IN4S

IN4S portal

Novi dokazi u aferi Telekom: Kako su preko firme Cosmotelco korumpirani crnogorski i makedonski funkcioneri i zato nagrađivani automobilima i bonusima

1 min read

Isplivavaju dokazi o “prevari vijeka” jedne od najvećih afera u Crnoj Gori, “Afere Telekom” i firme Kosmotelsko , kojima je istraživački tim IN4S zajedno sa poznatim makedonskim novinarom Zoranom Božinovskim na tragu.

Naime, prema najnovijim saznanjima IN4S i našeg kolege, Crna Gora je korišćena za “lako odrađivačko područje”, te sve ono što nije moguće uraditi u Makedoniji ili Njemačkoj znali su da može u Crnoj Gori.

Došli smo u posjed, komunikacije između direktora mađarskog telekoma, tokom privatizacije makedonskog i crnogorskog Telekoma.

“Hvala vam na saradnji i obavljenim zadacima. Zajedno u saradnji sa Vladom Makedonije, zajedno sa mađarskim i njemačkim  Telekomom i svakako da ne zaboravimo COSMOTELCO, uradili smo super posao sa monopolizacijom u Makedonoji i Crnoj Gori.

U daljem smo isčekivanju ulaza našeg drugog operatera, austrijskog VIP. Svi menadžeri koji su bili uključeni u ovaj proces biće adekvatno nagrađeni (automobili, bonusi, itd.)

Trenutno njemački Telekom ima aferu sa prisluškivanjem. Kad rješimo aferu, ja vas pozivam na nedeljni odmor u jednom od ski centara u Austriji”

Čekaju nas drugi izazovi i ja se nadam daljoj saradnji jer SMO SVI MI involvirani u ovom procesu. Želim vam puno uspjeha u našoj daljoj saradnji.

Topli pozdravi, naš RENE”

Foto: Printskrin

Ovaj mejl je poslao generalni direktor Dojč Telekoma, Rene Oberman, direktorima Mađarskog Telekoma u Makedoniji.

Rene Oberman je u tom periodu, kraj 2006 godine, generalni menadžer Dojč Telekom-a.

A ova poruka je poslata direktorima mađarskog telekoma u Makedoniji, grčkom biznismenu Kontaminasu koji je bio zadužen za COSMOTELCO, firma preko koje su korumpirali makedonske i crnogorske funkcionere i preko kojih su uspjeli da uspostave monopol na makedonskom i crnogorskom tržištu i upućena je trojici direktora Makedonskog telekoma, Slavku Projkoskom, Nikoli Ljuševom i aktuelnom premijeru Sjeverne Makedonije, Dimitru Kovačevskom.

Ljušev i Kovačevski su bili i direktori u Crnogorskom Telekomu.

Kovačevski je doktorirao u Podgorici na temu ,,Korporativno upravljanje”, i potom se vratio u Makedoniju, i sada je premijer.

Ono što je najvažnije, je sasvim jasno, da je tržište u Crnoj Gori i Makedoniji, monopolizirano, te priznaje da su nagrade u novcu, u automibilima i bonusima podeljene, da su slavili na skijanju u Austriji i da PRIZNAJE da su svi uključeni u taj proces.

Podsjetimo, bivši čelnici Telekoma Crna Gora Oleg Obradović i Miodrag Ivanović, jedini su optuženi za zloupotrebu položaja tokom privatizacije kompanije, i oni su negirali krivicu i izvršenje krivičnog djela koje im se stavlja na teret.

Iako su upućeni analitičari, prije 11 godina, da bi afera Telekom mogla koštati predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, funkcije, to se nije dogodilo, iako je proces pokrenut i pred američkim sudovima.

Iako se očekivalo i da Ana Đukanović, sestra predsjednika, bude procesuirana u ovom predmetu, kao da je došlo do zamrzavanja jedne od najvećih afera koje su se desile u Crnoj Gori.

Istraga o privatizaciji „Telekoma“ traje godinama, a nakon višegodišnjeg „prevođenja sa engleskog jezika“, Ministarstvo pravde tužiocima dostavilo prevedenu dokumentaciju iz SAD. Komisija za hartije od vrednosti „baratala je podacima“ da je advokat Ana Kolarević, tada sestra crnogorskog premijera, primila mito u ime brata Mila Đukanovića posle privatizacije „Telekoma“, što su Đukanovići odbacili.

Iz dokumentacije povodom tužbe za korupciju protiv tri tadašnja direktora „Mađar telekoma“, proističe da je Obradović odigrao jednu od ključnih uloga u procesu sklapanja ugovora između firme „Sigma“ i „Telekom“, koji je navodno poslužio za podmićivanje.

„U tom je poslu Crna Gora pretrpjela ogromnu štetu, kao i u drugim brojnim Đukanovićevim privatizacijama. Prema dokumentima kojim taj nedjeljnik raspolaže, Matavu, koji je pobijedio na tenderu za kupovinu većinskog paketa Telekoma, dato je mnogo više – poklonjeno mu je fantastičnih 67 miliona evra. „Kako? Prije sklapanja ugovora o kupovini paketa od 51 odsto vlasništva, u Investicionom programu mađarski Matav se obavezao da će u Telekom, iz sopstvenih sredstava, investirati 67,287 miliona evra. Upravo te investicije doprinijele su da Matav dobije Telekom, što se vidi iz izvještaja Tenderske komisije broj 02-9, od 5. januara 2005. U finansijskoj ponudi Matav Rt. je ponudio 114 miliona evra, a jedini je dostavio i ponudu manjinskim akcionarima za otkup njihovih akcija od 51 milion evra… Matav Rt. je u okviru svog Investicionog programa predvidio 67,288 miliona eura kapitalnih investicija“,

Foto: Printskrin

Posao analize tržišta telekomunikacija u jugoistočnoj Evropi, koji je naručio Monet 2005. godine precijenjen je najmanje deset puta, a i ugovor sa firmom Roli (Rawleigh Trading) poslužio je za podmićivanje crnogorskih zvaničnika kako bi Mađar telekom imao “supervećinu” akcija u Telekomu Crne Gore, tvrdi američka Komisija za hartije od vrijednosti i berze (SEC).

Ovim mejlom, koji danas objavljujemo, sasvim je jasno, da je tržište u Crnoj Gori i Makedoniji apsolutno korumpirano, te da je monopol koji je uspostavljen dobro nagrađen.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Novi dokazi u aferi Telekom: Kako su preko firme Cosmotelco korumpirani crnogorski i makedonski funkcioneri i zato nagrađivani automobilima i bonusima

  1. Jedino Šavnik neće da blokiraju, dok svi nikšićki narkomani ne prodaju glas gore kaže:

    Dok Bitanga puši tompuse u ničijoj kući pod Goricom i šalje komičare da bleje po raskrsnicama i Prdnjavu da ih obilazi.

    20
    1
  2. Dok ne uhapsite Đukanovića, biće dojava o bombama, blokade saobraćajnica, divljačkih protesta, destabilizacije Crne Gore uz tri prostačke mantre: Protiv Rusije, Protiv Srbije, Za odbranu Crnogoraca i Crne Gore.

    38
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *