ИН4С

ИН4С портал

Нова студија: Дужи размак између прве и друге дозе Фајзер вакцине значи више антитијела

1 min read
Дужи размак између прве и друге дозе Фајзер-БиоНТек вакцине против коронавируса чини да имунолошки систем тијела производи више антитијела која се боре против инфекција, открили су британски истраживачи.

(Фото Танјуг/Страхиња Аћимовић)

Дужи размак између прве и друге дозе Фајзер-БиоНТек вакцине против коронавируса чини да имунолошки систем тијела производи више антитијела која се боре против инфекција, открили су британски истраживачи.

Стручњаци кажу да налази оправдавају одлуку Велике Британије о продужењу интервала дозирања с почетне препоруке од три седмице. Велика Британија је на почетку продужила размак у дозирању на 12 седмица крајем 2020. године.

Али како се програм вакцинације прводио и како је свима старијима од 18 година понуђена барем прва доза, људи су охрабрени да другу дозу планирају унапријед и добију је након осам седмица, пише Би-Би-Си.

Рад који финансира држава објављен је прије штампе и још није рецензиран. За студију су истраживачи упоређивали имунолошке одговоре 503 особља National Health Servicea (НХС) који су вацкине примили у различитим интервалима крајем 2020. и почетком 2021. године, када се варијанта Алфа први пут идентифицирана у Кенту, брзо ширила, преноси Кликс.ба.

Налази сугеришу да:

И кратки и дуги интервали дозирања вакцине Фајзер генеришу да су снажне имунолошке одговоре у цјелини

Троседмични распоред генерирао је мање неутрализирајућих антитијела која могу везати вирус и зауставити његово заражавање ћелија од интервала од 10 седмица

Док су се нивои антитијела умањили након прве дозе, ниво Т-ћелија – различите врсте имуних ћелија – остао је висок

Дужи распоред довео је до мањег броја Т-станица, али већи удио одређеног типа или подгрупе, названих помоћним Т-станицама, који према истраживачима подржава имунолошку меморију

Професорица Susanna Duanchie, главна истраживач у студији Pitch на Оxфордском универзитету, рекла је да су двије дозе боље од једне, али да је вријеме примјене друге било донекле флексибилно, зависно о околностима.

За тренутну ситуацију у Великој Британији, рекла је:

„Осам седмица за мене је „слатко“, јер људи желе добити двије вакцине (дозе), а тренутно има пуно Делта соја. Нажалост, не видим како овај вирус нестаје, па желите то уравнотежити и добити најбољу заштиту коју можете“, казала је она.

Докторица Rebecca Payne, једна од аутора студије са Универзитета Newcastle, рекла је да истраживање пружа охрабрујуће доказе да оба режима дозирања генерирају снажне имунолошке одговоре на коронавирус након двије дозе.

„Сада морамо провести више накнадних студија како бисмо разумјели пуни клинички значај наших налаза“, казала је она.

Подаци из јавног здравства из Енглеске показују да је вакцина Фајзер ефикасна у смањењу нивоа озбиљних болести, пријема у болницу и смрти, чак и након једне дозе.

Министар вакцина Nadhim Zahawi рекао је да су налази најновије студије Pitch изузетно значајни не само за Велику Британију већ и за свијет, јер помажу да боље разумијемо механику нашег имунолошког одговора на Цовид-19 и важност добивања обје дозе лијека вакцина.

„Док смо се утркивали да понудимо вакцину свим одраслима, послушали смо савјет Заједничког одбора за вакцинацију и имунизацију (ЈЦВИ) да скратимо интервал дозирања са 12 на осам недеља, како бисмо заштитили више људи против Делта верзије. Ова најновија студија пружа додатне доказе да је овај интервал резултирао снажним имунолошким одговором и подржава нашу одлуку“, рекао је.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *