna crkva starija od države, ovu zemlju su gradili naši preci od nemanjića, petrovića, a to što neko hoće , želi da stvori neki novi indetitet po uzoru na milovana đilasa , sekule drljevića to je već bolest, necemo dozvoliti jednim bezbožnicima, ustašama da nam otmu ono sto nam je ostalo ono najsvetije, a to je naša crkva naš jezik. Represija ovoga režima je jasan dokaz da im je kraj na pragu. Svi će odgovarati za hapšenje, progone prebijanja platit će za sve sto su radili glibave ustaše !!!!!!!

    20
    1
  7. Naziv naše pomesne Crkve može biti različit. Kao što to nije pitanje koje treba da pokreće država, nije ni mesto ni vreme da to pitanje u kontekstu borbe za očuvanje svetinja pokreću neovlašćeni sveštenici. Postoji Sveti Arhijerejski Sabor pa neka đed tamo kroz svoja usta kaže šta ima.

    19
    1
    1. Ни Сабор не би смио да мијења оно што је Свети отац наш Сава Равноапостол установио као јединствену српскојезичну Цркву, а камо ли поп Гојко.

      28
  8. Slusao Sam Perovica I mislim da mu je ovo bio jedan od najlosijih govora. Ponijela ga gradjanastina I sigurno da je dostaljudi zamislio. Jer suatinski je rekao da bi promijeno ime da se ne boji od reakcije Joanikija. Jos je losija vasa reakcija koja svako misljenje koje je sumnjicavo Prema Perovicu Udbasko. Steta sto srpski I pravoslavni narod nema kapaciteta da otvori ni jednu debatu vec se Evo glavni srpski mediji u CG ponasaju kao I Djukanovicevi.

    26
    6
  9. partija nemoze samostalno pobijediti evo vam sve da vam nabrojim ako mislite pod ovim izbornim uslovima da izadjete na izbore ka ovi u srbiji onda ste potpisali politicko samoubistvo ako dps tj milo nece onda bojkot i obavijestiti medjunarodnu javnost eto vam sad abazovic u pokrtu zelenih pa neka on pokrene to pitanje, znaci front , demokrate , ura , snp, demos , ucg, prava , radnicka partija izvolite gospodo ako necete ako necete onda otac gojko sa jednom listom i svi vi iz opozicije ste gotovi.

    2
    14
  10. a ako nece ti preuzni komandu u svoje ruke ima u crnoj gori pametnijih i boljih i moralnijih od ovih nazovi opozicionara koji nista ne mogu ili nece da ucine iz njima znanih razloga da smijene ovu vlast i valjda nece opozicija izaci na izbore bez sveobuhvatnih izbornih reformi. vidjeli smo danas ovoga hotelijera husovica pa ovoga podzmirepa andriju popovica koji nema stranku pa onog iz hgi kakav sljam . eto frontasi danas ste napravili najbolji potez od kad ste usli u skupstinu nijeste htjeli da diskujete dok ne dodje stankovic pa to ste trebali da radite i kad je milic optuzio marovica za one 400 milona koje je oteo narodu i kad ste trazili da dodje katnic a on nije htio sto onda nijeste napustili skupstinu ili kod afere stanovi pa najglavnije koverta na pustite ljudi tu zadrugu okrenite se saradnji izmedju sebe, znaci ovako ljudi nijedna

    10
    8
  11. i na litijama da se viore one zastave koje su se viorile i prije korone i one kralja nikole i ove trobojke i da se puste one pjesme kojev su ranije bile crnogorcevicke i ostalih uzeti jedan kombi ili kamioncic sa agregatom i sa zvucnicima pustati muziku kroz gradove i normalno i druge parole osim ne damo svetinje jer ne idemo u pozoriste jer se borimo za svoja prava koja su nam pogazena evo 30 god i obavezno pustiti spot one dvije male djevojcice sa onim spotomiz cacka zasto nas mitropolit amfilohije ogranicava , znaci oni mogu po diskotekama i evo danas ste vidjeli otvaranje ovoga restorana 13 juli klike iz plantaza bez ikakve distance dje bio nkt da vidi ove diskoteke . oce gojko sinoc sam gleda iz bara tvoj govor nesto izuzetno zato u svakom gradu predvodi litije jer je pravo uzivanje tevbe slusati i ti si jedini kome narod vjeruje,i sad ponovo pozivamo opozicijuda se ujedini i da djeluju u jednoj ili dvije kolone

    14
    4
    1. Srbi imaju srece da imaju bozjeg coveka Amfilohija naseg djeda,njemu veruju,njega slusaju
      a ti mesetari do mile volje zato si i placen

      8
      8
  12. evo vam papovici , andrijasevici , rastoderi , adzici i drugi milovi kolumnisti i publicisti dobili ste sto ste trazili . otac gojko perovic je enciklopedija za sve u crnoj gori i sire sto se ove materije ili crkve tice tako da nemojte da se usudite da polemisete sa njim i osporavate sve ove cinjenice zbog milovih interesa i pojedinih struktura sa zapa da a cudi me sto se u ovo ne ukljuci i irinej srpski ali izgleda da on ne smije od vucica koji je u saradnji sa milom donio ovaj zakon po naredjenje zapada jer su obadvojica uceijenjeni zbog sverca i kriminala i lopovluka svoje drzave. ko misli dobro narodu ovo mu je sve jasno , zato oce gojko nema vise price sa izdajnicima svoga roda nego da mi nastavimo sa litijama.

    26
    8
    1. Апсолутно! Енциклопедија и човјек који је многе наше противнике разоружао оним чиме хришћанин једино може – ријечју и љубављу!

      13
      14
  13. U ustavu istocne nemacke je stajalo da se zemlja zove Nemacka Demokratska Republika. U ustavu moze svasta da stoji, sto ne znaci da je tacno. U krajnjem slucaju, cak i da je bila autokefalna, kakve to veze ima sa Djukanovicem. Bilo je i dusanovo carstvo pa vise nije. To je pitanje samih vernika a oni ocigledno nece autokefalnost.
    Besmisleno je da neko bude crnogorac i pravoslavan. Nesto sto je izmislio Musolini 1941 ne moze da pretenduje na istoriju pre toga. Kao kad bi bosnjaci trazili bosnjacku pravoslavnu crkvu u RS. Besmileno, jer od onog momenta kad si postao bosnjak odrednica ti je islam a ne pravoslavlje. Razumem da crnogorci mogu da budu fasisti ili komunisti (sto su ideologije koje su ih stvorile), ali besmisleno je da zele da budu tradicionalni pravoslavci. U stvari i necete, nego samo ocete da otmete crkvenu imovinu da bi lakse pokatolicili narod. To je kao onaj dekan sto je posle sto godina izrezivao srpske natpise sa pradjedovog groba. To nije problem ako je profesor jedini naslednik, pa on onda ima pravo da pradjedu podigne i turbe ako oce. Ali problem nastaje onda kad pradjed ima jos zivih naslednika koji su ostali srbi. Onda oni kazu profesoru, stani malo burazeru, to je i moj pradjed, i ti ne mas pravo da mu prekucavas grob i da ga posthumno sunetis. E to je sadasnja situacija u crnoj gori. Da su svi izdali niko ne bi bio izdajnik (to bi se sve zvalo istorijski proces). Posto pola naroda nije izdalo pradjedove, izdajnici imaju ogledalo da se vide kao izdajnici, i jako im smeta. S obzirom da izdajnici vladaju uz pomoc 25% nacionalnih manjina, cim se izmene evropske okolnosti bice jedno veliko – aufiderzen montenegro.

    37
    4
    1. Koje pradjedove nije izdalo? Je li one koji su u ustavu napisali da im je crkva autokefalna I bez kojih se nije mogao postaviti Vladika Crnogorski. Je li one pradjedove koji se nisu smeli vratiti legalno u Crnu Goru nego su u Gaetu živjeli. Je li o tim pradjedovima pričaš. Ili možda o pradjedovima porodice Zvicer kome su cijelu familiju zapalili. Možda na njih misliš? Sedi ti u Novi Sad i ne komentarisi Crnu Goru.

      2
      28
      1. јесу ти митрполити хиротонисани у црној гори? нису. а нису могли јер је црква била само аутокефална али не и независна.

        2
        10
          1. рекао сам ти да мућнеш главом. ајде мућни. празно па звечи?а такве су монтенегринске главе

  14. посматрајући из србије иступања оца перовића стекао сам утисак да он нема свест да се у узаврелој ситуацији која је тренутно у црној гори не може у јавним иступима говорити као на научном скупу. монтенегрини једва чекају да пронађу тројанског коња у редовима СПЦ. опширне и са много дигресија изјаве оца перовића су душу дале за то да се из њих извади оно што монтенегринима одговара и да испадне да је он тај тројански коњ. уредништво му је сада помогло али било би добро да он убудуће поведе рачуна да га све време слушају и непријатељи. биће времена за дискусије којима је отац перовић очевидно и вичан и за које има знања али нека сада буде концизнији. монтретегрини никада нису успели да изврну неку изјаву митополита амфилохија. нека се отац перовић тренутно у изјавама угледа на митрополитов стил.

    48
    2
    1. Kakvi Montenegrini kakvi bakrači, covjek kaže neprimjereno je da se Crkva u cg zove Srpska Pravoslavna Crkva..ej.. Sve vise liči na Dzakovića

      13
      2
  15. Nemojte ni VI OČE GOJKO davati povoda pa neće udba imati šta da istrgne iz konteksta….,,smeta pojedincima i to ateistima, Veljim crnogircima“ naziv SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA….ajte molim vas treba li SRBIMA da smeta što se zove MITROPOLIJA CRNOGORSKO PRIMORSKA naravno da ne kao što i ne smeta….. A kome smetaju nazivi eto čiraša eto lajovića dvije organizacije imate velji ateisti crnogorci pa birajte.

    56
    5
    1. Ево мени смета што МЦП има сједиште на цетињу па ме митрополит не ферма.

      14
      3
  16. сахрањено србство и разапето православље каже:

    руше Србску цркву и нацију и из њених остатака по тамних сила пројектима , њихове слуге стварају њихове нове црквице и нацијице , само србства да се лише , све уз здушну подршку превареног народа, који за њима ходећи , мисле да Богу службу чине, а уствари себе живе сахрањују.

    37
    5
  17. Samo objasni kako u ustavu kraljevine Crne Gore stoji da je crkva autokefalna??? Tada je Srbija bila nezavisna država isto kao sada.

    6
    72
    1. U ustavu piše da ti je djed bio srbin bodine jesi li to pročitao, piše i da se uči srpski jezik bodine….. itd itd.. A navedi mi ime jednog patrijarha te autokefalne crnogorske crkve bodine…

      77
      3
        1. Hahaaaa samo nastavite da čitate taj ustav pa možda i naučite nešto bodine…e da nastavite da grickate sendvičiće i pijuckate dojčiće??? i kad se sjetite imena crnogorsko patrijarha javite S RADOŠĆU ĆEMO PRIMITI TU VIJEST…..

          19
    2. па објаснио је.црква у црној гори је била аутокефална јер је била део српске патријаршије. пошто је српска патријаршија аутокефална то је аутоматски била и црква у црној гори јер је била њен део.

      31
      7
      1. Sprdas li se ti? Znaš li ti sto znaci autokefalna? Ne možeš biti autokefalna i dio neke crkve. Ne može niko drugi da bira vladiku Crnogorskog nego Crnogorci. Tako je bilo. Tako će i biti.

        3
        40
        1. знам. била је аутокефална исто као и црква у србији. нису ниједна ни друга независне. обе се налазе под цариградском патријаршијом. та иста цариградска патријаршија 1920 дозвољава да се уједине у СПЦ.

          4
          16
          1. можда ја млатим али ајд ти мало мућни главом па ми кажи зашто су сви митрополити црне горе морали да иду да их хиротонишу у иностранству баш као што су то морали и београдски мирополити. да су те цркве биле независне не би они то морали. али те цркве биле су само аутокефалне.

            1
            12

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *