ИН4С

ИН4С портал

НВО Брда ГП УРА-и: Ваша Декларација о трајној забрани даље изградње минихидроелектрана није потпуна!

1 min read

Према најавама посланика Милоша Конатара, коалиција “Црно на Бијело” и ГП УРА ће наредних дана Скупштини Црне Горе упутити на усвајање “Декларацију о трајној забрани даље изградње малих хидроелектрана – мХЕ”.

На ово су реаговали из НВО „Брда“:

„Проблематично је (да не кажемо сумњиво) зашто сами текст ове Декларације – којом тако помпезно “машу”, до краја не нуди рјешење за друштвени проблем какав су мале мхе. У самом документу готово уопште се не осврћу на оне које су већ изграђене. Такође, осим лијепих жеља, ни у једном дијелу до краја није понуђена никаква конкретна иницијатива – барем привремена, којом би се допринијело унапређењу постојећег катастрофалног стања. Из тог разлога, ова Декларација представља само једну нелогичну цјелину, којом се и није баш (пре)паметно хвалити, представљајући је као “добар почетак”.

Ако већ колеге из ГП УРА “препознају бројне коруптивне облике, те присуство протекционизма и конфликта интереса, при добијању концесија, дозвола, сагласности и свих потребних докумената за реализацију пројеката изградње малих хидроелектрана“, није ли нелогично да постојеће – које су (г)рађене у таквој атмосфери и од којих бројни инвеститори (чије поријекло капитала је сумњиво) сада убирају профит, не третирају уопште?

Питање које се намеће јесте и на који начин “проширити постојећа и успоставити нова заштићена подручја, укључујући и подручја водних потенцијала намијењена за заштиту природних врста и осјетљивих станишта”, када ће бројни исушени водотокови и даље остати у таквом стању? Или колеге само сматрају да девастираним ријекама више нема помоћи, па самим тим оне не могу довести “Црну Гору ближе европској мрежи НАТУРА 2000 и Емералд мрежи”.

Осим тога, ако већ “не прихватају да штету по животну средину, коју наносе мале хидроелектране, плаћају потрошачи електричне енергије преко накнаде за обновљиве изворе енергије на својим рачунима за електричну енергију,” зар није поштено садржајем декларације предвидјети и да неко одговара за то што смо девастације бројних рјечних корита незаконито, неуставно и против своје воље финансирали ми – грађани Црне Горе.

Прије усвајања ове важне иницијативе, ГП УРА морала је консултовати стручну јавност и људе из цивилног сектора, који се овом проблематиком озбиљно баве. Уједно, требали су понудити, креирати и предложити одређена рјешења, након којих би у јавности покренули аргументовану расправу о поменутом проблему. Само на тај начин овај важан документ допунио би се плански, смислено и ефикасно. Овако, обзиром да је писан у јеку и хаосу предизборне кампање, представља(о) је само као начин да се формално изађе у јавност, како би се у том моменту оправдао имиџ “зелене партије”.

Умјесто доношења крњих декларација – које захтијевају озбиљну допуну и стручну дораду, зелена партија која партиципира у власти – а има и позицију потпредсједника Владе, морала би да ради на:

-припреми законских и подзаконских аката који би иницирали раскид уговора са инвеститорима;

-изради стратегије како да раскиди тих уговора додатно не испразне ионако опустошени буџет;

-идентификовању појединца из бивше државне управе који су одговорни за потписивање тих и таквих уговора;

-креирању модела како да се учињена штета наплати од онога ко ју је и начинио;

-припреми законских и подзаконских аката који би предвиђали конфискацију свих објеката који су допринијели девастацији највриједнијих природних ресурса наше државе;

-изради стратешког плана санације свих рјечних корита у сарадњи са цивилним сектором.

Подношење на усвајање документа који не садржи све горе наведено, рјешавање овог проблема своди на популизам и (по нама) јефтин покушај да се прикаже да “Грађански покрет УРА својим дјеловањем и партиципацијом у новој Влади показује да води рачуна о датим обећањима и ради на зеленим политикама које је уткала у своја програмска начела чланством у Зеленим Европе”.

Зато, ми у НВО “Брда” сматрамо да предлагањем Декларације која се уопште не бави већ изграђеним мхе, конституенти коалиције “Црно на Бијело” нису у потпуности “сагласни да ријеке и њихови кањони и долине представљају значајан природни ресурс и потенцијал за одрживи и одговорни развој локалних заједница”. Стога, овим путем апелујемо да исту допуне и употпуне, како би заиста служила својој сврси – очувању природних потенцијала Црне Горе“, наводи се у саопштењу те невладине организације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *