Нове претње Србима на Космету: Преко Јариња и Брњака ускоро само са “косовским” документима
1 min read
Све више грађана Косова и Метохије који имају само српска лична документа, односно личне карте издате од МУП-а Србије, полицијских управа градова са КиМ измештених у централну Србију, последњих дана добијају упозорење на Јарињу, Брњаку, Мердару, да та документа ускоро неће моћи да користе за прелазак на полицијским пунктовима.
Званичне одлуке ни саопштења власти у Приштини нема, али, грађани на административним прелазима добијају упозорење од тзв. косовских полицајаца да своја документа ускоро неће моћи да користе, односно да ће она веома брзо постати “невидљива” за систем инсталиран на косовској страни административних прелаза.
Обавештења су за сада усмена али изазивају велику узнемиреност људи који поседују само српска документа, односно документа Полицијских управа МУП-а Србије за Приштину, Косовску Митровицу, Пећ, Гњилане, Призрен…
Колико је оваквих грађана за сада се не зна. Не зна си ни од ког датуме неће важити њихове личне карте, али они са којима смо контактирали не сумњају да ће Курти спровести и ову намеру, односно да људи са српским личним картама ПУ градова на Косову и Метохији неће више моћи са тим документима преко административних прелаза.
Од почетка фебруара до краја априла ове године МУП тзв. Косова посебном уредбом оставио је могућност грађанима са Космета са српским личним карта да се на основу српских докумената упишу у косовски систем и постану “видљиви” за власти у Приштини, али се сумња да одређени број грађана из различитих разлога није могао да искористи ову могућност.
“Систем је ажуриран и ове личне карте ускоро неће моћи да се очитају. Ја не знам тачан датум, то може бити за недељу, месец дана или пре. Али вас обавештавам да знате унапред”, саопштио је пре пар дана косовски полицајац путницима у аутобусу на прелазу Јариње, пренео је портал “Коссев”.
Према информацијама од наших саговорника са севера КиМ, проблем нарочито имају људи који су после рата 1999. године рођени у болницама у градовима централне Србије али су се после рођења са родитељима доселили на КиМ, деценијама живе на Космету, али имају документа МУП-а Србије, ПУ градова са Косова и Метхохије, као и они који су се из Србије доселили и променили пребивалиште али у оквиру српског система.
“Годинама уназад људи су из патриотских разлога, због непризнавања лажне државе одбијали да узму држављанство тзв. Косова, документа која издају власти у Приштини, чак и када је то било много једноставније урадити, сада су околности знатно промењене и људи су просто приморани на такве потезе”, каже један од наших саговорника са севера КиМ.
Портал станице “Радио КиМ” наводи пример Иване Јоксимовић из Северне Митровице која се на Косово из Књажевца, где је рођена, доселила 1999. године. У Митровици се удала, родила децу, у Митровици ради, али нема документа.
Последњих година покушава да добије косовско држављанство, али, како је испричала за “Радио КиМ”, поред бројних других докумената у матичној служби Општине Северна Митровице траже јој и документ који не може да прибави.
“Они траже извод из матичне књиге рођених са апостилским печатом. Просто, ви да одете у Србију и да тражите апостилски печат на извод да вам ставе, то је за другу државу, а Србија не признаје Kосово и ти који би нам издали печат крше закон и могу кривично да одговарају. Нико неће то да вам изда. Са друге стране, није само проблем тај извод са апостилским печатом, већ на жиро-рачуну морате да имате на месечном нивоу 500 евра, а на годишњем нивоу 6.000 евра, али с тим да ви морате да имате отворен жиро-рачун овде на KиМ, а ја немам ‘косовску’ личну карту и не могу отворити жиро-рачун”, испричала је она у изјави за Радио Kим.
За њу је стални и велики проблем прелазак административног прелаза Јариње на косовској страни.
“Административни прелаз пролазим са српском личном картом ПУ Kосовска Митровица, с тим што се дешавало да поједини службеници кажу да морамо дати косовску личну карту, јер читач неће очитати српску личну карту. То је додатно застрашивање, ја сваки пут кад одем у Рашку питам се да ли ћу моћи да се вратим, или да ли ћу моћи да одем. Ишла сам и у Центар за цивилну регистрацију у Приштини, међутим исто што су ми рекли овде, рекли су ми и тамо. Ја овде живим 23 године, у било којој земљи да толико живите имали би права на њихова документа. Немамо права на основна документа, практички немамо права ни за рад, ни за живот, нама се крши свако људско право, то је ван сваких институција”, испричала је она.
Поред проблема који је сада на видику, људи на КиМ, а у највећем броју ради се о Србима, који немају косовске личне карте, не могу да остваре ни бирачко право, не могу да отворе жиро-рачун у банци, не могу да склопе уговор за активирање телефонског броја, не могу званично да се запосле.
“У таквим околностима једино што могу да ураде да би обезбедили било какву будућност јесте да оду са Косова и Метохије у централну Србију”, каже један од наших саговорника.
Срби са севера КиМ са којима смо данас разговарали резигнирано кажу да не сумњају да ће се и спор око личних карти које су издале измештене ПУ градова тзв. Косова завршити онако како је завршен проблем око таблица. Грађани су најпре користили КМ или ПР таблице које су издавале ПУ градова на Космету, затим КС, једно време употребљивани су и стикери, а онда су сви морали да пређу на РКС таблице.
Последњи од споразума Београда и Приштине који регулишу слободу кретања на КиМ склопљен је иначе уз посредство Брисела 27. августа 2022. године, после вишеднених протеста Срба и барикада, и предвиђао је да грађани могу преко административних прелаза уз личне карте, без додатних улазно-излазних докумената. “Косово” се тада обавезало да неће уводити улазно-излазна документа са особе које на “Косово” улазе са српским личним картама, да ће ове личне карте признавати, а од овог договора тада нису изузете ни личне карте ПУ градова на Косову.
Сва је прилика да ће и овај споразум на крају бити изигран од стране Приштини као и десетине других.
РТ Балкан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Гре’ота је то што Србија ради.